שפיר הנדסה רוצה נפט: נכנסת להשקעה בגבעות עולם

החברה חתמה על מזכר הבנות שלפיו תשקיע 1.3 מיליון דולר תמורת 10% ממניות השותף הכללי, ותקבל אופציה לרכישת 15% נוספים תמורת 3.8 מיליון דולר, בהתאם לבדיקת נאותות ■ מניית גבעות עולם קרסה והושעתה מהמסחר בבורסה בשלהי 2014

אורי תומר
אורי תומר
קידוח של גבעות בגבעת כוח ליד ראש העין
קידוח של גבעות בגבעת כוח ליד ראש העיןצילום: דניאל בר און
אורי תומר
אורי תומר

חברת התעשייה, התשתיות וההנדסה שפיר , שבשליטת משפחת שפירא, מתכננת להיכנס לתחום הפקת הנפט. החברה הודיעה היום (א') למשקיעים כי חתמה לשם כך על מזכר הבנות עם מנהלי שותפות הנפט גבעות עולם.

לפי ההסכם, שפיר תשקיע במניות השותף הכללי בגבעות 5.1 מיליון דולר, ותקבל 10% מהמניות בשותף ואופציה לרכישה של 15.1% נוספים בתום בדיקת נאותות.

לניתוח מפורט של ביצועי החברות החזקות במשק היכנסו לטבלת הרכב המדד

את אופציית הרכש תוכל שפיר לממש בין דצמבר השנה ליוני 2018. שפיר תקבל גם אופציית מכר, שתאפשר לה למכור את המניות שתרכוש בשלב הראשון בחזרה לשותף הכללי אם בדיקת הנאותות לא תסתיים לשביעות רצונה - כך שבינתיים ההסכם בין הצדדים לא כרוך בסיכון פיננסי עבור שפיר. השותף הכללי ינפיק לצורך העסקה מניות חדשות לשפיר.

בשוק מסבירים כי שפיר זקוקה לבדיקת נאותות הן לשם בחינת פתרון הבעיות הטכניות בקידוחים והן לטובת בחינת האפשרות למצוא פתרון לבעיות המשפטיות בשותפות. גבעות עולם נסחרה עד סוף 2014 בבורסה בתל אביב, אך צניחה במחיר המניה גרמה להשעייתה מהמסחר, לאחר שהחברה לא השלימה איחוד של המניות, כפי שדרשה הבורסה.

הפעילות ברשיונות הקידוח של גבעות עולם, מגד 5, ומגד 6 - שבאיזור ראש העין - מוקפאת כיום, ובשותפות ממתינים לתיקון של בעיות טכניות בקידוח הראשון ולתוצאות מבחני הפקה בשני. במגד 5 כבר נמצא נפט, והופקו מהקידוח עד כה כמיליון חביות.

הסכסוך המשפטי סביב השותפות הוא בין המחזיקים בה כיום: משפחת בן דוד ושמואל בקר מצד אחד והגיאולוג טוביה לוסקין שהקים את השותפות ושימש בעבר כמנכ"ל. המנכ"ל הנוכחי של החברה, שמוגדר כזמני, הוא אמיר בן דוד.

השותף הכללי בגבעות עולם מחזיק ב-0.01% בלבד מהמניות, ואמור ליהנות בעיקר מדמי ניהול חודשיים. עדיין לא ברור אם ההסכם יוביל בעתיד לחידוש המסחר במניות ("יחידות ההשתתפות") של גבעות עולם.

שפיר הנדסה שפועלת בתחומי פרויקטי התשתיות (למשל בכביש שש ובנמל חיפה), חומרי הגלם לבנייה והבנייה למגורים, נסחרת בבורסה בתל אביב בשווי שוק של 3.9 מיליארד שקל, לאחר שמחיר המניה שלה טיפס ב-56% ב-12 החודשים האחרונים. החברה פירסמה ביום רביעי האחרון את דו"חותיה הכספיים לרבעון השני, שלפיהם הכנסותיה צמחו בכ-6% לכ-834 מיליון שקל. הרווח הנקי של החברה ירד ברבעון ב-6%, ל-62 מיליון שקל.

עמית בירמן, סמנכ"ל הכספים של שפיר, הסביר את המהלך הנוכחי של החברה: "כפי שדיווחנו בעבר, שפיר בוחנת בעת האחרונה השקעות שונות בתחום הנפט והגז, שהינו תחום סינרגטי לתחומי הליבה של החברה, וההשקעה הנוכחית היא חלק ממהלך זה. לגבעות עולם שדה נפט מוכח, שהניב בעבר כמויות מסחריות של נפט, ופעילותו מוקפאת כיום בפועל מסיבות טכניות ומשפטיות. שפיר תעמיד את היכולות הניהוליות וההנדסיות המתאימות כדי לנסות ולהשיב את השותפות לפעילות, ולהפוך אותה לנכס מניב לטובת כל השותפים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"