הנפקת קבוצת אלון נכשלה; שרגא בירן יאבד את החברה לטובת מחזיקי האג"ח

אלון ניסתה לבצע היום הנפקת מניות, במסגרתה תגייס כ-126 מיליון שקל, לכל הפחות, כפי שהתחייבה בהסדר החוב שנחתם עם מחזיקי האג"ח ביוני; מאחר שלא הגיעו ביקושים מספיקים, מעטפות ההזמנות לא נפתחו

ערן אזרן
ערן אזרן
שרגא בירן
שרגא בירןצילום: אמיל סלמן
ערן אזרן
ערן אזרן

הנפקת הבזק שתיכנן שרגא בירן לקבצת אלון הפרטית נכשלה– והוא צפוי לאבד את החברה לטובת מחזיקי האג"ח. אלון ניסתה לבצע היום הנפקת מניות, במסגרתה תגייס כ-126 מיליון שקל, לכל הפחות, כפי שהתחייבה בהסדר החוב עם מחזיקי האג"ח שנחתם ביוני 2017. במהלך ההנפקה לא הגיעו ביקושים ברף מינימלי – כך שהוחלט שלא לפתוח את מעטפות ההזמנות.

במהלך השבועות אחרונים אלון נערכה לביצוע הנפקה לפי שווי מינימלי של 80 מיליון שקל. ההחלטה לצאת להנפקה התקבלה לאחר שבירן לא הצליח לגייס משקיע לקבוצת אלון, שחייבת כ-1.6 מיליארד שקל לנושיה, ונמנע מ"להכניס יד אל הכיס". במסגרת ההסדר התחייבה אלון לגייס, כאמור, כ-120 מיליון שקל עד ל-1 באוקטובר 2017 – אחרת השליטה תועבר לנושים.

אלון, שהיתה בעבר מחברות האחזקה המובילות בישראל, היא חברת אחזקות פרטית, הנמצאת בבעלות ביילסול (52%) שבשליטת בירן (80% בידי בירן, ו–20% בידי דודי ויסמן) וארגוני הקניות של הקיבוצים (48%). הסדר החוב בקבוצה, בהיקף של 1.85 מיליארד שקל, נחתם לאחר מו"מ ארוך בין בעלי השליטה למחזיקים בסיועו ובאישורו של בית המשפט.

תיאורטית, בירן יכול עדיין לשמור על השליטה באלון, וזאת במידה שיזרים לחברה תוך שלושה ימים את הסכום המדובר. אלון התכוונה להנפיק לציבור כ-60% מהון מניותיה, ועוד 25% מהמניות למחזיקי האג"ח, כפי שהתחייבה בהסדר החוב. בעלי השליטה הנוכחיים, בירן וארגוני הקניות של הקיבוצים, היו אמורים להישאר עם 13.7% מהמניות – כלומר לעבוד דילול משמעותי - והיתרה היו בידי המנכ"ל אבי גפן והיו"ר שוקי אורן.

מחזיקי האג"ח יקבלו לרשותם כעת ארבעה נכסים מרכזיים של קבוצת אלון: 7.4% ממניות מפעילת בתי הזיקוק ותחנות התדלוק בארה"ב, דלק US , בשווי סחיר של כ-153 מיליון דולר (כ-540 מיליון שקל); 3.8% מהזכויות במאגר תמר דרך החברה הבת (80%) אלון גז בשווי שוק של כ-650 מיליון שקל; 29% מחברות התפעול של כבישי האגרה, שכוללים את כביש 6, בשווי מוערך של כ-120 מיליון שקל; ו-8% ממניות חברת תחנות התדלוק דור אלון , בשווי של כ-80 מיליון שקל.

שקלול ערך נכסי אלון לפי מחיר השוק לימד שהשווי הנקי של נכסי הקבוצה (NAV) הוא שלילי, ומסתכם בגירעון של כ-100-200 מיליון שקל – כלומר, עודף התחייבויות על פני נכסים. השווי הנכסי הנקי והחוב הכבד הרתיע משקיעים חדשים – שעשויים היו לנצל את ההנפקה לבצע השתלטות על אלון. כמו כן, גם גופים מוסדיים מרכזיים נמנעו מלהשתתף בהנפקה, שכן הם צפויים לקבל את מניות החברה במקרה שהגיוס ייכשל. לאחר מחיקת החוב, אלון תהיה במצב פיננסי חדש טוב בהרבה.

אלון ניסתה להנפיק עם גירעון של 913 מיליון שקל בהון העצמי. הגירעון נבעה משרשרת אירועים עסקיים שחוותה בשנים הבאות ופגעו במצבה הפיננסי באורח אנוש. חברת האחזקות, שהתמנפה יתר על המידה, התמודדה בעיקר עם ההשלכות של קריסת רשת הקמעונות מגה, בה שלטה בעבר; וכן ירידה בערכם של כמה מנכסיה המרכזיים.

מקבוצת אלון, שמנהולת כיום על ידי אבי גפן, נמסר: "החברה במצב פיננסי יציב, עם שווי כלכלי משמעותי ובלי שבוצעה תספורת למחזיקים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"