פרשנות |

השמדת הערך הגדולה של טבע: כישלון ניהולי של עשור הסתיים בנפילה של 7.5 מיליארד דולר בלילה אחד

מניית טבע קרסה, החברה איבדה את אמון המשקיעים, וכל הסיבות שבעולם לא יכולות להסתיר את הגורם העיקרי לכך: תרבות ניהולית פגומה ודירקטוריון חלש, נפוטיסטי ולא מקצועי

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע
ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע לשעברצילום: ראובן קפוצ'ינסקי
יורם גביזון
יורם גביזון

קריסת מניית טבע ב-24% במסחר אמש היא השמדת הערך הגדולה ביותר של חברה ישראלית ביום מסחר אחד. 7.5 מיליארד דולר התאיידו משווייה של החברה שעדיין מכונה, מתוך אינרציה כנראה, ספינת הדגל של הכלכלה ולעתים גם מניית העם.

נפילת המניה הוסברה בגורמים שונים כמו החרפת התחרות בשוק הגנרי בארה"ב, רכישה כושלת ויקרה בעיתוי אומלל, סכנה ממשית ליכולת פירעון החוב של טבע - אבל הקריסה אמש היא הביטוי המוחשי לכישלון ניהולי של עשור אחד לפחות. במהלכו, רווחי עתק מתרופה מקורית אחת (קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה) וחשבונאות אגרסיבית חיפו על יישום חלש של אסטרטגיה גרועה וממשל תאגידי פגום.

>> קריסתה של טבע: כמה חשופים החסכונות והפנסיה שלנו

הכישלון רשום במידה זו או אחרת על שמם של כל מנכ"לי טבע: ישראל מקוב, שלמה ינאי, ג'רמי לוין, ארז ויגודמן ויצחק פטרבורג - אבל באופן אירוני שורשיו של המשבר נעוצים בתרבות הניהולית והתאגידית שהשריש אלי הורביץ ז"ל, המנכ"ל הנערץ של החברה, מי שאחראי על הפיכתה לענקית תרופות בינלאומית ומי שהביא לטבע את הצלחתה הממשית, היחידה עד כה והמקרית, בפיתוח תרופה מקורית.

יצחק פטרבורגצילום: יונתן בלום

הורביץ, שהיה בעל השליטה דה פקטו בטבע, הקים דירקטוריון חלש, בעל אופי נפוטיסטי, מבוגר ולא מקצועי - ושתל בתקנון החברה סעיפים המכונים גלולות רעל. אלו הקשו על השתלטות על החברה, כמו גם על ניהולה השוטף, כדוגמת האילוץ שמנכ"ל החברה יחיה בישראל. אופיו זה של הדירקטוריון, ששרידים ממנו קיימים עד היום, מסביר לא רק את כישלונו למנוע רכישה אומללה כמו רכישת אקטוויס ג'נריקס תמורת 38 מיליארד דולר, ממש בראשית הידרדרות המחירים בשוק התרופות הגנריות בארה"ב - אלא גם את חדלונו להורות להנהלה לפתח תרופות מקוריות שיהיו מקור הכנסה חלופי לקופקסון, ולהיערך לשינויים בשוק התרופות הגנריות.

טבע, שלאורך חלק ניכר מהעשור האחרון היתה חברת התרופות הגנריות הגדולה ביותר בעולם, לא נערכה למשל לעידן של תרופות הביוסימילאר: גרסאות חיקוי לתרופות שמקורן בהנדסה גנטית של תאי יונקים. תרופות אלו, שהפטנטים עליהם פוקעים בחודשים האחרונים בזה אחר זה (כהרספטין לטיפול בסרטן השד) מתאפיינות במכירות משמעותיות וקשה לפתח להן גרסאות גנריות.

המשמעות היא שבתחום זה של הגנריקה צפויה תחרות חלשה יחסית ורווחים גבוהים ליצרנים הגנריים. בעוד טבע התעלמה כמעט לגמרי משוק זה חברה כמו סנדוז מקבוצת נוברטיס משיקה בחודשים האחרונים גרסאות גנריות לתרופות אלו. גם המתחרה הקשה של טבע בשוק האמריקאי, חברת מיילן, קיבלה אישור לשווק גרסאות ביוסימיליאר. התעלמות משוק זה דומה ליצרנית מכוניות שלא מפתחת מכונית היברידית או שמסרבת להתייחס לרכב האוטונומי.

ישראל מקובצילום: דודו בכר

דירקטוריון כושל זה נתן את ידו למדיניות חשבונאית שדיווחה על רווחים מנופחים - שהלכו והתרחקו מהמציאות הכלכלית באמצעות החרגת הוצאות משפטיות, מחיקה של השקעות כושלות והוצאות לרה ארגון מהרווח הנקי המדווח. החשבונאות הליברלית של טבע לוותה במדיניות שיטתית של המעטה בחומרתן של בעיות וחולשות, שהרעו בהדרגה את יחסיה של החברה עם שוק ההון וקהילת האנליסטים. כאשר מניה צונחת ב-24% בלילה אחד פירוש הדבר שטבע שידרה לשוק ההון בחודשים האחרונים מסר מעוות ולא מדויק. זאת, למרות שאלות חוזרות ונשנות של אנליסטים בשנה האחרונה על הידרדרות המחירים בשוק התרופות הגנריות בארה"ב. ספק אם בטווח הנראה לעין יסולח לטבע על עבירה בסיסית כזו של הפרת אמון.

קריסת המניה דירדרה את שווייה של טבע ל-24 מיליארד דולר - כלומר שווי נמוך ב-11 מיליארד דולר מיתרת החוב הפיננסי שנצבר עם רכישת אקטוויס ג'נריקס. נפילת המניה הסיטה את תשומת הלב מהתפתחות לא פחות דרמטית: קריסת איגרות החוב של החברה. טבע הפכה לסיפור של חברה במצוקה פיננסית, ולראשונה כבר לגמרי לא ברור אם תצליח לפרוע את החוב האדיר שלה.

שלמה ינאי, יו"ר פרוטליקס שפרשצילום: דניאל בר און

תזרים המזומנים החלוש של החברה - 742 מיליון דולר ברבעון השני ו-1.2 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2017 - הביאו לכך שהחוב הפיננסי של החברה לא רק שלא קטן ברבעון השני, אלא אף גדל במקצת עקב שינויים בשערי החליפין. כל זאת קורה בזמן שהחברה נהנית מ-6 חודשי חסד בשל עיכוב בהשקת גרסאות גנריות לתרופה קופקסון, שהיא מרכז הרווח העיקרי של החברה. הכרזותיה של הנהלת החברה על קיצוץ הדיווידנד ב-75%, הניסיונות למכור שתי חטיבות קטנות יחסית (בריאות האישה ותרופות נגד סרטן המשווקות באירופה) ואפילו הפיטורים המתוכננים של 350 עובדים בישראל - נראים כצעד קטן ולא מספיק, נוכח האתגר העצום של פירעון החוב.

נראה שטבע תידרש למכור בטווח הלא רחוק חלקים הרבה יותר משמעותיים מפעילותה כדי להתמודד עם האתגר. לא במקרה סירבו היו"ר סול ברר והמנכ"ל הזמני יצחק פטרבורג לשלול את האפשרות של פיצול החברה לשתי חטיבות, וציינו כי הם בודקים עם חברת ייעוץ חלופות נוספות למכירת נכסים. טבע צפויה בשנה הקרובה לחוות תהליך קשה של התייעלות שיכווץ אותה לממדיה האמתיים: חברה גנרית לא מוצלחת במיוחד, שהתנפחה במשך שני עשורים למעמד של ענקית תרופות בינלאומית בזכות הצלחה אקראית אחת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי