השותפים החדשים של דודי ויסמן בסונול: שוואבל, עזור וזהר רכשו 25% לפי שווי של 300 מיליון שקל

הכנסת השותפים יחד עם השיפור בתוצאות סונול עשויים לסייע לוויסמן לקבל מימון בנקאי כנגד מניות השליטה שלו בסונול

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דודי ויסמן
דודי ויסמןצילום: תומר אפלבאום
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

איש העסקים דודי ויסמן צירף בחודשים האחרונים לחברת מוצרי הדלק והקמעונות סונול שלושה שותפים חדשים: ג'ואי שוואבל, אלי עזור ושלמה זהר - כך נודע ל–TheMarker. השלושה רכשו 25% מסונול לפי שווי אפקטיבי של כ–300 מיליון שקל, כלומר השקיעו כ–75 מיליון שקל. בעבר דובר על כך שוויסמן יצרף לסונול כשותפים גם את איש העסקים היהודי־אמריקאי משה שטינברג, שפועל בתחום האנרגיה בארה"ב, ואת את שלמה נחמה.

שוואבל, מבעלי השליטה ברשת האופנה גוטקס ישראל, רכש 12.5% מסונול תמורת כ-37.5 מיליון שקל והוענקה לו אופציה לרכישה של 5% נוספים מסונול ב–15 מיליון שקל - כך ששותפיו החדשים של ויסמן עשוים להשקיע בסונול כ–90 מיליון שקל. גוטקס ישראל היא הזכיינית המקומית של המותגים גאפ, זארה, פול אנד בר, גוטקס, ברשקה ומסימו דוטי.

שלמה זהרצילום: עופר וקנין

עזור רכש 5% מסונול ב-15 מיליון שקל. הוא משמש, בין השאר, מו"ל של העיתונים "ג'רוזלם פוסט" ו"מעריב" ושל כתבי עת נוספים, והוא גם מבעלי השליטה בחברת שידורי הספורט צ'רלטון. ויסמן ועזור מכירים זמן רב, כשעד לא מזמן עזור היה שותף של אלון רבוע כחול, כשזאת נוהלה על ידי ויסמן, בחינמון "ישראל פוסט".

זהר, לשעבר יו"ר בנק דיסקונט וכיום מנכ"ל חברת הנדל"ן איי.די.או גרופ מקבוצת שיכון ובינוי של שרי אריסון, רכש 7.5% מסונול ב-22 מיליון שקל. זהר מצוי בקשרי ידידות ועסקים עם ויסמן במשך שנים רבות - הוא מונה לדירקטור בסונול ומשמש גם כדירקטור בלאומי פרטנרס, זרוע השקעות ריאליות של בנק לאומי .

איזו קרן השיגה את התשואה הגבוהה ביותר? לניתוח ביצועים לחצו כאן

ויסמן רכש לפני כשנה, באמצעות קרן גז ונפט ישראל - שותפות מוגבלת, שהשותף הכללי המנהל שלה הוא ויסמן - מידי קבוצת עזריאלי את מלוא הבעלות על סונול תמורת 364.5 מיליון שקל. העסקה לא כללה אז את רכישת הקרקעות של סונול באזור פי גלילות, שאותן מכרה עזריאלי לקרן טריגו בכ-110 מיליון שקל.

ג'ואי שוואבלצילום: אבי ולדמן

במסגרת ההסכמות בין הצדדים ויסמן שילם לעזריאלי עם השלמת העסקה 187.5 מיליון שקל במזומן, ו-21 מיליון שקל היו אמורים להיות משולמים במזומן בתוך 18 חודשים ממועד השלמת העסקה - ושולמו זמן קצר יחסית לאחר השלמתה. בנוסף, עזריאלי משכה מסונול דיווידנדים של 52.5 מיליון שקל ו-5 מיליון שקל נוספים שולמו כנגד פירעון חובות של סונול. עזריאלי גם העניקה לרוכשים הלוואת מוכר של 97.5 מיליון שקל, שהובטחה בשעבוד במלוא מניות סונול (100%). בהתאם לכך, בניכוי הדיווידנדים שמשכה עזריאלי מסונול - שוואבל, עזור וזהר רכשו את מניות סונול לפי שווי של כ-300 מיליון שקל.

רכישת סונול בידי ויסמן הצריכה אישור של הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין. ויסמן מחזיק בשרשור גם ב-10% מקבוצת אלון כך שהוא מחזיק בכ-3.5% מחברת הדלק והקמעונות דור אלון, אבל בתחילת 2016 הוא התפטר מכל תפקידיו בחברה. כלומר, מבחינת ויסמן רכישת סונול היתה חזרה לענף האנרגיה והקמעונות - ענפים שהוא מכיר היטב ופעיל בהם במשך יותר מ-30 שנה.

אלי עזורצילום: מוטי קמחי

עם השלמת רכישתה של סונול ויסמן התמנה ליו"ר דירקטוריון החברה וניר גלילי ממשיך לשמש כמנכ"ל שלה. סונול מעסיקה כ-1,900 עובדים, מחזיקה בכ-230 תחנות תדלוק בישראל, וכן בעשרות חנויות נוחות במותג Sogood.

מאז רכש אותה הצליח ויסמן להגדיל את ההכנסות בתחום הקמעונות ולהעלות את המרווחים בתחום המסחרי באמצעות הקטנת הנחות ללקוחות גדולים.

הדבר הביא לשיפור בתוצאותיה העסקיות של סונול. הרווח הנקי השנתי שלה מוערך ב-40–50 מיליון שקל.

כל זה בזמן שדור אלון מניבה רווחיות קצת יותר גבוהה ונסחרת לפי שווי שוק של כ-900 מיליון שקל. כך שנראה בינתיים שוויסמן עשה עסקה לא רעה מבחינה כלכלית.

חוב של מיליארד שקל

החוב של סונול לבנקים ה פועלים , לאומי, דיסקונט , מזרחי טפחות מוערך במיליארד שקל. בשנה האחרונה כמה מהבנקים, כמו לאומי ומזרחי טפחות, הגדילו את מסגרות האשראי לסונול. בהתאם לכך, הכנסת שותפים עם כיסים עמוקים יחסית והמשך שיפור בתוצאות של סונול עשויים לאפשר לוויסמן לקבל מימון בנקאי כנגד מניות השליטה בסונול. כמו כן, ייתכן שבעתיד סונול גם תנפיק מניות או אג"ח בשוק ההון.

קבוצת עזריאלי ניסתה למכור את סונול זה תקופה ארוכה. בעבר היא ביקשה עבורה סכומים גבוהים בהרבה - כחלק מהחלטה אסטרטגית להתמקד בתחום הנדל"ן המניב.

תחנת דלק של סונולצילום: אליהו הרשקוביץ

הסכסוך העסקי עם שרגא בירן

ויסמן, הדמות הבולטת בהקמתה ונפילתה של קבוצת אלון, נאלץ בעקבות הסכסוך המשפחתי והעסקי עם שרגא בירן (בעל המניות הגדול בקבוצת אלון) לפרוש ב–2015 מכל תפקידי הניהול בקבוצת אלון שהחזיקה עד לשנה שעברה בעצמה ובאמצעות אלון ריבוע כחול בחברות כמו דור אלון, רבוע כחול נדל"ן, אלון חיפושי גז, חברת ההפעלה בכביש 6, מניות דלק יו.אס - בזמן שאלון רבוע כחול נמכרה בשנה שעברה לידי מוטי בן משה.

ויסמן עדיין מחזיק ב-20% מחברת ביילסול השקעות כשב-80% נוספים מחזיק בירן. ביילסול השקעות מחזיקה ב-53% מקבוצת אלון ששוויה צנח בעקבות קריסתה של רשת מגה קמעונות שנמכרה לידי יינות ביתן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית