מה יחפשו השותפים החדשים בהפועלים? מעל הכל - דיווידנדים

בנק הפועלים סובל מהיעדר אסטרטגיה ברורה, ומתמודד עם חקירות בארה"ב ועם הצורך למצוא רוכש לחברת כרטיסי האשראי ישראכרט ותחליף לרווחים שהיא מזרימה לו ■ אז מדוע מתעניינים בו כעת שותפים פוטנציאליים מקנדה ומארה"ב? בעיקר בגלל הדיווידנדים שהוא יכול לחלק

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
סניף של בנק הפועלים
סניף של בנק הפועליםצילום: דודו בכר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

הפועלים הוא אמנם הבנק הגדול בישראל, ונהנה מרווח נקי של 3 מיליארד שקל בשנה, אך ההודעה על כניסתם הצפויה של שותפים חדשים לגרעין השליטה בו תופסת אותו בתקופה מורכבת.

בפני בנק הפועלים עומדים כיום אתגרים לא מבוטלים, כמו חקירות בארה"ב והדרישה שהוטלה עליו בחוק שטרום למכור את חברת כרטיסי האשראי ישראכרט, שבה שולט הבנק (98.2%). מניית הפועלים אמנם קרובה לשיא, והבנק הצליח בשנים האחרונות להתייעל, בעקבות מהלכים מקיפים שהוביל המנכ"ל הנוכחי, אריק פינטו, בתפקידיו הקודמים בבנק.

אלה הפכו את הפועלים לבנק היעיל ביותר במערכת הבנקאות, לצד מזרחי טפחות , עם יחס יעילות תפעולית (יחס בין ההוצאות להכנסות התפעוליות) הקרוב ל–60%. ואולם נראה שמאז כניסתו של פינטו לתפקיד המנכ"ל באוגוסט 2016, הפועלים נמצא מעבר לשיא — ומתחרהו הגדול, בנק לאומי , סוגר כמעט לגמרי את הפערים. במחצית הראשונה של 2017, לאומי אף הציג תוצאות טובות יותר מבנק הפועלים בפעילות הליבה הבנקאית.

כך או כך, בנק הפועלים מחלק מדי שנה 40% מהרווח הנקי שלו כדיווידנד לבעלי המניות, ושואף להגדיל את הדיווידנד ל–50%. זהו שיעור הדיווידנד השני בגובהו במערכת — אחרי הבינלאומי , שמחלק עד 50% מהרווח הנקי כדיווידנד. חלוקתו התאפשרה בזכות שורה של מהלכים שביצע בנק הפועלים, וכללו בין השאר הקפאה של תיק האשראי, שסייעה לפתור את בעיות ההון שעמן התמודד הבנק.

סביר להניח שהדיווידנד שמחלק הבנק הוא מהשיקולים המשמעותיים בקבלת החלטת ההשקעה בהפועלים של המשקיעים החדשים. הם ודאי יצפו מהפועלים להמשיך להתמקד בחלוקת דיווידנדים גדולים, ייתכן שגם על חשבון צמיחה בתיק האשראי — אף שעודף ההון הנוכחי מאפשר להפועלים לגדול מדי שנה ב–4%–5% באשראי וגם לחלק דיווידנדים. בעבור הרוכשים הפוטנציאליים, ההשקעה צפויה להניב תשואה שנתית של 9%–10% על ההון — תשואה נאה למדי, בהתחשב בריביות האפסיות השוררות בשווקים זה תקופה ארוכה.

איך יתמודד הפועלים עם החקירות?

הגדול באתגרים שמולם עומד כיום בנק הפועלים — ושעשויים להשפיע לרעה על השותפים החדשים, אם אכן ייכנסו להשקעה בבנק — הוא חקירת המס בארה"ב, בחשד שהבנק סייע ללקוחות אמריקאים שלו לחמוק מתשלום מס בארה"ב. חקירה זו כבר עלתה לבנק הפועלים כמיליארד שקל — ועלות זו עלולה להתנפח משמעותית בעתיד. הבנק גם נתון לחקירה בארה"ב בחשד שהיה מעורב בפרשת השוחד ששולם לבכירים בארגון הכדורגל הבינלאומי פיפ"א.

החקירות בארה"ב עלולת להביא לכך שהפעילות של הפועלים בארה"ב תיסגר או תצומצם משמעותית, וכן ייתכן שיישללו מהבנק הרישיונות למתן שירותים פיננסיים שונים במקומות אחרים בעולם. התרחישים האלה כרגע אינם באים לידי ביטוי בתמחורה של מניית הפועלים.

נושא נוסף שמטריד את מנהלי הפועלים ובעליו בימים אלה הוא הצורך למצוא רוכש שיקנה את ישראכרט במחיר גבוה ככל האפשר, כשייתכן שמניותיה יחולקו כדיווידנד בעין לבעלי מניות הנק. כמו כן, מדובר בצורך במציאת מקורות רווח חלופיים, שיפצו על אובדן הרווח השוטף מישראכרט, המסתכם בכמה מאות מיליוני שקלים בשנה. בנוסף, הפועלים יצטרך להתאים את עצמו לשינויים הטכנולוגיים והדיגיטליים שמאיימים על מערכת הבנקאות, וכן לגבש אסטרטגיה עתידית עסקית ברורה.

בניסיון למצוא מקורות הכנסה חלופיים, בבנק הפועלים ממשיכים להתעקש להתרחב בתחום האשראי המסחרי לעסקים בינוניים בארה"ב, ובעתיד מעוניינים אף לרכוש בנק בארה"ב. זאת, אף שהפעילות הבינלאומית של הפועלים בשנים האחרונות — בעיקר בשווייץ, טורקיה וקזחסטאן — הסבה לבנק הפסדים מצטברים של כמה מאות מיליוני שקלים. עם זאת, כל עוד לא יסתיימו החקירות נגד הפועלים בארה"ב (ולא תסתיים התקופה שבה עשוי להיות מוצמד לבנק הפועלים מפקח על פעילותו בארה"ב), הסיכויים כי הפועלים יקבל מהרגולטורים היתר לקנות בנק בארה"ב שואפים לאפס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?