אליהו חייב לשני מתחרים שלו חצי מיליארד שקל

בשנה וחצי האחרונות נקלע אליהו למצוקה תזרימית נקודתית, שלא איפשרה לו לעמוד בחוב לבנקים מנורה, הפניקס ואלטשולר שחם רכשו 250 מיליון שקל כל אחד בגיוס בשל הביקושים הגבוהים שנרשמו, הריבית שיישאו האג"ח ירדה מ–5% לפחות מ–4%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלמה אליהו
שלמה אליהוצילום: אייל טואג

לפני חמישה ימים השלים בעל השליטה בקבוצת מגדל, שלמה אליהו, גיוס פרטי באמצעות אג"ח בהיקף של כ–1.3 מיליארד שקל באמצעות חברת אליהו הנפקות. כעת מתברר כי כ–70% מהכספים גויסו בידי חמישה גופים, שחלקם הם מתחרים של מגדל. כך רכשו כל אחת מהמתחרות מנורה ו הפניקס 250 מיליון שקל מהאג"ח של אליהו הנפקות.

בית ההשקעות אלטשולר שחם רכש גם הוא אג"ח ב–250 מיליון שקל, בית ההשקעות מיטב דש רכש 75 מיליון שקל, ובית ההשקעות מור רכש 45 מיליון שקל. בסך הכל רכשו חמשת הגופים אג"ח של מגדל בהיקף של 870 מיליון שקל — 67% מסך הגיוס.

האג"ח של אליהו יישאו ריבית שנתית של 3.85%. בגיוס נרשמו ביקושים של 2.2 מיליארד שקל — סכום הגבוה משמעותית מה–1.3 מיליארד שקל שאליהו תיכנן לגייס בהתאם לדירוג של A1 עם אופק יציב שקיבלה חברת אליהו הנפקות ממידרוג. אליהו הנפקות הוקמה לצורך הגיוס, ולתוכה יועברו מניות המוחזקות בידי שלמה אליהו במגדל ביטוח (68.46%) בשווי שוק של 2.55 מיליארד שקל המשמשות כבטוחות.

בשקלול האופציות שהוענקו למשקיעים מדובר בריבית של פחות מ–5%, המגלמת מרווח לא קטן של פחות מ–4% לעומת אג"ח ממשלתיות שקליות בעלות מאפיינים דומים לאלו של אליהו הנפקות. הסכום שאליהו גייס אמור לשמש אותו לפירעון חלק ניכר של חובותיו לבנקים לאומי, הפועלים, דיסקונט, מזרחי טפחות והבינלאומי. החובות, המוערכים ב–1.5 מיליארד שקל, מרוכזים בחברות הפרטיות אליהו אחזקות ואליהו ביטוח. לחלק ניכר מהחובות לבנקים אליהו העניק ערבות אישית.

האג"ח של אליהו הנפקות יירשמו בפלטפורמת רצף מוסדיים, ולא ייסחרו (לפחות בשלב הראשון) בבורסה. הן בעלות מח"מ (משך חיים ממוצע) של 5.36 שנים, כשתשלום הקרן של האג"ח יתחיל רק בעוד שלוש שנים. את גיוס האג"ח של אליהו הנפקות מובילות פועלים אי.בי.אי חיתום, המוחזקת ב–20% בידי בנק ה פועלים ולאומי פרטנרס חתמים שבבעלות בנק לאומי . בנוסף, בקונסורציום החתמים משתתפים גם לידר הנפקות, דיסקונט קפיטל חיתום, מגדל חיתום ואפסילון חיתום.

אליהו היה רגיל להלוות מהבנקים

מנכ"ל הפניקס, אייל לפידותצילום: קובי קלמנוביץ'

אליהו התלבט מאוד לגבי הגיוס באמצעות האג"ח, שכן לאורך השנים הוא היה רגיל ליטול הלוואות בעיקר מהבנקים, שהעניקו לו יחס נדיב וגם הרוויחו מכך סכומים לא מבוטלים. ואולם, בשנה וחצי האחרונות אליהו, שמחזיק בנכסים בשווי מצרפי של כ–3 מיליארד שקל, נקלע למצוקה תזרימית נקודתית שלא איפשרה לו לעמוד בתשלומי החוב לבנקים.

בהתחלה דובר על כך שמשקיעים, אשר ירכשו את האג"ח, יקבלו מלבד שעבוד שלילי על מלוא האחזקות של אליהו במגדל, גם שעבוד ראשון על מניות מגדל שאינן חלק מניות גרעין שליטה (38.5%). ואולם, הדבר לא התאפשר, מכיוון שלפי תקנות האוצר השעבוד הראשון על מניות של גוף מוסדי נחשב כמו אחזקה ישירה במניות. דבר זה היה מביא לכך שהאחזקות של הגופים המוסדיים בגוף מוסדי כמו מגדל ביטוח היתה עוברת את סף ה–5%. הדבר היה מצריך אישור מיוחד של רשות שוק ההון. בסופו של דבר, השעבוד השלילי שניתן למשקיעים, בצד התחייבות אישית שהעניק אליהו (התחייבות מסוג Bad Boy) שלא יבוצעו פעולות שונות באליהו הנפקות — השביעו את רצון המוסדיים.

מנכ"ל מנורה מבטחים, יהודה בן אסייגצילום: אייל טואג

אליהו יצא לגיוס כשהריבית המקסימום שיישאו האג"ח היתה 5%. למשקיעים שרכשו את האג"ח של אליהו הנפקות הוצעה גם חבילה של אופציות שיהיו ניתנות למניות של מגדל (15.2%) במחיר מימוש של 4.32 שקלים למניה — 20% יותר ממחיר מניית מגדל כיום בבורסה, כשהאופציות יהיו ניתנות למימוש בעוד שנתיים־ארבע שנים.

מכיוון שלאופציות יש שווי כלכלי עבור מי שרוכש אותן, הריבית האפקטיבית המקסימלית שהוצעה למשקיעים היתה כ–6% — מרווח גבוה יחסית של כ–5% לעומת אג"ח ממשלתיות שקליות (אינן צמודות למדד) ובעלות מאפיינים הדומים לאלו של אליהו הנפקות. ואולם, בשל הביקושים הגבוהים שנרשמו בגיוס, הריבית שיישאו האג"ח ירדה לפחות מ–4%.

אמנם עודף הביקוש בגיוס האג"ח בידי הגופים המוסדיים מצביע על אמון במגדל ובשלמה אליהו, אך הגיוס על ידי המתחרים עלול לעורר ניגוד עניינים חמור. הרי בעולם העסקי התחרותי כל גוף מעוניין לכבוש נתחי שוק ממתחריו, להעביר אליו לקוחות על חשבון המתחרים, ולהוביל לכך שהוא יהיה זה שיגייס כספים ולא המתחרה. ואולם, מהלכים כאלו עלולים להחליש את הגוף המתחרה. בעל חוב של גוף מתחרה לרוב אינו מעוניין שהוא יהיה חלש מדי, שכן הוא עלול לא להחזיר את החוב למלווה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון