פנינסולה מרחיבה את פעילות המימון: תפנה 200 מיליון שקל למתן הלוואות לטווח בינוני

ההלוואות יינתנו עד לסכום של 15 מיליון שקל, לחברות עם מחזור של יותר מ-100 מיליון שקל ■ הקרן תתבסס על מקורותיה העצמאיים של פנינסולה ■ עד כה נתנה פנינסולה הלוואות לטווח קצר של עד 90 יום, באמצעות כתיבת צ'קים עצמאיים

ערן אזרן
ערן אזרן
מיכה אבני
מיכה אבני, מנכ"ל פנינסולהצילום: אוליבייה פיטוסי
ערן אזרן
ערן אזרן

פנינסולה ממשיכה להעמיק את פעילותה בתחום האשראי החוץ בנקאי, ומשיקה פעילות חדשה של מתן הלוואות לעסקים לטווח הבינוני (שנה עד שלוש שנים). חברת ניכיון הצ'קים, שבשליטת בית ההשקעות מיטב, מתכוונת להפנות כ-200 מיליון שקל ממקורותיה ההוניים למתן הלוואות לחברות ישראליות בצמיחה, עם מחזור עסקים של בין 100-400 מיליון שקל.

פעילות ההלוואות החדשה ממותגת כקרן - "פנינסולה לעסקים 100+". בין השאר, מימון הקרן יתבסס על מסגרות האשראי הלא מנוצלות של פנינסולה מהמערכת הבנקאית (כ-270 מיליון שקל), הנפקות אג"ח בשוק ההון לטווח בינוני וההון העצמי. לפי פנינסולה, הקרן החדשה תעניק הלוואות למגוון מטרות, בהן מימון צרכי חוזר, השקעות בציוד, פסי יצור, קווי הפצה, הרחבת מפעלים, גישור חשבונות וניצול הזדמנויות. הקרן תעמיד הלוואות בהיקפים של עד 15 מיליון שקל.

"שוק האשראי בישראל מתנהג, לדעתנו, בצורה לא יעילה, בכך שהוא לא מציע פתרונות אשראי מספקים לעסקים הבינוניים שמהווים את עמוד השדרה של הכלכלה. זיהינו את הצורך של עסקים בינוניים באשראי שיאפשר להם להתפתח ולצמוח ולכן החלטנו על הקמת הקרן החדשה. ישנן מאות חברות בינוניות שמשוועות להגדלת האובליגו באמצעות אשראי לצמיחה, ומתקשות למצוא מענה מתאים בשוק האשראי הקיים", הסביר מיכה אבני, מייסד ומנכ"ל קבוצת פנינסולה.

עד כה פנינסולה עסקה במתן הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים, אך זאת לצרכי הון חוזר בלבד ולטווח קצר של עד 90 יום. ההלוואות - שהן יקרות יחסית (בריביות גבוהות) - ניתנו באמצעות כתיבת "צ'קים עצמאיים", כלומר שהלקוח כותב צ'ק על שמו ומקבל הלוואה במקום. ואולם, פעילות ההלוואות החדשה תהיה כאמור לטווחים ארוכים בהרבה, ותהיה כרוכה בהסכם הלוואה, מתן בטחונות וכדומה.

לפני כשנה וחצי הקימה פנינסולה קרן ראשונה לתמיכה בעסקים קטנים ובינוניים – לאחר שזכתה במכרז של משרד הכלכלה. הקרן גייסה כ-450 מיליון שקל. כספי הקרן מיועדים לביצוע השקעות לטווח ארוך בעסקים בינוניים בעלי מחזור פעילות של עד 100 מיליון שקל. שלא כמו הקרן החדשה, הקרן של משרד הכללה כללה משקיעים חיצוניים, שכללו בין היתר את בית ההשקעות מיטב דש, אלטשולר שחם, איילון ביטוח, קופות הגמל של האחים והאחיות, האוניברסיטאות בן גוריון והעברית, ומשקיע העוגן - מדינת ישראל (רבע מהקרן).

"הקרנות שהוקמו על ידי משרד הכלכלה מסייעות לחברות בעלות היקף פעילות של עד 100 מיליון שקל, כך שלחברות הגדולות יותר יש מספר מצומצם, יחסית, של פתרונות מימון לטווח הבינוני. הקרן החדשה נוסדה על מנת לטפל בדיוק בצורך זה. הניסיון שנצבר בחברה, בפתרונות אשראי לחברות שונות במשק הישראלי, מסייע לה ליצור את תמהיל האשראי המתאים לכל חברה, על פי צרכיה, והמאפיינים הייחודיים לה", הסביר אבני.

אבני הדגיש כי הקרן החדשה עשויה גם לתמוך בהתפתחות הכלכלית בישראל: "אנחנו מסוגלים לזהות חברות עם עקומת צמיחה חיובית ולהעניק להן אשראי אחראי שיסייע להן למימוש התוכנית העסקית שלהן. במרבית המקרים חברות בינוניות בצמיחה מחפשות אחר מקור אשראי נוסף מעבר להיקף האשראי הקיים. הקרן החדשה מהווה פתרון אידיאלי לחברות מסוג זה ביחס לבנקים הסובלים מתהליך קבלת החלטות איטי ומסורבל".

פנינסולה, שנסחרת לפי שווי שוק של 330 מיליון שקל, היא חברת אשראי חוץ בנקאי המתמקדת בפעילות ניכיון צ'קים. תיק אשראי הלקוחות של החברה מסתכם בכחצי מיליארד שקל. בשנה שעברה השלים מיטב דש את רכישת השליטה, כחלק ממהלך אסטרטגי להגדיל את פעילותו בתחום, שצפוי לצמוח על רקע הרפורמות בשוק האשראי החוץ-בנקאי. החברה מוחזקת גם על ידי המנכ"ל אבני (16.3%) ומגדל חברה לביטוח (12%).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?