"השוק בארה"ב זהיר הרבה יותר לגבי החברות שבהן הוא משקיע"

סקירה של פרומתאוס ייעוץ כלכלי מעלה כי חלה ירידה במספר ההנפקות של חברות מגובות הון סיכון בארה"ב - עד כדי היעלמותן ■ רו"ח אלי מלכה: "צפויה שנה עגומה בשוק ההנפקות הראשוניות. הימים של הנפקות חלום מתחילים לעבור"

עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'
הנפקת סנאפ במארס
הנפקת סנאפ במארס. מהבטחה לכישלוןצילום: Mark Lennihan/אי־פי
עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'

שוק ההנפקות בארה"ב נמצא בשנים האחרונות בדעיכה, ונרשמה ירידה של 35% במספר ההנפקות בשנה שעברה. את הירידה הובילו חברות ההיי־טק, שאינן ממהרות לבצע הנפקה ולהירשם למסחר בשוק הציבורי, ומעדיפות להמשיך לגייס הון בשוק הפרטי. כך, מספרן של חברות פרטיות בשווי של מיליארד דולר גדל בשנים האחרונות — מ-40 בסוף 2013 ל-180 כיום.

בשוק קיוו ש–2017 תהיה נקודת המפנה, אך סקירה של מחלקת המחקר של פרומתאוס ייעוץ כלכלי מעלה כי המומנטום השלילי נמשך. לפי פרומתאוס ייעוץ כלכלי, בחודשים הראשונים של השנה הוגשו 91 בקשות להנפקות ראשוניות בסך מצטבר של 22 מיליארד דולר, אך בארבעת החודשים האחרונים שוב התהפכה המגמה, ומספר ההנפקות ירד ל–70. הענפים שממשיכים להוביל בהנפקות ב–2017 הם האנרגיה, הפיננסים והתקשורת, בעוד ענפי הטכנולוגיה והביומד עדיין בפער גדול מאחור.

אחת הסיבות לכך שנרשם שפל בהנפקות של חברות טכנולוגיה וביומד היא שגיוסי ההון בשוק הפרטי בוצעו בשוויים גבוהים. החברות חיכו לתזמון אופטימלי מבחינת מצב השווקים, כדי להצליח לקבל שווי גבוה בהנפקה. הן בחנו את תגובות המשקיעים להנפקות, ובראשן הנפקת הרשת החברתית סנאפ (סנאפצ'ט), שמנייתה קפצה אמנם ביום הראשון, אך מאז הספיקה לרדת למחיר ההנפקה.

"ההנפקות המובילות של 2017 והסנוניות הראשונות והמבטיחות בענף הטכנולוגיה נהפכו לכישלונות הגדולים שהשפיעו על מצב הרוח של משקיעי ההון סיכון וחברות הטכנולוגיה", אומר רו"ח אלי מלכה, שותף בפרומתאוס, שביצע ניתוח של שוק ההנפקות בנאסד"ק, ונתן כדוגמה גם את בלו אפרון, שמנייתה נפלה בכ–45% מאז ההנפקה.

מלכה בחן נתונים נוספים שמשקפים את מצבו של שוק ההנפקות. לדבריו, מסתמן שפל חדש במספר ההנפקות של חברות מגובות הון סיכון, ונראה כי חברות הטכנולוגיה ממשיכות להישאר פרטיות. מהניתוח שלו עולה: "מספר ההנפקות הראשוניות של חברות אלה צפוי להגיע בשמונת החודשים הראשונים של 2017 ל–17 בלבד. בהשוואה ל–2014, שבה התבצעו 105 אקזיטים באמצעות הנפקות בבורסה, ניכרת מגמת ירידה ברורה במספר ההנפקות של חברות מגובות הון סיכון, עד כדי היעלמותן. נתונים דומים מאפיינים גם את המיזוגים והרכישות בשוק הפרטי ((M&A".

מלכה מוסיף כי פרמטר נוסף שיכול להעיד על מצב השוק הוא זמן ההמתנה ממועד הגשת התשקיף הראשוני עד למועד רישום המניה למסחר, שהגיע ל–238 יום בממוצע ב–2016–2017.

מלכה מציין כי את ביקוש המשקיעים להנפקות ואת מצב השוק ניתן לבחון באמצעות השוואת מחיר הסגירה בהנפקה למחיר הנקוב בתשקיף הראשוני, ולמחיר הסגירה של המניה ביום הראשון של המסחר: "מבחינת נתוני ההנפקות ב–2017, עולה כי בממוצע מחיר הסגירה בהנפקות נמוך ב–3% מהמחיר הנקוב בתשקיף הראשוני. בנוסף, מחיר המניה ביום המסחר הראשון גבוה ב–2.5% בלבד מהמחיר הנקוב, הפרש זעום המעיד על ביקוש נמוך.

לדבריו, "בהנחה שהשוק ימשיך במגמה הנוכחית ללא שינוי של ממש, ניתן להעריך כי צפויה שנה די עגומה בשוק ההנפקות הראשוניות בארה"ב. כיצד זה משפיע על החברות הישראליות שרוצות להנפיק בשוק האמריקאי? נראה שכדי להצליח במטרתן, יש לבצע בחינה זהירה של הנתונים לפני ההנפקה, וגם להגיע עם ציפיות ריאליות לשוק. להערכתנו, הימים של הנפקות חלום מתחילים לעבור, והשוק זהיר הרבה יותר לגבי החברות שבהן הוא משקיע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות