קריסתה של טבע: כמה חשופים החסכונות והפנסיה שלנו?

מניית טבע קרסה אתמול בשיעור דו ספרתי בעקבות פרסום הדו"חות הכספיים ■ בחסכונות ארוכי הטווח מחזיקים המוסדיים בכ-4.3% מהחברה ובקרנות נאמנות בעוד כ-0.35% ■ הפגיעה בחסכונות תירשם גם דרך האחזקות במדדים

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מניית טבע בארה"ב בשבוע האחרון
מניית טבע בארה"ב בשבוע האחרון צילום: דה מרקר פייננס
גיא ארז
גיא ארז

מניית טבע כבר מזמן לא מכונה מניית העם, אך חשיפת הציבור אליה עדיין קיימת - בין אם באופן ישיר ובין אם באופן עקיף. לפי אתר ''סטוקר'', העוקב אחר אחזקותיהם של הגופים המוסדיים בישראל, בסוף מארס האחרון החזיקו הגופים המוסדיים בישראל 4.3% מהחברה בחסכונות ארוכי הטווח (גמל, פנסיה, השתלמות ביטוח). בסוף אפריל היה שיעור האחזקות של קרנות הנאמנות הישראליות בטבע 0.35%.

נכון לסוף מארס, מתוך החסכונות ארוכי הטווח מנורה היא המחזיקה הגדולה עם כ-7.7 מיליון מניות החברה (0.75% מהחברה). אחריה הייתה זו מגדל עם אחזקה של כ-5.5 מיליון מניות, ואחריהן כלל והראל עם אחזקות של 5 מיליון ו-4.7 מיליון מניות בהתאמה. בקרנות הנאמנות, מגדל הובילה עם חשיפה של 600 אלף מניות החברה, ואחריה פסגות ומיטב דש.

מעניין לבחון את השינויים שביצעו המוסדיים באחזקתם במניה. מגדל, המחזיקה המובילה מבין המוסדיים בארץ, צימצמה עד סוף חודש אפריל את אחזקתה בחברה בכ-17% לעומת אחזקתה בסוף ינואר. פסגות צימצמה את אחזקתה בכ-11%, ואילו מיטב דש הגדילה את אחזקתה בכ-7% כאמור – עד סוף חודש אפריל. באיילים ביצעו הגדלה משמעותית עוד יותר, ואחזקתם במניה היתה בסוף אפריל 330 אלף מניות, גידול של 140% לעומת אחזקתם בסוך ינואר.

קו ייצור של טבעצילום: Bloomberg

פרט לאחזקה ישירה במניות טבע הגופים המוסדיים והמשקיעים הפרטיים חשופים לחברה דרך מדדי המניות. משקלה של טבע, שבעבר היה כ-9% ממדד המעו"ף (אז ת"א 25), עומד כעת על כ-5% מהמדד המקביל לו, ת"א 35. זאת, הן בשל הרפורמה במדדי המניות בבורסה, והן בשל ירידת השווי המשמעותי של החברה בתקופה האחרונה. קריסתה של החברה אתמול, בשיעור של 17.7% בבורסה, לחצה משמעותית את המדד מטה - לירידות של 1.5%.

עם זאת, כדאי לקחת בפרופורציות הנכונות את ההשפעה על חסכונות הציבור. סך החיסכון הציבורי הוא כ-1.2 טריליון שקל. משוויה של טבע נמחקו אתמול (בבורסה בניו-יורק) כ-30 מיליארד שקל. בשל אחזקה מוערכת על ידי המוסדיים של פחות מ-5% מהחברה - מדובר במחיקה יומית של כ-0.12% מסך חסכונות הציבור עקב אחזקה ישירה - ולזאת יש להוסיף את גריעת התשואה ממדדי המניות (ת"א 35, ת"א 125, מדד ת"א ביומד).

מניית טבע צללה אמש (ה') במסחר בנאסד"ק בכ-24% לרמתה הנמוכה ביותר מאז 2004, במחזורי מסחר גבוהים פי 15 מהממוצע. אתמול דיווחה טבע על הפסד רבעוני של שישה מיליארד דולר, חתכה את תחזית הרווח השנתי וצימצמה ב-75% את הדיווידנד המחולק למשקיעים. כמו כן הודיעה החברה כי תשלים פיטורי 7,000 עובדים ותצא מ-45 מדינות עד סוף השנה.

אחת הסיבות להפסד האדיר של טבע היא הסכמים רווחיים פחות שערכה עם חברות הפארם הגדולות בארה"ב. מנכ"ל החברה הזמני ד"ר יצחק פטרבורג אמר כי שחיקת המחירים בשוק התרופות הגנריות מאלצת את טבע לפעול במהירות ולהתייעל. בישראל מתכוונת החברה לפטר כ-350 עובדים.

חברת הדירוג מודי'ס הורידה את דירוג האשראי של חברת טבע בדרגה אחת מ-Baa2 ל-Baa3, והותירה תחזית דירוג שלילית - שמשמעותה היא שמודי'ס צופה שמהלך הדירוג הבא שתבצע הוא הורדת דירוגה של טבע פעם נוספת. דירוג Baa3 הוא הדירוג האחרון ברמת דירוג השקעה. הורדת דירוג נוספת תכלול את איגרות החוב של טבע בקבוצה של השקעות ספקולטיביות, ותקשה על החברה למחזר את החוב.

מודי'ס מסבירה שהורדת הדירוג נובעת מהעובדה שתהליך הקטנת החוב שטבע התחייבה לו עם רכישת אקטוויס ג'נריקס באוגוסט 2016 מתקדם בקצב איטי משמודי'ס ציפתה. האטת קצב הקטנת החוב נובעת מחולשה בעסקי התרופות הגנריות של טבע בשוק האמריקאי, וזאת כשעל החברה מאיימת השקת גרסה גנרית של התרופה המקורית שלה ומרכז הרווח העיקרי של החברה: קופקסון במינון של 40 מ"ג לטיפול בטרשת נפוצה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי