סלינגר עושה סדר בוועדות ההשקעה של הגופים המוסדיים

תקנות חדשות הנוגעות לשינוי אופן הייצוג בוועדות ההשקעה אמורות להפוך את הוועדות לגופים מקצועיים יותר ובעלי מומחיות השקעתית, שקופים יותר ועם מינימום ניגודי עניינים

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר
המפקחת על הביטוח, דורית סלינגרצילום: אמיל סלמן
אסא ששון
אסא ששון

המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, החליטה על שינוי באופן הייצוג בוועדת ההשקעה, על מנת לחזק את הועדה ואת אופן קבלת ההחלטות. הפעם האחרונה שבה תוקנו הנחיות ועדות ההשקעה של הגופים המוסדיים היתה ב-2001, אז סך הנכסים המנוהלים של הציבור היה כ-370 מיליארד שקל. כיום סכום זה מסתכם ב-1.4 טריליון שקל.

סלינגר עובדת על הנחיות אלו כבר מתחילת השנה, והיום (ב') הן פורסמו. חברי ועדת ההשקעות ימנו 5-3 חברים, כאשר מספר החברים תלוי בהיקף הנכסים המנוהל. אם היקף הנכסים הוא עד 5 מיליארד שקל, היקף החברים יעמוד על שלושה חברים. כיום ועדות ההשקעה מונות 7-3 חברים בלי התייחסות להיקף הנכסים.

ומי הקרן הטובה והגרועה של בתי ההשקעות ב-2017? לחצו כאן לעמוד שמציג את כל המספרים

כל חברי הוועדה יהיו נציגים חיצוניים. נקודה זו עוררה מחלוקת בקרב לא מעט גופים פרטיים, דוגמת ילין לפידות ואלטשולר שחם, ולכן הוחלט לסייג ולקבוע כי אדם יוכל לשמש חבר ועדת השקעות גם אם הוא לא נציג חיצוני אם "הוא עסק במשך עשר שנים לפחות בניהול תיקי השקעות".

בנוסף, לפחות שליש מחברי ועדת ההשקעות יהיו בעלי ניסיון בניהול תיקי השקעות. הגדרת ניהול תיקי השקעות מתייחסת למי שהוא בעל רישיון ניהול תיקים, ועסק בתחום לפחות שלוש שנים. עוד קובעות התקנות כי חברי הוועדה ימונו לשש שנים, ולא ניתן יהיה להחליף אותם לפני תום הכהונה. כמו כן, יהיה ייצוג הולם לבני שני המינים.

עוד עולה מהתקנות כי על חברי הוועדה להיות בעלי תואר אקדמי בתחומי הכלכלה, מנהל עסקים, חשבונאות או תחום אחר שאישר הממונה, שקשור לתחום הפיננסי או לתחום ההשקעות. מי שאינו בעל תואר אקדמי כפי שתואר, אך בעל רישיון ייעוץ השקעות או ניהול השקעות, יכול לשמש כחבר בוועדה.

לא ניתן יהיה למנות לחבר ועדה מי שהוא, או הקרובים לו, בעל זיקה לבעל השליטה, או לבעל תפקיד מרכזי בגוף מוסדי. בנוסף אוסרות התקנות על כהונה בוועדות ההשקעה במקביל לעיסוקים אחרים שיכולים ליצור ניגודי עניינים.

על מנת לקבוע מי יהיו חברי ועדת ההשקעות, יידרש דירקטוריון הגוף המוסדי לבחור את החברים מתוך רשימת מועמדים שתציע ועדת האיתור, תוך "הערכה של כשירותו המקצועית של המועמד, לרבות הערכת מומחיותו, בשים לב להשכלתו ולניסיונו".

ועדת ההשקעות היא הלב של החיסכון ארוך הטווח. לכן, תפקידה להחליט בצורה פרטנית על אופן ההשקעות — החל בשאלה כיצד יש לחלק את הנכסים בין השקעה בישראל להשקעה בחו"ל, וכלה בשאלה בכמה אחוזים להחזיק בכל נייר ערך בתיק ההשקעות.

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי