בירן שולף שפן: הודיע למחזיקי האג"ח כי מצא משקיע שיזרים 126 מיליון שקל לאלון

ההשקעה מותנית באישור הדירקטוריון של הגוף המשקיע - ששמו טרם נחשף - כך שהיא אינה ודאית ■ קבוצת אלון חייבת כ-1.6 מיליארד שקל לנושים, ונכשלה השבוע בביצוע הנפקה ראשונית בבורסה לגיוס הון

ערן אזרן
ערן אזרן
שרגא בירן
שרגא בירןצילום: אמיל סלמן
ערן אזרן
ערן אזרן

רגע לפני שהוא מאבד את קבוצת אלון למחזיקי האג"ח, שרגא בירן מפתיע ושולף שפן מהכובע: בירן הודיע למחזיקי האג"ח כי מצא משקיע שיזרים 126 מיליון שקל לקבוצת אלון, המסובכת בחובות כבדים - כך שמניות החברה לא יועברו למחזיקים ב-1 באוקטובר, בהתאם להתניה בהסדר החוב. עם זאת, ההשקעה מותנית באישור הדירקטוריון של הגוף המשקיע - ששמו טרם נחשף - כך שההשקעה אינה ודאית.

במהלך השבועות האחרונים ניסתה אלון לבצע הנפקה לציבור, לפי שווי מינימלי של 80 מיליון שקל - אך היא נכשלה. ההחלטה לצאת להנפקה קשורה להסדר החוב עליו חתמה אלון עם נושיה ביוני האחרון. במסגרת ההסדר התחייבו בעלי השליטה להזרים לחברה כ-120 מיליון שקל עד ל-1 באוקטובר 2017 או למצוא משקיע שיזרים את הסכום - אחרת השליטה תועבר לנושים. כאמור, ההנפקה נכשלה, כך שאלון היתה אמורה לעבור לנושים.

ואולם, גם לאחר מציאת משקיע, בעלי השליטה הנוכחיים - שרגא בירן (52%) וארגוני הקניות של הקיבוצים (48%) - צפויים לאבד את מרבית אחזקותיהם בקבוצת אלון. לאחר הנפקת המניות למשקיע (ככל שאכן תצא אל הפועל בסוף) בעלי השליטה הנוכחיים יישארו עם 13.7% מהמניות, ועוד 25% מהמניות יונפקו למחזיקי האג"ח.

בעל השליטה החדש יקבל לרשותו ארבעה נכסים מרכזיים שבהם מחזיקה אלון: 7.4% ממניות מפעילת בתי הזיקוק ותחנות התדלוק בארה"ב, דלק US, בשווי סחיר של כ-153 מיליון דולר (כ-540 מיליון שקל); 3.8% מהזכויות במאגר תמר דרך החברה הבת (80%) אלון גז, בשווי שוק של כ-650 מיליון שקל; 29% מחברות התפעול של כבישי האגרה שכוללים את כביש 6, בשווי מוערך של כ-120 מיליון שקל; ו-8% ממניות חברת תחנות התדלוק דור אלון (נסחרת בבורסה), בשווי של כ-80 מיליון שקל.

גם לאחר ההזרמה צפויה אלון להישאר עם חוב כבד של כ-1.6 מיליארד שקל לנושים - כ-1.5 ממנו למחזיקי האג"ח. אלון נקלעה בשנים האחרונות לקשיים על רקע שרשרת אירועים עסקיים שחוותה ופגעו במצבה הפיננסי באורח אנוש. חברת האחזקות, שהתמנפה יתר על המידה, התמודדה בעיקר עם ההשלכות של קריסת רשת הקמעונות מגה, בה שלטה בעבר; וכן עם ירידה בערכם של כמה מנכסיה המרכזיים.

שקלול ערך נכסי אלון לפי מחיר השוק לימד שהשווי הנקי של נכסי הקבוצה (NAV) הוא שלילי, ומסתכם בגירעון של כ-200-100 מיליון שקל - כלומר, עודף התחייבויות על פני נכסים. ואולם, בקבוצה מקווים כי אחזקותיה המרכזיות יתאוששו בשנים הבאות, וכי החברה תחזיר את מלוא החוב למחזיקים - ואף תניב אפסייד עתידי לבעלי המניות, מי שאלו יהיו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"