דילמת האסיר |

שווי יורוקום ירד מתחת לאפס: דיסקונט והפועלים ניצבים בפני דילמה

החקירה סביב יורוקום, בזק, yes וחלל תקשורת, ומעצרי הבית של שאול אלוביץ' וראשי יורוקום, הפילו את שווי מניות הקבוצה בעשרות אחוזים ■ השווי הנכסי הנקי של יורוקום הפרטית, שחייבת לבנקים כ–1.2 מיליארד שקל, נהפך שלילי ■ חשופים ביותר: דיסקונט והפועלים

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
לילך אשר־טופילסקי, מנכ"לית דיסקונט. יפרסמו את הדו"חות הכספיים ביום שני
לילך אשר־טופילסקי, מנכ"לית דיסקונטצילום: דניאל בר און
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

מאז שנודע לפני כחודש כי רשות ניירות ערך מנהלת חקירה גלויה נגד שאול אלוביץ' וראשי בזק בנוגע למהלכים שונים שנעשו בעסקת בעלי עניין ירוקום־בזק־yes ובהמשך בין yes לחלל תקשורת - המניות של חברות ציבוריות בקבוצת יורוקום רשמו ירידות שערים חדות של עד 30%.

הסתעפות החקירה ומעצרי הבית של אלוביץ' (שכבר הזיז את עצמו באופן זמני מתפקיד יו"ר בזק), בנו אור, ומנכ"לית בזק סטלה הנדלר, גרמו למשקיעים בניירות ערך של חברות מקבוצת אלוביץ' להצביע ברגליים.

לאור האי־ודאות הגדולה ששוררת בקבוצה לגבי ההתפתחויות בחקירה, התחילו המשקיעים לקחת בחשבון תסריטים שונים, כמו הגשת כתבי אישום אפשריים נגד אלוביץ', ואולי גם נגד מנהלים נוספים בקבוצת אלוביץ'. כמו כן, שוקלים המשקיעים אפשרות שהיתר השליטה באינטרנט זהב - חברה ציבורית במעלה הפירמידה, שדרכה שולט אלוביץ' בבזק ובחלל תקשורת - יילקח ממנו.

תרחישים שליליים אלה הביאו לכך שהשווי הנכסי הנקי (NAV, המודד את הפער בין שווי הנכסים לשווי ההתחייבויות) של קבוצת יורוקום - שפועלת בעיקר באמצעות יורוקום תקשורת, יורוקום נדל"ן ויורוקום נוקיה) - מוערך כיום בין אפס למינוס 100 מיליון שקל. במקביל, כל יום שעובר מגביר את האי־ודאות, ושווי ניירות הערך של חברות בקבוצת יורוקום נשחק עוד.

הבנקים המממנים של קבוצת יורוקום, בראשות דיסקונט והפועלים, הם אלה שעשויים להכריע כבר בתקופה הקרובה אם אלוביץ' ימשיך לשלוט בקבוצת יורוקום.

החובות לבנקים של קבוצת יורוקום מוערכים ב-1.2 מיליארד שקל. מתוך סכום זה, יורוקום תקשורת ויורוקם נוקיה חייבות לדיסקונט, הפועלים והבינלאומי כ-900 מיליון שקל - מתוכם כ–250 מיליון שקל הוא חוב של יורוקום נוקיה שאותו היא אינה מסוגלת לשרת בעצמה, ולכן יורוקום תקשורת ערבה לו. יורוקום תקשורת אינה משלמת את החובות האלה באופן סדיר זה שנים, אלא פורעת סכומים בכל פעם שהיא מממשת ביצועים.

בנוסף, יורוקום נדל"ן חייבת כ-265 מיליון שקל לקונסורציום מממנים בראשות בנק מזרחי טפחות, כלל ביטוח, פסגות, מנורה מבטחים ואלטשולר שחם. כנגד החוב למזרחי ושותפיו העמידה יורוקום נדל"ן ביטחונות ששוויים גבוה מגובה החוב.

בנק דיסקונט, המנוהל על ידי לילך אשר טופילסקי, הוא הבנק החשוף ביותר לחובות של יורוקום תקשורת ויורוקום נוקיה ב-500 מיליון שקל. שתי החברות חייבות לבנק הפועלים, המנוהל על ידי אריק פינטו, כ-350 מיליון שקל ולבנק הבינלאומי כ-30 מיליון שקל.

קופת המזומנים של יורוקום תקשורת כמעט ריקה ואין לה יכולת למשוך דיווידנדים מחברות בנות. שווי נכסיה המשועבדים לדיסקונט והפועלים ושווי נכסיה שעדיין חופשיים משעבודים מוערך ב–600–700 מיליון שקל בלבד.

רשימת כלל הנכסים של החברה כוללת אחזקות באינטרנט זהב (61%), חלל תקשורת (56%), אנלייט אנרגיה (24%) וסאטקום מערכות (כ–70%). כלולים ברשימה גם תיק ניירות ערך ביורוקום קפיטל, ארבעה פנטהאוזים במכתש ואחזקות בקרנות הון סיכון.

בנוסף, דיסקונט והפועלים נפגעו מכך ששווי הבטוחות למזרחי טפחות, כמו מניות חלל תקשורת, שהיה אמור לשמש כעודפים יורד והולך - ועמו יורד גם הסיכוי שבקרוב ייצא לפועל גיוס אג"ח של יורוקום נדל"ן, שהיה אמור לשחרר שעבוד על מניות חלל תקשורת.

החשיפה הזאת אינה מאיימת לערער את יציבות המאזנים של שני הבנקים, וסביר להניח שחלק מהסכומים האלה כבר הופרשו לחובות מסופקים. אולם עדיין מדובר בסכומים משמעותיים, במיוחד בעבור דיסקונט שמחזיק בתיק האשראי הכי פחות איכותי במערכת הבנקאות, ושהחשיפה ליורוקום מהווה כ–4% מהיקף הונו העצמי, נכון לסוף מארס.

מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטוצילום: ניצן זוהר / דוברות

מה דורשים הבנקים מקבוצת יורוקום?

בשלב הראשון, דיסקונט והפועלים דורשים מיורוקום לחזק את הביטחונות ולספק להם בהירות גדולה יותר לגבי אופן פירעון התחייבויות הקבוצה. לשם כך, ראשי יורוקום מנסים בימים אלה לשכנע את הבנקים כי שווי שוק הנוכחי של המניות האלה אינו משקף את השווי הכלכלי שלהן, ואם יינתן לה זמן, תוכל קבוצת יורוקום תוך שנה חצי להפחית את חובה בכ–50% לפחות באמצעות מימושים מושכלים.

אולם בשלב זה לא ברור אם גם לאחר שיורוקום תשעבד את הנכסים החופשיים לשביעות רצונם של דיסקונט והפועלים יביא הצעד לרגיעה ולעצירת ההידרדרות בניירות ערך של חברות בקבוצה.

הבנקים יכולים גם לדרוש ממשפחת אלוביץ' להזרים להם עשרות מיליוני שקלים, ואף יותר מכך, ממקורות שאינם בתוך יורוקום. אולם גם אם לאלוביץ' יש את סכומים כאלה - מה שעדיין אינו ברור - אזי בהתחשב במצב העדין שבו הוא נמצא וכשבאוויר מרחפת אפשרות של הגשת כתב אישום כנגדו, הוא בוודאי לוקח בחשבון כי ייתכן שיצטרך את הכסף הזה לצרכים אחרים מאשר שמירה על השליטה ביורוקום וכך בבזק.

אם אלוביץ' לא יזרים "כסף מהבית" ולא יספק לבנקים תוכנית עסקית, ברורה וריאלית לגבי אופן פירעון התחייבויות יורוקום, לבנקים אין שום סיבה כלכלית, הגיונית וממשית להמשיך להותיר את אלוביץ' בשליטה ביורוקום (זאת אם נתעלם לרגע מהקשרים העסקיים הענפים וארוכי הטווח בין דיסקונט והפועלים לאלוביץ'). הבנקים ייאלצו לפנות לבית המשפט ולהתחיל בהליך השתלטות על מניות יורוקום תקשורת־נוקיה.

לבנקים אסור לשלוט בחברות, אך הם יוכלו להחזיק את המניות האלה בנאמנות ולפעול למימוש ביטחונות באופן הדרגתי ובמחיר מקסימלי. ניסיון העבר מלמד כי כשמממשים נכסים בפזיזות כשהמשבר בשיאו, מקבלים במרבית המקרים מחירים נמוכים משמעותית מהשווי הכלכלי של הנכסים - מה שעלול לגרום לנזקים גדולים לבנקים. כך לדוגמה, במקרה של לאומי שפעל למכירת כלכלית ירושלים ושל הפועלים ואלביט הדמיה.

גם אם יחליטו הבנקים לפנות לבית משפט, מהלך של השתלטות אינו צפוי להיות פשוט מפני שקבוצת אלוביץ' תפעיל את כל האמצעים העומדים לרשותה כדי להוכיח שיורוקום אינה חדלת פירעון, אלא רק נקלעה למצוקת מזומנים רגעית ויש לה שווי נכסי נקי חיובי מובהק.

גורם לא פחות חשוב ובעל משקל בהחלטת הבנקים קשור לנראות הציבורית, במיוחד ערב הקמתה של ועדת חקירה פרלמנטרית בכנסת שתחקור, בין השאר, את האשראי שנתנו הבנקים לטייקונים שקרסו, כמו אליעזר פישמן ונוחי דנקנר.

פינטו ואשר טופילסקי במוקד ההתעניינות

דיסקונט חשוף גם כן לחובותיהם האישיים של דנקנר (כ–100 מיליון שקל בחברת טומהוק; מ.ר.) ואליעזר פישמן (כ–300 מיליון שקל). אולם במקרה של שני הלווים האלה, דיסקונט לא נקט בשום מהלכים פומביים ונגרר בהחלטותיו אחרי הבנקים הגדולים.

דיסקונט הסתבך בעבר עם חובות בהיקף של כמה מאות מיליוני שקלים שניתנו, בין השאר, לחברות מקבוצת קמ"ן של רוני אלרואי, לחברות מקבוצת קרדן של יוסף גרינפלד ולז'יל פלדמן בעת קניית חברת הנדל"ן פולאר השקעות. בחלק מהמקרים הצליח דיסקונט לגבות את חובו ובמקרים אחרים, כמו בחובות של אלרואי ופלדמן, נותר עם הפסדים בהיקף מצטבר של כמה מאות מיליוני שקלים.

במקרה של אלוביץ', דיסקונט מוצא את עצמו עם החשיפה הגדולה ביותר (שבעבר עמדה על יותר ממיליארד שקל) לחוב של חברה שבבעלות של אחד הטייקונים המשפיעים והממונפים במשק. כראש חטיבה קמעונאית בהפועלים, אשר טופילסקי לא התעסקה באשראיים ללווים גדולים. מאז שנכנסה לתפקיד מנכ"לית דיסקונט, היא נמנעה ככל האפשר מחשיפה בתקשורת. עם זאת, אם הבנק לא יגיע להבנות עם קבוצת יורוקום ,ייתכן שהיא תמצא את עצמה עומדת בחזית.

פינטו, כמו אשר טופילסקי, לא טפיל מעולם בלווים בעייתיים, אך כעת הוא ייאלץ להתמודד עם חשיפות בעייתיות, לדוגמה לפישמן ולאלוביץ'.

מקור בכיר בקבוצת יורוקום מסר: "אנו פועלים מול המערכת הבנקאית לשיפור מתווה הפירעון של הקבוצה, שיפור בטוחות המלווים והארכת לוחות הסילוקין של החוב. האירועים האחרונים והסנטימנט השלילי שסיחרר מטה באופן זמני את מחירי הנכסים מקשים עלינו, אך בכוונתנו לפעול בנחישות להקטנת המינוף, כשהיעד הוא של הקטנת החוב הכולל של הקבוצה ב–50% בפחות משנתיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר