שרי אריסון מוכרת מחצית מהשליטה בפועלים למשקיעים מארה"ב - ב-3.2 מיליארד שקל

אריסון מוכרת כמחצית מאחזקותיה באריסון אחזקות - המחזיקה בבנק הפועלים. העסקה מתבצעת במחיר של 24.8 שקל למניה - גבוה בכ-2.5% ממחיר המניה של הפועלים הבוקר לפני פתיחת המסחר

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרי אריסון
שרי אריסוןצילום: ניר קידר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

שרי אריסון מוכרת למשקיעים מארה"ב כ-10% מהון המניות של בנק הפועלים שבשליטתה המהווים כ-49% ממניות גרעין השליטה בבנק. העסקה מתבצעת במחיר של 24.82 שקל למניה - גבוה בכ-2.5% ממחיר המניה של הפועלים הבוקר לפני פתיחת המסחר.

הפועלים המנוהל ע"י אריק פינטו נסחר לפי שווי שוק של כ-32.2 מיליארד שקל המגלם לו מכפיל הון של כ-0.91 - כלומר מדובר בעסקה שאם תושלם תהיה בהיקף של כ-3.2 מיליארד שקל. אריסון מחפשת מזה תקופה ארוכה שותף למחצית או מלוא החזקותיה בבנק.

הקונים רוכשים את הפועלים בתקופה מאתגרת שבה הבנק נמצא בעיצומה של חקירת מס בארה"ב ונאלץ בעקבות חוק שטרום למכור את ישראכרט המהווה כ-10% מרווחי הפועלים.

אריסון מוכרת מחצית מהשליטה בבנק הפועלים 20 שנה אחרי שאביה תד אריסון יחד עם משפחת דנקנר (ואמריקאים) קנו את הבנק מידי המדינה. ראש הממשלה היה אז בנימין נתניהו. אריסון שולטת בבנק באמצעות חברה (אריסון החזקות) שמחזיקה ב-20% מהמניות בלבד. בכל השאר מחזיק הציבור. היא מוכרת כ-50% מהמניות באריסון החזקות, כך שהאמריקאים יצורפו לשליטה. המחיר (גבוה רק במעט מעל המחיר בבורסה) נמוך יחסית, שכן נהוג לומר שלמניות שליטה - שאריסון מוכרת בעסקה - יש שווי גבוה יותר ממניות רגילות.

אריסון החזקות הודיעה הבוקר כי "נחתם מזכר הבנות בלתי מחייב לשילוב שותפים בינלאומיים בגרעין השליטה בבנק הפועלים. עם השלמת העסקה נפעל, יחד עם השותפים החדשים, ועם מנהלי ועובדי הבנק לפיתוח ולצמיחה אחראית ארוכת טווח לטובת כלל בעלי המניות, הלקוחות והמשק הישראלי".

אריסון מנסה מזה כמה שנים למצוא קונים לרכישה של לפחות מחצית ממניות גרעין השליטה שלה בהפועלים (כ–10%). אריסון שכרה בתחילה את שירותיו של בנק ההשקעות רוטשילד שיסייע לה במציאת קונים. אחרי שזה כשל, היא שכרה בתחילת השנה את שירותיו של בנק ההשקעות בנק אוף אמריקה־מריל לינץ'.

תד אריסון ובנימין נתניהו בטקס העברת השליטה של בנק הפועלים מידי המדינה, אוקטובר 97'. במרכז: יעקב נאמן המנוח (שר האוצר דאז), ויעקב פרנקל, נגיד בנק ישראל באותה תקופהצילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

בקבוצת אריסון טענו כי הרציונל במציאת שותף בינלאומי נובע מהרצון להתרחב בפעילות בינלאומית, בעיקר בארה"ב, בטענה כי בשל גודלו (נתח שוק של כ–30% באשראי ובפיקדונות), יכולת הצמיחה של הפועלים בישראל מוגבלת. חרף חקירת המס בארה"ב, ההפסדים הכבדים שספג בפעילות בתורכיה, קזחסטאן ושווייץ והחשש לגידול בהפרשות בתיק האשראי המסחרי הצומח בארה"ב — ראשי הפועלים ממשיכים לחלום על רכישת בנק מעבר לים כדי למזג לתוכו את פעילות האשראי המסחרי שם, שהיקפה מוערך ביותר מ–9 מיליארד שקל.

איכות המשקיעים החדשים חשובה מאוד גם כדי למנוע עשור אבוד נוסף בבנק וגם כדי לתת מענה לאיומים המשמעותיים שיצוצו בעשור הקרוב מהעולם הדיגיטלי. אין לבנק עשור נוסף לבזבז על טעויות ניהול קשות, תרבות ארגונית בעייתית ומינויים מפוקפקים שהדירקטוריון שלו לא ידע לבלום.

בנק הפועלים סיים את הרבעון השני של השנה עם רווח נקי של 812 מיליון שקל - ירידה של 27.3% לעומת הרבעון המקביל. ברבעון המקביל ב-2016 הסתכם הרווח ב-1.12 מיליארד שקל, רווח גבוה שהושפע מהכנסות שנבעו ממכירת מניות ויזה אירופה, ממכירת הלוואות ומהכנסות בגין הפסדי אשראי. לעומת הרבעון הראשון של 2017, מדובר בגידול של 5.9%. הרווח הושפע לחיוב מירידה של 22% בהפרשה למיסים שקיזזו ירידה ברווח המימוני. שיעור תשואת הרווח הנקי להון הגיע ל-9.5%, בהשוואה ל-9.2% ברבעון הקודם ול-13.9% ברבעון המקביל אשתקד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש