אי.די.בי מכרה עוד 5% מכלל ביטוח - ימים ספורים לפני המועד האחרון

המכירה נעשתה כחלק ממתווה מכירת השליטה ומכירת האחזקות החברה, שנקבע על ידי דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, בהתאם לדרישות חוק הריכוזיות

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין
גיא ארז
גיא ארז

חברת אי.די.בי פיתוח, שבשליטת אדוארדו אלשטיין, מכרה אתמול עוד 5% ממניות חברת הבת כלל ביטוח . המכירה בוצעה פחות מ-4 חודשים לאחר מכירה דומה שביצעה אי.די.בי למשקיע יוסי ארד. בתמורה למכירה תקבל אי.די.בי כ-152.5 מיליון שקל, סכום המשקף לכלל שווי של כ-3 מיליארד שקל - דומה לשווי השוק שלה. שוויה של חברת הביטוח קפץ ב-12 החודשים האחרונים ב-33%, אם כי בשלושת החודשים האחרונים ירד בכ-11%. בעקבות המכירה ירדה אי.די.בי לאחזקה של כ-45% בכלל, לאחר שבתחילת מאי עמדה אחזקתה על כ-55%.

ולאיזו חברת ביטוח ביצועים חזקים במיוחד? להשוואת החברות בענף לחצו כאן

מכירת המניות בוצעה בהתאם לעקרונות בעסקת ההחלף (swap) הקודמת שבוצעה במאי הנה. זאת כחלק ממתווה מכירת השליטה ומכירת האחזקות החברה, שנקבעו על ידי דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון. המכירה התקיימה בסמוך לסוף הארכה שניתנה למשה טרי - הנאמן על מניות כלל - למכירת המניות עד ליום ראשון הקרוב.

ההחלטה על מכירת מניות כלל התקבלה לראשונה בינואר, כאשר סלינגר רשמה ניצחון על אי.די.בי ועל אלשטיין בבית המשפט העליון. בהחלטתם דחו השופטים פה אחד את עתירתה של אי.די.בי לשעבד את מניות כלל ביטוח למחזיקי איגרות החוב של החברה - ללא אישור הממונה.

חברת הביטוח כלל נמצאת בשכבה השניה מתוך ארבע שכבות בפירמידת אי.די.בי, ביחד עם דיסקונט השקעות (71%). בשכבה השלישית של הפירמידה נמצאות החברות נכסים ובנין , שופרסל , אלרון ו סלקום ; ובשכבה הרביעית החברות מהדרין , גב-ים וישפרו. אי.די.בי. הינה הפירמידה האחרונה שנותרה בארץ שיש לה יותר משלוש שכבות.

אלשטיין מקווה כי יוכל למכור את מניות דסקונט השקעות לידי חברה פרטית חדשה, שתהיה בשליטתו – וכך יצומצמו שכבות הפירמידה לשלוש. רוח גבית קיבל אלשטיין משרת המשפטים, איילת שקד, שהחליטה שלא למנוע את הפרצה שנותרה בחוק הריכוזיות - לפיה ניתן לקפל שכבה בפירמידת האחזקות באמצעות מכירה של חברה בת לחברה אחות שבבעלות אותו בעל שליטה.

בשבוע שעבר פירסמה כלל ביטוח את דו"חותיה הכספיים, והציגה שיפור משמעותי בתוצאותיה במחצית הראשונה של 2017 בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. בדומה למגמה בענף הביטוח, החברה נהנתה מעלייה בריבית בשוק ההון ומעליות השערים בבורסות. החברה עברה מהפסד של 542 מיליון שקל בחציון הראשון של 2016, לרווח של 205 מיליון שקל בחציון הראשון של 2017.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"