פטרוכימיים תגייס אג"ח ב-290 מיליון שקל למחזור חוב לבנק הפועלים ולקרן בראשית

לאחר שקיבלה אישור מרשות החברות הממשלתיות לשעבד חלק מגרעין השליטה בבזן - תנפיק פטרוכימיים אג"ח ב-290 מיליון שקל, שיובטחו בשעבוד על 8.5% ממניות בזן ■ ההנפקה תאפשר לחברה למחזר חובות ולשלם לבעלי אג"ח

יורם גביזון
יורם גביזון
המפעלים של בזן, חיפה כימיקלים וכרמל אוליפינים במפרץ חיפה
המפעלים של בזן, חיפה כימיקלים וכרמל אוליפינים במפרץ חיפהצילום: ירון קמינסקי
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת מפעלים פטרוכימיים שבשליטת דיויד פדרמן תקיים השבוע את המכרז המוסדי בהנפקה של סדרה חדשה של איגרות חוב (2) בהיקף של 290 מיליון שקל. האיגרות למשך חיים ממוצע של 3.7 שנים, יונפקו במכרז על הריבית, ויישאו ריבית מקסימלית 7.2% — שמשקפת תשואה אפקטיבית מריבית של 7.35% ומרווח של 6.9 נקודות אחוז מעל תשואת איגרות החוב הממשלתיות למשך חיים ממוצע דומה. האיגרות ייפרעו בתשלום אחד בספטמבר 2021.

פירעון האיגרות יובטח בשעבוד ראשון על מניות בזן (חברת בתי זיקוק). מניות אלו הן חלק מגרעין השליטה של בזן. השעבוד, לטובת בעלי איגרות החוב מסדרה 2, התאפשר לאחר שרשות החברות הממשלתיות, שאחראית על האינטרסים החיוניים למדינה בבתי הזיקוק, נתנה היתר שנחתם בידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, משה כחלון.

אישור רשות החברות הממשלתיות יאפשר לבצע את ההנפקה שנחוצה כדי למחזר את החובות של פטרוכימיים לבנק הפועלים בסכום של 159 מיליון שקל ולקרן בראשית בסכום של 105 מיליון שקל, וכן לבצע תשלום של קרן וריבית לבעלי איגרות החוב מסדרה ד' בסכום של 8 מיליון שקל.

פטרוכימיים, שמחזיקה ב–16.6% ממניות בזן, תשעבד לטובת בעלי האג"ח 272 מיליון מניות של בזן, 8.5% ממניות החברה, ששוויין הוא 458 מיליון שקל — כך שיחס הבטוחה לחוב יהיה 158%, בהנחה שפטרוכימיים אכן תצליח לגייס את הסכום המקסימלי שהיא מתכננת, 290 מיליון שקל.

פטרוכימיים דיווחה במסגרת פרסום התוצאות לרבעון השני שלא עמדה בתשלומי הקרן והריבית ל הפועלים , שאמורים היו להתבצע ב–30 ביוני, וגם לא עמדה בתשלומי הקרן והריבית לקרן בראשית ב–31 ביולי 2017. השימוש בתמורת ההנפקה כדי לפרוע את החוב להפועלים ולבראשית הוא החלק השני במתווה שהושג בינואר 2017 לפירעון החוב לשני גופים אלה. זאת לאחר שבפברואר 2017 ביצעה פטרוכימיים פירעון חלקי של החוב להפועלים ולבראשית בסכום של 172 מיליון שקל באמצעות מכירת מניות בזן שהיו משועבדות לשני הגופים, 4.1% מהון מניותיה של בזן

חברת אפסילון חיתום, שמנהלת את ההנפקה, מציינת שמניית בזן רשמה תשואה של 25% ב–12 החודשים האחרונים. בזן פירסמה ב–2016 מדיניות דיווידנד, ולפיה תחלק מדי שנה לפחות 75% מהרווח השנתי. בזן חילקה בתחילת 2017 דיווידנד בסך 85 מיליון דולר. יתרת הרווחים הראויים לחלוקה של בזן לאחר החלוקה בתחילת 2017 מגיעה ל–298 מיליון דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"