המוסדיים מצפצפים על חוק הריכוזיות: לא מתכוונים להתנגד לעסקת אי.די.בי

גופים חברתיים וחברי כנסת פנו באחרונה למוסדיים בניסיון לשכנעם להתנגד למכירת דסק"ש לחברה פרטית בבעלותו של אדוארדו אלשטיין ■ ואולם גורם מקורב למוסדיים אומר: "אם הם יראו שמדובר בעסקה טובה מבחינה כלכלית לקונצרן - הם לא יעצרו אותה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: מוטי מילרוד

בימים האחרונים פנו כמה גופים חברתיים וחברי כנסת לגופים המוסדיים בניסיון לשכנע אותם לפעול נגד עסקת אי.די.בי, שבמסגרתה עתידה החברה למכור את דסק"ש לחברה פרטית שבבעלותו של אדוארדו אלשטיין, וזאת במטרה "להשטיח את הפירמידה".

במכתבים שנשלחו אליהם נדרשו המוסדיים "להתנגד בתקיפות ולאלתר למהלך אשר איננו אלא תעלול פיננסי השם ללעג את תכליות חוק הריכוזיות, את ציבור החוסכים והמשקיעים ואת כנסת ישראל". לטענת הפונים, "ציבור חוסכי הפנסיה לא ייעד את כספי הפנסיה שלו לטובת תעלולים פיננסיים אלה – שפוגעים בו הן בסיכון חסכונותיו והן בשימור המבנה הפירמידלי המזיק למשק".

בין הפונים למוסדיים: סמנכ"לית לובי 99 עו"ד לינור דויטש, יו"ר משותף של צדק פיננסי ד"ר הראל פרימק, רכז קואליציית הארגונים החברתיים ברק גונן, ספיר בלוזר מישראל 2050, מנהל תחום אחריות אזרחית בהתאחדות הסטודנטים הלל לשם, ד"ר שלי גוטפריד מהציבור החדש, גלעד א.סברדלוב מישראל יקרה לנו, ומנכ"ל אנו פז כהן. אל אלה חברה יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון.

זהבה גלאוןצילום: מיכל פתאל

הפונים למוסדיים כתבו בין היתר כי יש "למנוע את מעשה הנבלה - הן במישור הציבורי והם במישור המשפטי". פניות דומות נעשו לשר האוצר משה כחלון, המפקחת על שוק ההון והביטוח דורית סלינגר, שרת המשפטים איילת שקד, מבקר המדינה יוסף שפירא, יושב ראש רשות ניירות ערך פרופ' שמואל האוזר, והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

"המוסדיים לא יעצרו את העסקה"

מכיוון שאי.די.בי פיתוח היא חברה ציבורית אך כלל מניותיה נמצאות בשליטת אדוארדו אלשטיין, רק מחזיקי איגרות החוב שלה יכולים לעצור את העסקה, ככל שהם חוששים כי היא תפגע בהחזר החוב.

פנינו לכמה גופים מוסדיים המחזיקים בחובות של אי.די.בי במטרה לבדוק את עמדתם ביחס לעסקה, אך כולם סירבו להגיב לפנייתנו. מקורב למוסדיים הסביר כי "עד כה אי.די.בי לא פירסמה כל דיווח על העסקה, ולכן לא זומנו אסיפות בשביל לדון בה. ברגע שבעלי החוב יידעו מה הם מקבלים בעסקה, יוכל להתקיים דיון. מטרתם תהיה אחת ויחידה - לראות האם האינטרסים הכלליים שלהם נפגעים מהעסקה. אם הם יראו שמדובר בעסקה טובה מבחינה כלכלית לקונצרן, ולא תהיה פגיעה כלכלית באינטרס שלהם לגביית החובות - הם לא יעצרו את העסקה".

גורם אחר המקורב לגופים המוסדיים אמר כי "אם עד כה לא נשמעה כל צעקה מצד המוסדיים, ולא זומנו אסיפות, המשמעות היא שהם לא מתנגדים לעסקה".

מדוע קמה התנגדות לעסקה למכירת דסק"ש?

בשביל להתמודד עם דרישת חוק הריכוזיות החליט קונצרן אי.די.בי כי הדרך הכלכלית הנכונה עבורו להשטיח את הפירמידה לשתי שכבות היא בכך שאי.די.בי פיתוח תמכור את החברה הבת דסק"ש לחברה אחות פרטית-ייעודית, שבבעלותו של אלשטיין.

עם זאת, לאלשטיין אין את הכסף הדרוש לרכוש את החברה שנסחרת בבורסה לפי שווי שוק של 2 מיליארד שקל, ולכן הוא מתכוון לממן אותה באמצעות נטילת הלוואות מוכר מאי.די.בי פיתוח, הענקת ערבות אישית ומסירת ביטחונות נוספים מעבר לשיעבוד על מניות דסק"ש. בפועל המשמעות היא שאלשטיין רוכש את דסק"ש מעצמו בחינם, ומתכוון לשלם על העסקה במהלך השנים, מתוך הדיווידנדים שדסק"ש תחלק בעתיד.

העובדה שכעת דסק"ש תוחזק בשרשור על ידי פירמידה של חברות פרטיות בבעלותו של אלשטיין, שחלקן בכלל חברות זרות, עורר את זעמם של חלק מהמחוקקים בכנסת. בתחילת השבוע נוהל דיון בנושא במטרה לשכנע את אי.די.בי לבטל את העסקה בשל כך שהיא אינה עומדת ברוח חוק הריכוזיות. חוק זה נועד למנוע פגיעה בזכויות של בעלי מניות המיעוט או עושק שלהם על ידי החברות הנמצאות במעלה הפירמידה או על ידי בעלי השליטה. אם העסקה הנוכחית תושלם, קיים חשש כי לאלשטיין, כבעל חוב עצום, יהיה אינטרס ללחוץ על חלוקת דיווידנדים מסיבית מדסק"ש, אשר עשויה לא לשרת את החברות הבנות של הקונצרן.

בכל מקרה, אנשי אי.די.בי הבהירו כי הם אינם עומדים לעצור את העסקה שכן בפועל הם עומדים בתנאי חוק הריכוזיות, כפי שהוא מנוסח כיום.

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש