מגדל במו"מ לרכישת מרכז מסחרי לפי שווי של 200 מיליון שקל

סטריט מול רמת ישי נפתח ב-2013 בהשקעה של כ-180 מיליון שקל ■ אף שבשנים האחרונות גופים פיננסיים מתרחקים מהשקעה בקניונים, גם בשל העלייה בקניות ברשת, בענף מבהירים: "חברות הקניונים מרוויחות הרבה כסף. לא צריך לרחם עליהן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרכז הקניות סטריט מול רמת ישי
מרכז הקניות סטריט מול רמת ישיצילום: קרן בנימיני

חברת הביטוח מגדל מנהלת מגעים לרכישת מחצית מהמרכז המסחרי סטריט מול ברמת ישי. בשלב זה מדובר במגעים ראשוניים, המתייחסים למרכז המסחרי לפי שווי כ-200 מיליון שקל, כך שאם העסקה תיחתם, מגדל צפויה לשלם כ-100 מיליון שקל.

סטריט מול ברמת ישי הוא מרכז מסחרי פתוח בעל שתי קומות, המשתרע על פני כ–12 אלף מ"ר. המרכז נפתח ב–2013 בהשקעה מדווחת של כ–180 מיליון שקל, וכיום הוא בבעלות יוסי פייט (51%), אלי לבן (40%) ושבתאי בלליס (9%).‏

לפני כמה חודשים היו אלה ביג מרכזי קניות ומגה אור שניהלו משא ומתן לרכישת סטריט מול, לפי שווי של כ-195 מיליון שקל, אך סכסוך שהתגלע בין הצדדים הפיל את העסקה. בקרבת ביג מרכזי קניות ומגה אור טענו שמבדיקת הנאותות שקיימו עולה כי נתוני הפדיון שהוצגו להם היו גבוהים מהפדיונות בפועל, ובעלי סטריט מול טענו מצדם כי הטענות שהושמעו נגדם אינן נכונות, ולרוכשים הפוטנציאליים הוצגו המצגים הנכונים. לדברי מקורב למשא ומתן, בביג מרכזי קניות ומגה אור רצו לסגור את העסקה לפי שווי של 170 מיליון שקל, אך בעלי המרכז לא הסכימו לרדת מעסקה לפי שווי של כ–190 מיליון שקל.

המשא ומתן למכירת סטריט מול רמת ישי מתנהל על רקע הירידה החדה בהשקעות של גופים פיננסיים בקניונים בשנים האחרונות. מיעוט העסקות בענף הקניונים נובע, בין השאר, מאי־ודאות לגבי עתיד הענף לאור עודף בשטחי מסחר והמכירות הגוברות באינטרנט. בעקבות זאת, השוכרים, המושפעים לרעה מהמצב, דורשים ממנהלי הקניונים הקלות שונות, כגון הפחתת שכר הדירה, השקעה בבניית חנויות ושיפוצן והשתתפות בהוצאות פרסום.

עם זאת, בענף הקניונים אומרים כי חרף הירידה במכירות למ"ר, המצב בישראל לא גרוע כמו זה בארה"ב: "כל חברות הקניונים הרוויחו הרבה מאוד כסף בעשור האחרון. אף שבאחרונה מרוויחים קצת פחות - עדיין מרוויחים. לא צריך לרחם עלינו", אומר בכיר באחת מקבוצות הקניונים.

לדברי תמיר בן שחר מחברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, "אין הרבה מרכזים מסחריים טובים על המדף. את המרכזים הטובים לא רוצים למכור, ועל המרכזים הבינוניים והחלשים רוצים מחיר גבוה מהשווי האמיתי שלהם".

סטריט מול רמת ישיצילום: קרן בנימיני

תשואה קבועה שאינה תלויה בתנודתיות

מגדל החלה אף היא לצמצם את השקעתה בתחום הנדל"ן המניב, ולפני כשבוע מימשה חלק מאחזקותיה בחברת הנדל"ן המניב גזית גלוב ומכרה מניות בכ-100 מיליון שקל. ואולם, מגדל מנהלת נכסים בשווי של כ-200 מיליארד שקל, כך שהשקעה של כ-100 מיליון שקל אינה מהותית מבחינתה.

ולאיזו חברת ביטוח ביצועים חזקים במיוחד? להשוואת החברות בענף לחצו כאן

השקעות בנדל"ן מניב הן אחד מתחומי ההשקעה המועדפים על הגופים המוסדיים, מכיוון שהן יכולות לספק לעמיתים בקופות הגמל וקרנות הפנסיה תשואה קבועה שאינה תלויה בתנודתיות של שוק ההון. בנוסף, דמי השכירות מספקים לחוסכים תשואה שוטפת שממתנת את התנודתיות משאר ההשקעות של המוסדיים שקשורות בשוק ההון.

לדברי בן שחר, אחת הבעיות של שיתוף פעולה בין מגדל לבעלי סטריט מול הנוכחיים היא בכך שאף אחד מהם אינו מתמחה בניהול קניונים: "מדובר במרכז מסחרי בלי עוגנים, שחלקו עובד טוב וחלקו פחות, ולכן הוא זקוק לעבודה של שדרוג התמהיל והקונספט של המרכז. השינויים בתחום המרכזים המסחריים מחייבים ניהול מקצועי, ומגדל - כמו הבעלים של הקניון כעת - אינה מספיק מבינה בניהול קניונים בעידן החדש".

בעלי חברת הביטוח מגדל והמרכז המסחרי סטריט מול סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות