שרי אריסון מצאה פתח מילוט מההשקעה שלה בבנק הפועלים

בנק הפועלים דיווח אתמול כי אריסון חתמה על זיכרון דברים בלתי־מחייב למכירת 10% מהפועלים בשרשור בשווי של 3.25 מיליארד שקל לשני גופי פנסיה קנדיים וחברת השקעות אמריקאית ■ המחיר אינו מגלם פרמיית שליטה על הבנק ■ הרווח למדינה מהמס — עד מיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרי אריסון
שרי אריסוןצילום: Ahikam Seri / Bloomberg
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

לאחר ניסיונות שארכו כמה שנים למצוא שותף לאחזקה המרכזית שלה בישראל, ייתכן ששרי אריסון מצאה קונים: הבנק דיווח אתמול לבורסה כי אריסון חתמה עם משקיעים מצפון אמריקה על זיכרון דברים בלתי־מחייב למכירת 49% מהחברה הפרטית אריסון החזקות, שדרכה אריסון שולטת בבנק, לפי שווי של 3.25 מיליארד שקל. אריסון החזקות מחזיקה ב-20.1% ממניות הבנק.

לדברי מקורות במערכת הבנקאות והפיננסים, ההודעה מאתמול עשויה לסמן את תחילת יציאתה המלאה של אריסון מהשליטה בבנק הפועלים , הבנק הגדול בישראל, שאותו רכשו אביה המנוח תד אריסון ושותפים נוספים לפני כ–20 שנה. המהלך נעשה עשר שנים לאחר שב–2006–2008 ביצרה אריסון את שליטתה הבלעדית בבנק, באמצעות מסע רכישות של 13% ממניותיו מהציבור ומשותפיה לגרעין שליטה, בסכום כולל של 3 מיליארד שקל. בהמשך צפויה אריסון גם למכור את החזקתה בישראכרט, חברת כרטיסי אשראי הגדולה בענף.

אם העסקה למכירת 49% מאריסון החזקות אכן תושלם, תחזור אריסון לשלוט בבנק הפועלים יחד עם שותפים אמריקאים. בפעם הקודמת זו היתה זו קבוצה שכללה את לן אברמסון, מייקל שטיינהרדט ומשפחת שוסטרמן. במארס 2007 רכשה אריסון את יתרת חלקם בבנק (3.2%) תמורת 730 מיליון שקל. באותה תקופה הידרדרו יחסיה העסקיים של אריסון עם משפחת דנקנר, וכמהלך לבלימת ניסיונו של נוחי דנקנר להשתלט על בנק הפועלים, רכשה אריסון בין יוני 2007 לאוגוסט 2008 את מלוא האחזקה של משפחת דנקנר בחברת תעשיות מלח, שהחזיקה אז 6% מהפועלים. המניות נרכשו בסכום כולל של 1.27 מיליארד שקל.

חוב של 2 מיליארד שקל לבנקים ולבעלי האג"ח

אל מול אחזקה של מניות הפועלים בשווי שוק של 6.5 מיליארד שקל (לפני הכנסת השותפים החדשים), וכן מזומנים בקופה — לאריסון החזקות חוב לבנקים ובעלי האג"ח בישראל בסך 2 מיליארד שקל, הנושא ריבית שנתית של 2.5%–3.5%. החברה עומדת בפירעונו של חוב זה באמצעות הדיווידנדים שהיא מקבלת מבנק הפועלים, והוא מוחזר כמה פעמים בשנים האחרונות, כשאריסון ביצעה פרעונות מוקדמים בסך מאות מיליוני שקלים, וכן העמידה ערבות אישית לבעלי החוב בסך 500 מיליון שקל.

הקונסורציום שהעמיד לאריסון את האשראי כולל את הבנקים מזרחי טפחות , דיסקונט , הבינלאומי , גופים מוסדיים גדולים כמו הראל , מגדל , פסגות, אקסלנס, הפניקס , מנורה מבטחים ועמיתים, וכן קרנות הפנסיה הוותיקות (עמיתים). בעלי החוב של אריסון החזקות מחזיקים בשעבוד שלילי על מלוא אחזקותיה בהפועלים — כלומר, אריסון החזקות אינה יכולה לשעבד מניות בבנק לנושים אחרים בלי אישור של הנושים הנוכחיים. ככל הידוע, אם העסקה תושלם, אריסון החזקות אינה מתכוונת לבצע פירעון משמעותי של החוב — לפחות בשלב הראשון.

החברה האחות אריסון השקעות מחזיקה בנכסים האחרים של אריסון בישראל, כמו שיכון ובינוי, מלח הארץ (לשעבר תעשיות מלח) וחברת המים מיה.

זהות השותפים החדשים עדיין חסויה

בדיווח הלקוני שהועבר אתמול לבורסה אריסון לא פירטה את זהות השותפים הפוטנציאליים החדשים שלה. לטענת מקורבים לאריסון, המשקיעים מצפון אמריקה ביקשו לא להיחשף בשלב זה, אף שהם מבקשים להיהפך לשותפים בבנק ש–80% ממניותיו מוחזקות בידי הציבור, ושניהל נכון לסוף יוני 2017 תיק אשראי של 271 מיליארד שקל, ושבו הופקדו פיקדונות של הציבור בסך 341 מיליארד שקל.

הגופים שחתמו על זיכרון הדברים עם אריסון הם שני גופי פנסיה קנדיים המנהלים נכסים ב–100 מיליארד דולר, ושעד כה לא ביצעו השקעות בישראל. גוף נוסף שאמור להיכנס להשקעה בהפועלים הוא חברת השקעות אמריקאית, שגם היא משקיעה בגופים פיננסיים, אך עד כה לא השקיעה בישראל.

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, עודכנה מראש על ידי אריסון ומנכ"לית אריסון החזקות, אפרת פלד, על המגעים עם הגופים מקנדה וארה"ב. בשלב זה המפקחת אינה דורשת מאריסון לדווח לבורסה על זהות הרוכשים הפוטנציאליים.

בבנק ישראל לא הסכימו אתמול להביע עמדה רשמית לגבי העסקה הנרקמת בבנק הפועלים, אך מקורבים לפיקוח על הבנקים ציינו כי בפיקוח רואים בחיוב את המגעים המתקיימים בין הצדדים. עם זאת, הם הוסיפו כי האישור הסופי יינתן רק לאחר השלמתה של בדיקת נאותות לגבי הגופים הצפון אמריקאיים.

נציגי המשקיעים החדשים ערכו כבר פגישות עם ראשי הפועלים, ובקרוב הם יתחילו בביצוע בדיקות נאותות מקיפות שבסיומן ייסגרו התנאים הסופיים של העסקה. אריסון החזקות הכניסה להסכם סעיף של הגנת תשואה מינימלית שתהיה בעסקה למשקיעים של אריסון החזקות. הכוונה היא להגנה למקרה שבו הבנק לא ייצר את התשואה שסוכמה בין הצדדים.

אם העסקה תושלם לפי השוויים האלה, אריסון עשויה לשלם למדינה מס בסך עד מיליארד שקל, שכן לפי החוק שיעור מס שחל על רווחי הון לבעל מניות מהותי בחברה (החזקה של מעל 10%) הוא 30%, וכן יש מס יסף של 3% נוספים.

חדוה ברצילום: עופר וקנין

אריסון תישאר בעלת השליטה הרשמית

אם העסקה תצא אל הפועל, היא תיעשה באמצעות מכירת מניות באריסון החזקות, ולא ישירות בבנק הפועלים. בעקיפין מדובר ברכישה של 10% מבנק הפועלים במחיר של 24.82 שקל למניה. זהו מחיר שיא למניית הפועלים, אך הוא מגלם פרמיה מזערית של 2% לעומת המחיר שלפיו ננעל המסחר במניית הפועלים בשבוע שעבר, ומשקף לבנק מכפיל הון (יחס בין שווי השוק להון העצמי) של 0.91.

נכון לאתמול בבוקר, מניית הפועלים רשמה את התשואה הגרועה מתחילת השנה מבין מניותיהם של חמשת הבנקים הגדולים — 7%. בתגובה לדיווח מניית הפועלים עלתה אתמול ב–2% למחיר של 24.6 שקל, ובכך למעשה סגרה כמעט את מלוא הפרמיה הצנועה המגולמת בעסקה.

לשותפים הפוטנציאליים תהיה נציגות בדירקטוריון, וסביר להניח שהחלטות מהותיות יתקבלו במשותף על ידי כל השותפים לגרעין השליטה. עם זאת, לפחות רשמית, ובשלב זה, השליטה בהפועלים עדיין תישאר בידי אריסון. ייתכן שזו הסיבה לכך שאריסון מוכרת מחצית ממניותיה בהפועלים ללא פרמיית שליטה של ממש, בדומה למה שעשתה קבוצת ברונפמן־שראן, שיצאה לפני כמה שנים מהשליטה בדיסקונט כשמכרה את מניותיה בבנק בשוק סביב מחירי השוק דאז.

עשור של הובלה לצד ממשל תאגידי לקוי

העשור האחרון, שבו שלטה אריסון בבנק הפועלים, התאפיין בשמירה על מעמדו המוביל של הבנק — שנהנה מרמת התחרות הנמוכה בשוק הבנקאות הישראלית — אך גם בממשל תאגידי לקוי. שערורייה רדפה שערורייה, והתנהלות הבנק הותירה לא פעם סימני שאלה ותמיהה מצד בנק ישראל לגבי נחיצות קיומו של בעל שליטה יחיד בבנק. המחשה אחרונה לכך שלאריסון אין השפעה משמעותית על הנעשה בהפועלים היה ניתן לראות בשנה שעברה, כשהיא גילתה רק מהפרסומים בתקשורת בנובמבר 2016 על כך שהפועלים שילם פיצויים מוגדלים של 6 מיליון שקל למנהלת לשעבר בבנק, שהתלוננה כי הותקפה מינית בסוף 2006 על ידי קינן במהלך נסיעה עסקית שלו לקזחסטאן.

אריסון הובילה את מינויו של קינן למנכ"ל הבנק, והוא כיהן בתפקיד זה ב–2009–2016. בתקופתו הפועלים הוביל את מערכת הבנקאות בתוצאותיו, אך קינן התמהמה בטיפול בחלק מהסוגיות המאיימות על הבנק, כמו חקירת המס בארה"ב, והשאיר למחליפו ומקורבו, המנכ"ל אריק פינטו, לטפל בכך — כמו גם באשראי הבעייתי שניתן בעבר ללווים גדולים, ובהם אליעזר פישמן, נוחי דנקנר, ומוטי זיסר המנוח.

השליטה בבנק מוצעת למכירה כבר כמה שנים

בשל מגבלות רגולטוריות כבדות שהוטלו על הבנקים בישראל, וכן בשל נסיבות נוספות, אריסון חיפשה דרך לצאת מההשקעה בבנק הפועלים — שלא הניבה לה בעשור האחרון את התשואה שייחלה לה. אריסון, שרק באחרונה התחילה ליהנות מדיווידנדים בשיעור של 40% שהפועלים קיבל אישור לחלק (לעומת 15% בעבר, ולאחר עלייה הדרגתית בשנים האחרונות), העמידה את מניות השליטה בהפועלים על המדף כבר לפני כמה שנים. ואולם מציאת קונה למניות שליטה בבנק בישראל אינה משימה פשוטה בכלל, וכך בשלבים כאלה או אחרים של המגעים למציאת קונים למניות הפועלים היו מעורבים בין השאר בנקי השקעות כמו רוטשילד, מריל לינץ', בנק אוף אמריקה וג'יי.פי. מורגן.

גם אם הדבר לקח כמה שנים, וגם אם היא לא מצליחה לקבל בעבור מניות הפועלים פרמיה מהותית לעומת מחירו בשוק, אריסון בסופו של דבר אכן תצליח, אם העסקה תושלם, להביא לישראל משקיעים שמוכנים לרשום צ'ק של 935 מיליון דולר. אמנם בעבור הגופים האלה לא מדובר בסכומים דרמטיים לעומת היקף הנכסים המנוהלים על ידיהם, אך בשנים האחרונות לא נראו בישראל הרבה גופים בינלאומיים, אם בכלל, שנכנסו לגרעין שליטה בבנקים בישראל. כיום נמצאים על המדף אגוד ודקסיה, ובהמשך ייתכן שיצטרפו אליהם גם מזרחי טפחות והבינלאומי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?