ישראלית נעצרה בארה"ב בחשד להונאת אופציות בינאריות

לי אלבז, מנכ"לית חברת יוקום, הפועלת בתחום האופציות הבינאריות נעצרה בשדה התעופה JFK בניו יורק ארה"ב על ידי סוכני ה-FBI ושוחררה ממעצר בתנאים מגבילים ■ החשדות החמורים נגדה: ביצוע הונאה אלקטרונית וקשירת קשר לביצוע הונאה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שדה התעופה JFK בניו יורק
שדה התעופה JFK בניו יורקצילום: בלומברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

לי אלבז, מנכ"לית חברת יוקום (Yucom), הפועלת בתחום האופציות הבינאריות נעצרה לפני יומיים בשדה התעופה JFK שבניו יורק על ידי חוקרי הרשות הפדראלית בארה"ב. החשדות הכבדים כנגד אלבז הם הונאה אלקטרונית בתחום האופציות הבינאריות. אלבז הובאה בפני שופט שהחליט (אתמול בשעה 20:00 שעון ישראל) על שחרורה ממעצר לעת עתה.

החשד של ה-FBI הוא כי אלבז מעורבת בהונאה אלקטרונית, וקשרה קשר לביצוע הונאה אלקטרונית בעת כהונתה בתור מנכ"לית החברה, המספקת שירותים לברוקרים ובין היתר לברוקרים של חברות אופציות בינאריות הפועלות בארה"ב. בדיון התברר כי חלק מהחשדות קשורים לשתי חברות נוספות אשר שיווקו אופציות בינאריות: Binary book ו-Big option. בשל החשדות הכבדים והעובדה כי הדיון בעניינה של אלבז לא הסתיים, לא ברור אם תידרש לשוב למעצר ואף לרצות עונש מאסר וקנס כספי.

לדברי עורך הדין ד"ר צבי גבאי ממשרד ברנע ושו"ת, המייצג את החברה בעניין: "עיקר מאמצי החברה מופנים עתה לעזרתה של לי. מכיוון שמדובר בהליכי מעצר המתקיימים בארה"ב יש צורך בשכנוע שופט פדרלי כי לא נשקפת כל סכנת הימלטות של לי. כדבר שבשגרה נעשה שימוש בנדל"ן אמריקאי להבטחת התייצבות לחקירה ולמשפט, ולאור הנסיבות המקרה שלנו מורכב יותר. אם לי היתה אזרחית אמריקאית, היא כבר היתה מזמן בבית. לגופו של עניין, המדובר בשלב מוקדם יחסית בהליך המשפטי וטרם הוגש כתב אישום נגד לי, או מעורבים אחרים. מעיון בחומרים שהצטברו עד עתה, נראה כי נפלו לא מעט טעויות בתזה של התביעה הפדראלית ובבוא העת יובאו בפניה ובפני בית המשפט ראיות אשר ישנו את התמונה."

החקירה מגוללת את דרךמכירתן ושיווקן של האופציות הבינאריות בארה"ב, התמודדות ה-FBI עם תלונות מצד המשקיעים ובינהם משקיעים של מדינת מרילנד וקושרת את חלקה של אלבז להאשמות ההונאה מצד המשקיעים.

ה-FBI הוציא אזהרה לפני מספר חודשים בנוגע לתחום האופציות הבינאריות, שכן בעוד שאופציות בינאריות מסוימות רשומות בבורסות רשומות או נסחרות בשוק חוזים ייעודי, והן כפופות לפיקוח של הרגולטורים האמריקאים כמו ה-Commodity Futures Trading Commission (CFTC), מרבית שוק האופציות הבינאריות פועל באמצעות אתרים שאינם כפופים לרגולציה. ורבים מאתרים אלה נמצאים בשימוש של עבריינים מחוץ לארה"ב ככלי העוזר להם לבצע הונאה.

ה-FBI הבהיר כי תחום זה נמצא על הכוונת שלו, לאחר שמרכז תלונות הפשע החל ב-2011 לקבלתלונות, שהלכו וגברועל הפסדים של מאות אלפי דולרים מקורבנות הונאה בתחום. ב-2016 התקבלו מאות תלונות הנוגעות להפסדים של מילוני דולרים בשנה. ה-FBI הבהיר כי סכומים אלו משקפים רק קורבנות שדיווחו, אך ההיקף האמיתי של ההונאות אינו באמת ידוע. רק באירופה התלונות מהוות כ-25% מכלל תלונות ההונאה שהתקבלו.

אופציה בינארית היא מעיין חוזה שתלוי בתוצאה לשאלה, שהתשובה לה יכולה להיות חיובית או שלילית. כמו למשל, האם מלאי של סחורה מסויימת יעלה מעל או מתחת לסכום מסויים. ההתערבות הינה רק על המחיר למועד זמן מסויים (שניה, דקה, יום) של החוזה והסוחרים לא מקבלים הזדמנות לרכוש או למכור את הסחורה.

לדוגמה: אם הסוחר מצפה כי מחיר מניה בודדת יהיה מעל 80 דולר בשעה 3:30 היום - אז הוא קונה אופציה בינארית, המאפשרת למקם את ההימור במחיר של 60 דולר. אם, בשעה 3:30, מחיר המניה הוא 80.01 דולר, התשלום אותו יקבל הוא 100 דולר, והוא יניב לעצמו רווח של 40 דולר. אם המחיר של המניה ב-3:30 הוא 79.99 דולר, הסוחר יאבד 60 דולר. הרבה זירות מאפשרות לסוחרים למנף את עצמם, ובאמצעות המינוף לקנות אופציות מרובות שיכולות להגדיל באופן משמעותי את הזכיות - כמו גם את ההפסדים.

במהלך השנים התברר כי אתרים רבים דרכם הסוחרים מבצעים פעולות באינטרנט הם אתרים של פושעים הממוקמים בחו"ל,שמעוניינים רק לקחת את הכסף בלי קשר לתוצאה של אותו הימור. חלק מהאתרים מסרבים להחזיר ללקוחות כספים, מבטלים הוראות משיכה של לקוחות, מתעלמים משיחות טלפון ופניות באמצעות דואר אלקטרוני, ולפעמים אף מקפיאים חשבונות במטרה להאשים את הלקוחות עצמם בהונאה.

חלק מהפושעים הפועלים בתחום האופציות הבינאריות דורשים בתחילת ההתקשרות עם הלקוח צילום של כרטיסי אשראי, דרכון, רישיון נהיגה וכדומה, ובאמצעות אותם נתונים אישיים הם גונבים את הזהות של הלקוח.

כמו כן, נמצאו במהלך השנים גם מניפולציות שונות של התוכנות. פלטפורמות מסחר באינטרנט המנסות לגנוב את כספם של הלקוחות שולטות באלגוריתם של התוכנה, מעוותות מחירים ותשלומים, ועוצרות את המסחר במטרה שהלקוחות שפתחו עסקות יאבדו את כספם. מספר לקוחות הבחינו כי כאשר היתה להם פוזציה מנצחת, זמן התפוגה של האופציה הוארך עד שהפוזציה עברה להפסד ואז המסחר הופסק.

אתרי אופציות בינאריות מושכות הרבה לקוחות באמצעות פרסומים מטעים כי הם יכולים להניב לעצמם כסף קל בסיכון נמוך. הפרסום מתבצע בכל רחבי רשת האינטרנט, באתרי רשתות חברתיות ודואר זבל. כאשר לקוח שמתפתה לענות למודעות,נאלץ להתמודד עם אנשי מכירות מיומנים, אשר מצליחים לשכנע אותו כי מדובר בהזדמנות של "פעם בחיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?