ביהמ"ש אישר את שינוי מבנה הבעלות של הבורסה - וסלל את הדרך לברוקר חדש

קבוצת אינטראקטיב ברוקרס, ברוקר אלקטרוני בינ"ל, מתכוונת להיות חבר בורסה ■ בבורסה מקווים שחברי בורסה חדשים יובילו להפחתת העמלות שמשלם ציבור המשקיעים

עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בניין הבורסה לניירות ערך
בניין הבורסה לניירות ערךצילום: יעל אנגלהרט
עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'

בית המשפט אישר ביום חמישי את שינוי מבנה הבעלות של הבורסה לניירות ערך, שכולל הפרדה בין בעלות לחברות בבורסה, וסלל את הדרך לכניסתה של קבוצת אינטראקטיב ברוקרס (Interactive Brokers Group), ברוקר אלקטרוני בינ"ל, כחברת בורסה. כיום אין עתירות נוספות כנגד השינוי בבורסה, כך שהמהלך יוצא לדרך.

חברי בורסה אלו גופים שרק דרכם ניתן לסחור בבורסה. כך, כל משקיע חייב לעבור דרך אחד מחברי הבורסה – בנקים ישראלים וזרים וכן בתי השקעות – ולשלם עמלה בעבור הפעולה. השינוי כולל הפחתת כוחם של הבנקים, ובמקביל צירוף חברי בורסה חדשים. במשרד האוצר, ברשות לניירות ערך ובבורסה סבורים כי החוק יאפשר להפחית את העמלות שמושתות על הציבור, המסתכמות במאות מיליוני שקלים בשנה.

אינטראקטיב ברוקרס משרתת קרוב לחצי מיליון לקוחות ופועלת במעל 120 בורסות ברחבי העולם. ההצטרפות שלהם לבורסה משתלבת עם התוכניות של מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב, לצרף חבר בורסה שפועל במודל דיגיטלי ורזה, דבר שיאפשר לו להפחית משמעותית את מחירי העמלות, וכן להנגיש את המסחר בבורסה לציבור הרחב. כמו בנקים זרים אחרים, אינטראקטיב ברוקרס תיחשב חבר רחוק, כלומר כזה שאין לו תשתיות פיזיות בישראל, אבל כן אפשר להשקיע דרכו.

ג'ון חייט, סמנכ"ל התפעול של אינטראקטיב ברוקרס, אמר כי "להערכת החברה, היקף הפעילות הבינלאומית שלנו מספק הזדמנויות למשקיעים להגיע, ביעילות ובאופן חסכוני, לשווקים קטנים יותר שמוסדות פיננסיים גדולים וממוסדים יותר אינם משרתים, משום שלדעתם הם אינם בעלי קנה מידה גדול מספיק".

"המודל העסקי המונע על ידי הטכנולוגיה של אינטראקטיב ברוקרס אינו מוגבל בדרך זו. התוכנה שלנו היא ללא גבולות, כך המשקיעים יכולים לגשת לשווקים הבינלאומיים באותה יעילות ללא קשר למקום הימצאם", הוסיף חייט.

האישור של בית המשפט ביום חמישי היה השלב האחרון בתהליך לשינוי מבנה הבעלות של הבורסה. בחודש אפריל אושר בכנסת תיקון לחוק ניירות ערך בנושא זה, ובתחילת אוגוסט אישרה האסיפה הכללית של הבורסה את שינוי מבנה הבעלות. כחלק מהתהליך, הבורסה פירסמה לפני כחודשיים הצעה לשינויים בתנאים לקבלת חברים חדשים, שכוללת בין היתר ביטול הדרישות למינימום מספר לקוחות ולשווי מינימלי של תיקי ניירות ערך של לקוחות, למינימום ותק פעילות ולתקופת ניסיון.

כחלק משינוי מבנה הבעלות תהפוך הבורסה לחברה שתוכל לחלק את רווחיה ובהמשך אף לצאת בהנפקה לציבור. כמו כן, חלקם של חברי הבורסה (הבנקים וחברי הבורסה שאינם בנקים) בבעלות בבורסה תוגבל, ואף חבר לא יוכל להחזיק ביותר מ-5% מהבעלות. לפני כשבועיים אמר בן זאב לאתר בלומברג כי הבורסה מתכננת לבצע הנפקה במהלך שנת 2019. "מהלך כזה ישביח את הבורסה באופן משמעותי, והיא תהפוך להיות האופציה הראשונה בעבור חברות ציבוריות, משקיעים והציבור כולו", אמר מנכ"ל הבורסה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש