דיסקונט קפיטל ולאומי פרטנרס מרפדות את הבנקים; פועלים שוקי הון מדשדשת

החברות הבנות של דיסקונט ולאומי שפועלות בתחומי ההשקעות הריאליות והחיתום מגדילות את רווחי הבנקים בשיעורים ניכרים בימים של ריביות אפסיות — כל אחת במודל פעילות משלה ■ החברה המקבילה של הפועלים, לעומת זאת, לא מצדיקה כיום את פעילותה ומחפשת את דרכה

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה חימי-אלפרט, דיסקונט קפיטל
הילה חימי-אלפרט, דיסקונט קפיטל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

הדו"חות הכספיים שפירסמו בשבוע שעבר הבנקים לאומי, הפועלים, דיסקונט והבינלאומי מאפשרים לבחון את פעילותם בתחומים שאינם בליבת עסקיהם — השקעות ריאליות, בנקאות השקעות וחיתום. הפעילויות האלה אמורות לגוון את מקורות ההכנסה של הבנקים ולתרום לרווחיותם בתקופה של ריביות אפסיות.

דיסקונט קפיטל: התרומה הגדולה ביותר לרווחי הבנק

דיסקונט קפיטל, שבבעלות בנק דיסקונט, תרמה 94 מיליון שקל לרווחי הבנק במחצית הראשונה של 2017 (16%) — השיעור הגבוה ביותר בקרב החברות הבנות של הבנקים שפועלות בתחום זה. בעקבות התוצאות הטובות צמח הונה העצמי לכ–600 מיליון שקל, נכון לסוף יוני. הרווח הגבוה והחריג של דיסקונט קפיטל סייע לבנק למתן השפעות שליליות של זינוק ב–242% בהוצאות להפסדי אשראי, שהסתכמו במחצית הראשונה ב–356 מיליון שקל.

דיסקונט קפיטל מנוהלת בידי הילה חימי אלפרט, לשעבר שותפה מנהלת בגיזה זינגר אבן. בשל נסיבות שונות, מאז שנכנסה לתפקיד הוחלף רוב צוות ההשקעות הריאליות, בנקאות ההשקעות והחיתום בידי עובדים חדשים.

דיסקונט קפיטל חיתום התמזגה עם כלל פיננסים חיתום בתחילת 2016, ובעקבות זאת ירדה האחזקה של דיסקונט קפיטל בחברת החיתום מ–100% ל–55%. בעוד לבעלים של כלל חיתום, צחי סולטן, המשמש גם יו"ר דיסקונט חיתום, הוקצו 31% ממניות החברה הממוזגת, הוענקה לו אופציית מכר מסוג PUT למכור בעוד כארבע שנים את אחזקותיו בדיסקונט חיתום לפי שווי שייגזר מביצועי החברה.

דיסקונט חיתום מצויה השנה בתנופת פעילות וזוכה לגיבוי מלא ולסיוע בהבאת עסקות מידי מנכ"לית דיסקונט, לילך אשר טופילסקי, ומצד חברי הנהלה נוספים. בשאר המניות בחברת החיתום מחזיקים יובל בן זאב, נאור אל־חי ורונן ויסברג, השותפים גם בבנק ירושלים ברוקראז'.

ההירתמות של הבנק לפעילות החיתום ובנקאות ההשקעות היא ההישג הגדול ביותר עד כה של חימי אלפרט, לאחר שהמנכ"לים הקודמים לא הצליחו לעשות זאת. עם זאת, פעילות החיתום אינה תורמת יותר מדי לשורה התחתונה של בנק דיסקונט, וטומנת בחובה סיכוני מוניטין במקרה של כישלונות וסיכונים עסקיים גבוהים.

לשם השוואה, גם בשנה חזקה כמו 2017 בשוק ההון הישראלי בתחומים של הנפקת מניות וגיוסי אג"ח של חברות נדל"ן אמריקאיות, החברה הרווחית בענף, פועלים אי.בי.אי חיתום, סיימה את המחצית הראשונה עם רווח נקי של 26 מיליון שקל בלבד. הרווח של דיסקונט חיתום נמוך יותר, ומכיוון שדיסקונט מחזיק רק ב–55% מחברת החיתום, בשורה התחתונה הבנק ראה מפעילות זו רווח של כ–10 מיליון שקל בלבד במחצית הראשונה, שהם 1.7% מרווחי דיסקונט (575 מיליון שקל).

מאז הגעתה של חימי אלפרט עדיין לא ביצעה דיסקונט קפיטל השקעה ריאלית מהותית בחברות, ובינתיים גם לא ידוע אם בכלל תעשה זאת. לעת עתה דיסקונט קפיטל בוחרת להמשיך ולפעול במודל של Fund of Funds — כלומר, להיות מעין קרן השקעות שמשקיעה בקרנות אחרות בלי להיות מעורבת בקבלת ההחלטות שלהן.

עיקר הרווח של דיסקונט קפיטל הושג ממימושים מוצלחים בקרנות השקעה פרטיות שבהן היא משקיעה ונחשבת למשקיע גדול: פורטיסימו, שמכרה נתחים ממניות קורנית דיגיטל; פימי, שמכרה נתח ממניות נובולוג; וקרן IGP, המתמחה בהשקעות בטכנולוגיה והיי־טק, שמכרה ברווח נאה את אחזקתה באר־טו־נט, חברת אינטרנט ישראלית המפעילה אתר לשיווק יהלומים. ברבעון השלישי של 2017 דיסקונט קפיטל צפויה להנות מרווח לפני מס של 45–50 מיליון שקל בעקבות המימושים של פימי באורמת ושל פורטיסימו בחברת המדפסות דיפ־טק.

לאומי פרטנרס: הכי חזקה בענף

ירון בלוך, לאומי פרטנרסצילום: עופר וקנין

לאומי פרטנרס, המנוהלת על ידי ירון בלוך, נחשבת לחברה הדומיננטית במערכת הבנקאות בתחום ההשקעות הריאליות והחיתום, וזוכה לגיבוי מלא ממנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח. בדומה לדיסקונט קפיטל, לאומי פרטנרס משקיעה בקרנות השקעה, אך היא פועלת במודל שונה — החברה מבצעת השקעות ריאליות של עד 20% בחברות ובפרויקטים, וממשיכה להיות מעורבת בהם.

בשנים האחרונות השקיעה לאומי פרטנרס במימון ישיר, נילית, תחנות כוח של רפק, באר טוביה, כביש 6, סינמה סיטי, העמדת הלוואות מזנין לפרויקטי נדל"ן בישראל וארה"ב ועוד.

ב–2013–2016 הניבה לאומי פרטנרס רווחים מצטברים של יותר ממיליארד שקל, בעקבות מימושים מוצלחים של מובילאיי, כביש 6, דליה אנרגיות, נתח מאבגול, ביטוח ישיר השקעות פיננסיות , אלקטרה מוצרי צריכה ועוד.

רווחים אלה הצמיחו את הונה העצמי ליותר מ–1.5 מיליארד שקל. הגידול בהון, הניסיון שנצבר, הגיבוי מרוסק עמינח והיכולת לזכות במנדטים להובלת עסקות בשל היותה חברה בת של גוף גדול וחזק כמו לאומי — מאפשרים ללאומי פרטנרס להיות החזקה ביותר בענף ההשקעות הריאליות והחיתום.

כוחה של החברה בא לידי ביטוי בין השאר בהנפקות האחרונות שהובילה, ובעת הצורך הנוסטרו (השקעות עצמיות) סייע להשלמת העסקות. כך היה בגיוס האג"ח של חברת הנדל"ן והמלונאות האמריקאית וינדזור קפיטל, שביצעה את העסקה ביום קשה של ירידות בשווקים, ולאומי פרטנרס רכשה אג"ח בכ–40 מיליון שקל מהסדרה הלא מובטחת שהעניקה למשקיעים ריבית שנתית גבוהה של כ–8%. כך קרה גם בהנפקה הראשונית של מניות של חברת המל"טים אירונאוטיקס, שאותה לאומי פרטנרס הובילה וגם השקיעה מהנוסטרו שלה 53 מיליון שקל (4.5%) — מהלך שנתן איתות חיובי למשקיעים.

בנוסף, לאומי פרטנרס העניקה התחייבות חיתומית של כ–50 מיליון דולר בהנפקה ראשונית של חברת האנרגיה או.פי.סי, בהנפקה שהובטחה בחיתום מלא של כ–100 מיליון דולר (לבסוף לא היה צורך בהפעלתו). לאומי פרטנרס גם סייעה לחברה להבטיח את ההנפקה לאחר שוועדת הריכוזיות הודיעה כי תמליץ לא לאשר לאו.פי.סי להקים תחנת כוח בסמוך לצומת פלוגות.

בשל עיתוי ההכרה ברווחים, לאומי פרטנרס תרמה לרווחי לאומי במחצית הראשונה 81 מיליון שקל בלבד מתוך כ–1.5 מיליארד שקל. ברבעון השלישי תרומתה צפויה להיות גבוהה בהרבה, יותר מ–100 מיליון שקל, בעקבות מכירת נתח מהאחזקה בחברת נילית, עמלות בגין הנפקות ראשוניות של חברות או.פי.סי אנרגיה, ברנמילר ובית ההשקעות מור, וכן עבור הובלה של הנפקות אג"ח של וינדזור קפיטל ושל נאוויטס של גדעון תדמור.

פועלים שוקי הון: מחפשת מודל פעילות

עומר קרייזל, מנכ"ל פועלים שוקי הוןצילום: עומר קופרמן

להבדיל מהנעשה בלאומי ובדיסקונט, התרומה לבנק של החברה הבת פועלים שוקי הון (פש"ה), ממשיכה להיות קטנה. היא מוערכת ב–10–20 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2017, וזה עוד בשנה טובה לבנק. התרומה הזניחה לבנק, שסיים את המחצית הראשונה עם הרווח הנקי הגבוה במערכת, גרמה להפסקת פרסום התוצאות של החברה בדו"חות הפועלים.

פש"ה, המנוהלת בשלוש שנים האחרונות בידי עומר קרייזל, רכשה בשנים אלה נתחים בחברות כמו הולמס פלייס, רב בריח, השקיעה בקרנות של פימי, איפקס, הקימה קרן ריט מניבים עם שרון שוופי (לשעבר מנכ"לית גב ים), השקיעה בנדל"ן בארה"ב ועוד. הבנק גם הגדיל את תקציב ההשקעות של פש"ה, אך למרות הכל מדובר בהשקעות שיתרמו לרווחי פש"ה רק בעתיד, ובינתיים החברה לא מצליחה לחזק את מעמדה בתוך הבנק.

ראשי בנק הפועלים, בניהולו של אריק פינטו, מציינים בשיחות שונות כי הם מפחדים מביצוע השקעות ריאליות משמעותיות, כפי שעושה לאומי, ואין להם צוות חזק מספיק לשם כך, כפי שיש בלאומי פרטנרס. ולכן, לדבריהם, הם מרגישים בנוח יותר להגדיל את פעילות האשראי המסחרי לעסקים בינוניים בארה"ב ובעתיד לרכוש שם בנק.

ואולם מדובר בטענות שאפשר לחלוק עליהן, שכן ניסיון העבר מלמד כי ברגע שבנק גדול ומוביל כמו הפועלים מקבל החלטה לצמוח בתחום כלשהו, הוא לרוב מצליח לעשות זאת הכי טוב במערכת. כך שאם בהפועלים יקבלו החלטה להסיט משאבים להשקעות ריאליות בהיקפים גדולים יותר ולהביא לשם כך מנהלים חזקים יותר, גם תחת מגבלות השכר הנוכחיות, עדיין מדובר במשימה אפשרית.

בנוסף, הפועלים לא הוכיח יכולות טובות בפעילות הבינלאומית בעשור האחרון, ובניגוד לרווחים הנאים בזירה המקומית, הוא ספג הפסדים כבדים של מאות מיליוני שקלים בטורקיה, בקזחסטאן, בשווייץ ומקומות נוספים, וכל עוד לא תסתיים חקירת המס בארה"ב (שעלתה לבנק כמיליארד שקל עד כה) ולא תסתיים התקופה שבה יוצמד להפועלים בארה"ב מפקח, הוא לא יוכל לרכוש בנק בשנים הקרובות.

כמו כן, הפועלים יצטרך להקים חברת חיתום עצמאית, ולא להסתמך על אחזקה של 20% בפועלים אי.בי.אי. אם הבנק לא יבצע את המהלכים האלה, לא יהיה שום היגיון כלכלי בהחזקה בפש"ה, ששוכרת משרדים יקרים במגדלי אלרוב בשדרות רוטשילד בתל אביב ועובדיה ומנהליה נהנים משכר נאה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי