שרונה ממשיך לקרטע: ההכנסות נפלו ב-30% - וההפסד קפץ ל-15 מיליון שקל

ההפסד ברבעון נבע מהפחתה של 15 מיליון שקל שבוצעה בשווי המתחם, על רקע ביקורת של רשות ני"ע ■ ההפחתה בוצעה בהסכמה הדדית ■ מנכ"ל שרונה: "שכרנו חברה שתבצע עבודת מחקר מקיפה – 'שרונה לאן?'; רוצים להפוך למרכז של תרבות ובילוי"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתחם שרונה
מתחם שרונהצילום: אייל טואג
ערן אזרן
ערן אזרן

מתחם הבילוי והקניות שרונה בתל אביב סבל מבעיות רבות מאז פתיחתו לפני יותר מ-3 שנים. אל הירידה המתמשכת בשיעור בתפוסה, הקיטון בדמי השכירות ונטישת השוכרים – מצטרפת כעת הפחתה של 15 מיליון שקל בשווי הפרויקט, כתוצאה מביקורת שערכה רשות ני"ע. שווי המתחם כבר הופחת ב-10 מיליון שקל, כך שסך ההפרשה לירידת ערך עומדת על 25 מיליון שקל. לפי הערכת השווי המעודכנת, שווי המתחם מסתכם כעת בכ-227 מיליון שקל.

מתחם שרונה מוחזק על ידי חברת גני שרונה (אמטא), שבה שותפות מידאס השקעות (51%), חברה ציבורית שאחראית על הניהול השוטף של הפרויקט, קרן הנדל"ן ריט 1 (32%), מתי דב, מנכ"ל קרן הריט מגוריט (8.5%), ואנשי הפרסום ראובן אדלר ואייל חומסקי (8.5%). המתחם כולל 33 בתים לשימור בני 2–3 קומות המשמשים למסחר.

מתעניינים בהשקעות בתחום הנדל"ן? לניתוח ביצועי חברות הענף הנסחרות בתל אביב לחצו כאן

דו"חותיה של מידאס לרבעון השני של 2017 חושפים דין ודברים שניהלה עם רשות ני"ע בקשר למתחם שרונה. לפי הגילוי, רשות ני"ע העלתה "מספר השגות" בנוגע למתודולוגיה שעמדה בבסיס הערכת השווי. ההשגות נגעו לדמי השכירות החזויים, וזאת לנוכח הירידה בפדיונות ובהכנסות מדמי השכירות, וכן לנוכח העלייה ב"עומס על שוכרים" (כלומר, הפדיון היורד ביחס לדמי השכירות).

שיעור התפוסה במתחם שרונה המשיך לרדת גם ברבעון השני, ועמד נכון לסוף יוני על 84% - ביחס לשיעור תפוסה של 99% בסוף 2015 או ל-97% בסוף 2014. השטחים המושכרים ממשיכים להצטמצם ועומדים כ-5,233 מ"ר, בהשוואה ל-6,136 מ"ר בסוף 2015. גם מספר השוכרים במתחם ירד בסוף הרבעון ל-29, בהשוואה ל-38 שוכרים ב-2016 ול-44 בסוף שנת 2014.

הכנסות המתחם ברבעון השני נחתכו בכ-30% - ל-2.5 מיליון שקל בלבד, ביחס לרבעון המקביל ב-2016. במהלך הרבעון בוצעה, כאמור, הפרשה של כ-15 מיליון שקל בגין ירידת ערך. ההפרשה גרמה להפסד של 11.4 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של 5.5 מיליון שקל ברבעון המקביל. לגני שרונה גירעון של 8.1 מיליון שקל בהון החוזר – כלומר, עודף התחייבויות על פני מקורות.

גיל גזית, שמונה לתפקיד מנכ"ל שרונה לפני כשנה, סיפר בשיחה עם TheMarker על השינויים המתוכננים במתחם: "אנחנו מתכוונים להפוך את המקום למרכז של תרבות, פנאי ובילוי. שכרנו חברה שתבצע עבודת מחקר מקיפה – 'שרונה לאן?'. היא בחנה את השינויים שהסביבה עוברת, הקניונים והבניינים שנבנים וייבנו. הגענו להבנה ששרונה צריך להיות מרכז הבילוי והפנאי של כל תל אביב רבתי. אין לנו את האופי של מרכז קניות או קניון. החזון הוא להוציא את רוב הריטייל, ולהכניס במקום זאת מסעדות, בארים וגני משחקים. חלק מהעסקים כבר יצאו, מחלק אחר כבר ביקשנו לצאת. במקביל, אנחנו מנסים להכניס מסעדות אחרות, פאסט-פוד. המתחם יתאים גם לחבר'ה בראשון לציון, וגם לחבר'ה בתל אביב".

תזרים שלילי, גירעון בהון החוזר

הבעיות בשרונה חילחלו גם לחברה האם מידאס השקעות, שבשליטת קורין אוונס (23.2%), קרן ריט 1 (16.6%), יוסף שטיינמן – אביו של המנכ"ל רן שטיינמן (14%),יאיר רוטלוי, מבעלי שותפות רציו , השותפה במאגר לווייתן (12.2%), אבישי אברהם, חתנו של רוטלי (6%), ורן שטיינמן (6%). מידאס הפסידה ברבעון הראשון 8.2 מיליון שקל, ביחס לרווח של כ-8 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2016. לחברה תזרים מזומנים שלילי של 3.5 מיליון שקל מפעילות שוטפת, והון חוזר שלילי של 1.4 מיליון שקל. על רקע זאת, מידאס צירפה לדו"חות הכספיים דו"ח תזרים חזוי.

בסמוך למועד פרסום הדו"חות, בעלי השליטה במידאס גם הודיעו שהם דוחים מועד פירעון הלוואות בעלים בסכום של 5 מיליון שקל עד ל-2019. למידאס שתי סדרות אג"ח בערך נקוב של כ-85 מיליון שקל. אג"ח צמודות למדד מסדרה ג', שמשועבדות בזכויות של מידאס בפרויקטים באום אל פאחם וירכא, נופלות במסחר ב-1.9%, ועולות לתשואה גבוהה של 5.5%. אג"ח מסדרה ב', המשועבדות בזכויות של מידאס בשרונה, נסחרות בתשואות לפדיון של 2.8%.

מידאס לא עמדה באופן זמני באחת מההתניות הפיננסיות לסדרה ב', שקובעת כי היחס בין שווי המתחם לקרן של הסדרה צריך לעלות על 120%. בעקבות הפחתת השווי בשרונה, היחס ירד ל-117%, אך פירעון קרן שביצעה באחרונה מידאס הקפיץ את היחס חזרה ל-141%. המנכ"ל שטיינמן דחה אפשרות שהחברה לא תעמוד בפירעון החוב: "תסתכל בדו"ח התזרים החזוי – אנחנו בשום נקודה לא נמצאים בבעיה תזרימית. הפרויקטים שלנו בירכא ובאום אל פאחם צפויים להתחיל להניב ברבעון השני של 2018. החברה ופעילותה נהנות מאמון שוק ההון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות