המשטרה על האופציות הבינאריות: "ארגוני פשיעה מתעשרים בצורה מטאורית"

בדיון בכנסת על סגירת הענף ואיסור שיווק גם ללקוחות בחו"ל ציין הודה נציג המשטרה כי ארגונים עברייניים מעורבים בשוק ■ "התופעה מפלצתית, קבוצת העבריינים עוברת לתחום הבא"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קוביות על דפים המציגים נתוני מסחר
שלי אפלברג
שלי אפלברג

אחרי שגוגל ואפל חסמו את האפשרות לשווק אפליקציות של אופציות בינאריות, בכנסת נערך היום (ד') דיון נוסף בהצעת החוק שמטרתה לעצור את המשך פעילותם של הישראלים בשיווק ומכירת מוצרים של התעשייה בחו"ל. הצעת החוק תאסור מפורשות על ישראלים לשווק לזרים אופציות בינאריות. עד כה אסרה רשות ניירות ערך את שיווק האופציות הבינאריות בישראל ללקוחות ישראלים, אך החוק הנוכחי לא מאפשר לה להתערב בנעשה בחו"ל.

בניגוד לדיון הקודם, שממנו נעדרה המשטרה, לדיון הנוכחי הגיע לבקשת חברי הכנסת נציג של משטרת ישראל - רפ"ק גבי ביטון. "בשנים האחרונות התופעה הפכה להיות מפלצתית", אמר רפ"ק ביטון בדיון. "יש פה תנועה מאסיבית של גורמי ומחוללי פשיעה שעוברים מתחום לתחום והגיעו גם לזה. ארגוני הפשיעה המעורבים מתעצמים ומתעשרים בצורה מטאורית. זה נכון שיש מדינות שמאפשרות את הפעילות הזאת, כמו גם פעילויות של זנות וסמים, אבל בישראל הימורים אינם מותרים. יש פה תהליך של התבגרות, הבשלה והתפקחות".

זאת הפעם הראשונה שמשטרת ישראל מודה מפורשות כי ארגוני פשע נמצאים מאחורי חברות הפועלות בתחום האופציות הבינאריות, תחום שעד לפני ההתערבות של רשות ניירות ערך היה כר פורה להלבנת כספים.

לדברי ביטון, "מבחינת אכיפת החוק התופעה היא מאוד מורכבת. ישנו קושי עצום באיתור ראיות כדי להגיע לרף הנכון להגשת כתב אישום. הם מקימים חברות במדינות בהן החוק מאפשר את הפעילות, שרתים שחלקם הגדול לא נמצא בארץ. הקורבנות נמצאים במדינות ערב ובמדינות אחרות שקשה מאוד להביא מהן עדויות, אבל משטרת ישראל מפשילה שרוולים ונכנסת לתחום. כל תלונה שתגיע - תחקר. הדלת פתוחה".

ביטון ציין כי "בשנים האחרונות ביצענו ועודנו מבצעים ניתוח של התופעה, על כלל היבטיה. אנחנו משלבים זרועות עם הרשויות השונות בישראל ועם לא מעט מדינות זרות ומייצרים את מפת המידע המודיעיני, שלימים תבשיל להערכתי לחקירות נגד גורמי מפתח לישראל. חקירה אחת כבר הפכה לאחרונה לגלויה".

בפועל, גם במשטרה מבינים שהעבריינים המתוחכמים, שהבינו כי הרגולטור מחפש אותם, נמצאים כבר עם רגל אחת מחוץ לתחום ועוברים לתחום החם הבא - שאליו טרם הגיעה ידו הארוכה של הרגולטור. ביטון הסביר לחברי הכנסת כי החוק צריך להיות מספיק גמיש בשביל להתמודד עם עובדה זו: "ככל שאתה עושה רגולציה על תחום אחד, קבוצת העבריינים עוברת לתחום הבא וזה החשש פה. אנחנו עם היד על הדופק וחשוב שהחוק מתיר לשר האוצר לעשות פולואפ ולהתאים את החוק לשינויים הנדרשים. אם מישהו סבור שלאחר החקיקה זה לא ימשיך הוא טועה. התופעה תימשך אבל יהיו לנו את הכלים להתמודד איתה".

לפחות מדבריה של יו"ר הוועדה, ח"כ רחל עזריה (כולנו), נראה כי חברי הכנסת לא נרתעים מהמשמעות של סגירת התעשייה – פיטורים של עשרות אלפי עובדים בישראל. בדיון הסבירה כי "התופעה הזו חייבת להיפסק, יש פה נזק עצום לתדמית של ישראל בעולם. הובהר כאן שממדי התופעה גדולים ומשמעותיים יותר ממה שנראה בתחילה. זו תעשייה שמגלגלת מיליארדים תוך ניצול לקוחות עובדים צעירים ולקוחות רבים. הנתונים שהגיעו מהמשטרה מאוד מטרידים והחוק הזה ייתן כלים לרשויות האכיפה לשים סוף לתחום הפרוץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה