עסקת ענק: נטפים נמכרת ל-Mexichem ב-1.5 מיליארד דולר

מקסיכם המקסיקאית התחייבה לשמור על הייצור בישראל לתקופה של 20 שנים ■ הנהנים העיקריים מהעסקה הם קרן פרמירה הגרמנית שרכשה את השליטה בנטפים ב-2011 לפי שווי של 850 מיליון דולר, והקיבוצים חצרים ומגל שיקבלו 240 ו-114 מיליון דולר בהתאמה

יורם גביזון
יורם גביזון
נטפים
מפעל נטפים בקיבוץ מגלצילום: אייל טואג
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת Mexichem ממקסיקו זכתה במכרז לרכישת השליטה בחברת נטפים, הייצרנית הגדולה בעולם של מוצרי השקיה בטפטוף. Mexichem תרכוש 80% ממניותיה של נטפים תמורת 1.5 מיליארד דולר, כלומר לפי שווי פעילות של 1.9 מיליארד דולר, ושווי חברה של 1.75 מיליארד דולר ובכך תעבור השליטה בנטפים בפעם השנייה בתוך 6 שנים.

מקסיכם, שעוסקת בייצור צנרת מ-PVC ונסחרת בשווי של 5.8 מיליארד דולר בבורסה של ניו יורק תרכוש את כל מניותיה של בעלת השליטה בנטפים קרן Permira הגרמנית (61.3%) תמורת 1.16 מיליארד דולר. בנוסף תרכוש 12.7% מ-32.7% המניות שמחזיק קיבוץ חצרים בחברה תמורת 240 מיליון דולר, ואת כל מניותיו (6%) של קיבוץ מגל בחצרים תמורת 114 מיליון דולר. בתום העסקה תחזיק מקסיכם ב-80% ממניותיה של נטפים ואילו קיבוץ חצרים שהקים את החברה יוסיף להחזיק ב-20% מהמניות.

מקסיכם זכתה במכרז, שנוהל על ידי בנקי ההשקעות גולדמן סאקס ומריל לינץ' בנק אוף אמריקה, לאחר שגברה על 6 חברות וקרנות שהתמודדו על העסקה: Fortive, Colfax ו-Stanley מארה"ב, קרנות ההשקעות הסיניות Ningxia ו-Primavera Xinlong וקרן Temasek של ממשלת סינגפור. המכרז הוכרע בהתמחרות בין מקסיכם ו Colfax שהגישה הצעה נמוכה בכמה עשרות מיליוני דולרים בודדים. כחלק מההסכם לרכישת השליטה בנטפים התחייבה מקסיכם לשמור על הייצור בישראל ברמתו הנוכחית לתקופה של 20 שנה. נטפים מייצרת כיום ב-3 אתרי ייצור בישראל - בקיבוצים חצרים, מגל ויפתח, ועל פי ההסכם הייצור בחצרים יישאר לתקופה של 20 שנים ואילו הייצור במגל וביפתח יישאר לתקופה של 9-10 שנים .

קרן פרמירה, שמנהלת נכסים ב-30 מיליארד יורו והובילה את העסקה, רכשה את השליטה בנטפים בספטמבר 2011 לפי שווי חברה של 850 מיליון דולר, כשבתקופה זו עלה מדד MSCI WORLD ב-78% ומדד S&P ב-118%. שנותיה הראשונות של נטפים תחת ניהולה של פרמירה התאפיינו בצמיחה נמוכה, אולם נטפים - שמנוהלת על ידי רן מידן - האיצה את ההשקעות בשנים האחרונות והצליחה להגדיל את מכירותיה ורווחיה.

נטפים צפויה להציג ב-2017 רווח תפעולי תזרימי (Ebitda) של 135 מיליון דולר במחזור של 980 מיליון דולר, לעומת Ebitda של 115 מיליון דולר במחזור של 875 מיליון דולר ב-2016. הצמיחה במכירותיה של נטפים נבעה מגידול במכירות לסין ל-40 מיליון דולר ובהודו ל-150 מיליון דולר, וחדירה גוברת למדינות באפריקה כמו אתיופיה, קניה, טנזניה, חוף השנהב, דרום אפריקה, בוצוואנה, נמיביה וסוואזילנד. החוב הפיננסי של נטפים מסתכם ב-150 מיליון דולר, כך שהחברה נמכרת לפי מכפיל שווי פעילות (שווי המניות בתוספת החוב) לרווח תפעולי תזרימי של 14.8. רן מידן שהוביל את החברה מ-2014 ושיפר את מכירותיה מרמה של 773 מיליון דולר ורווח תפעולי תזרימי של 81 מיליון דולר אמר שהעסקה טובה לפרמירה, חצרים ולחברה שזוכה בשותף בעל ערך אסטרטגי רב. הוא ציין שבעקבות הרכישה נטפים תיהנה מאינטגרציה אנכית בייצור שכן מקסיכם מייצרת PVC שהוא 30% מכלל הוצאות הייצור של נטפים. לדבריו החברה המקסיקאית הציגה צמיחה במכירות וברווח התפעולי התזרימי מ-312 מיליון דולר ו-50 מיליון דולר ב-2003 ל--5.3 מיליארד דולר ו-1.0 מיליארד דולר בהתאמה ב-2016.

אלי בן סימון וצביקה ברקאי מההנהלה הכלכלית של קיבוץ חצרים מסרו: "חברת Mexichem מביאה עימה סינרגיות עסקיות רבות לנטפים, ותסייע בהובלת החברה להמשך מימוש תוכניות צמיחתה כמובילה עולמית בתחום ההשקייה. בין הצדדים נוצר חיבור עסקי מקצועי ואישי, וראשי Mexichem מכבדים מאד את ישראל, את נטפים ואת קיבוץ חצרים כשותף המייסד. חצרים הבטיח את שמירת אופייה הישראלי של החברה ואת קיום מרכזה התפעולי והניהולי בישראל לשנים רבות, יחד עם שמירה על רווחת עובדי החברה בישראל ובעולם. בכוונת חצרים להשתמש בכספי העסקה לשם חיזוק והרחבת הפורטפוליו העסקי של הקיבוץ, ושמירה על עתידו ועל עתיד החברים בו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן