תשובה משליך יהבו על הים הצפוני: הגדיל את ההשקעה בפארו לרבע מיליארד שקל

פארו פטרוליום, שעוסקת בחיפושי גז ונפט בים הצפוני, נראית כאחת ההשקעות המעניינות של יזמי האנרגיה הישראלים ברחבי העולם ■ לפארו אין חוב פיננסי, יש לה קופת מזומנים גדושה של 114 מיליון ליש"ט - ותגליות מעניינות ■ בשנה האחרונה עלתה מנייתה ב-26%

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קידוח בים הצפוני, מול חופי סקוטלנד
קידוח בים הצפוני, מול חופי סקוטלנדצילום: בלומברג
ערן אזרן
ערן אזרן

קבוצת דלק ממשיכה להגדיל את חשיפתה לתחום החיפוש וההפקה של גז ונפט (E&P) בים הצפוני. דלק רכשה באחרונה מניות נוספות שלFaroe Petroleum (פארו פטרוליום) והגיעה לאחזקה של 15.1%. ההשקעה המצטברת של דלק בחברה טיפסה לסכום של 225 מיליון שקל (49 מיליון ליש"ט). דלק, שבשליטתו של יצחק תשובה (60.5%), היא בעלת המניות הגדולה בפארו, שאין לה בעל שליטה מוגדר.

מניית פארו, שנסחרת בלונדון, קפצה אתמול ב–5%. החברה דיווחה בשעות הבוקר על תוצאות קידוח אימות שביצעה בתגלית Brasse, שבה היא מחזיקה ב-50% מהזכויות, לצד המפעילה Point Resources. התוצאות הראו כי קצב ההפקה מהמאגר גבוה, ואיכות הסלע — משתנה מרכזי ביכולת להפיק נפט — היא "מעולה". ההערכות הן ש–Brasse — תגלית הנפט הגדולה בנורווגיה ב–2016 — מכילה בין 43 ל–80 מיליון חביות נפט (או שווה ערך לנפט).

עם ההשקעה בפארו, דלק ממשיכה להגדיל את חשיפתה לפעילות החיפושים וההפקה בים הצפוני, הסמוך לבריטניה ולנורווגיה. עוד קודם לכן, דלק השלימה את רכישת הבעלות המלאה (100%) במפעילת הקידוחים בים הצפוני איתקה, בהצעת רכש ובהשקעה מצטברת של כ–2 מיליארד שקל (520 מיליון דולר). למעשה, פעילות האנרגיה של דלק מתבססת כעת על שתי זרועות: פעילות חיפושים בים הצפוני, והשנייה — תחום הגז בישראל דרך מאגרי תמר ולווייתן.

גל תגליות בים הצפוני

פארו פטרוליום רשומה למסחר בבורסת AIM, שם היא נסחרת לפי שווי של כ–305 מיליון ליש"ט. לחברה יש פורטפוליו של כ–60 רישיונות קידוח, הערכה, פיתוח והפקה של נפט וגז בים הצפוני בנורווגיה ובבריטניה, שבכמה מהם היא משמשת גם מפעילה. לחברה שלושה אזורי פעילות מרכזיים: האזור העיקרי, Greater NJORD, שבסמוך לחופי נורווגיה; ושני אזורים בים הצפוני בין נורווגיה לבריטניה (BRAGE hub area ו-ULA hub area).

לפארו, בניהולו של גרהאם סטיוארט, מאגרי גז ונפט עם משאבים מוכחים (2P) של כ–81.3 מיליון MMBOE (שווה ערך חביות נפט) — פי ארבעה יותר מהמאגרים שהיו ברשותה ב–2012. החברה נהנתה משרשרת של תגליות בשלוש השנים האחרונות, שהביאו לכך שממוצע ההפקה של החברה ב–2016 היה כ–17.3 אלף חביות ביום — פי 2.5 בהשוואה ל–2012. קצב ההפקה מתחילת 2017 הוא כ–15 אלף חביות ביום; בעוד לפי הערכות שפירסמה קבוצת דלק — קצב ההפקה יצמח לטווח של 40–50 אלף חביות ביום תוך חמש שנים.

בשנה האחרונה עלתה מניית פארו ב–26%, למחיר של 0.87 ליש"ט. את ההשקעה הראשונית והעיקרית ביצעה דלק בפארו לפי 0.89 ליש"ט למניה. בפארו מושקעות גם חברת הקרנות פידיליטי (8.8%), ג'יי.פי מורגן (8.5%), קרן בלקרוק (8.2%), חברת הביטוח הבריטית אביבה (6.6%), בנק שרודרס (Schroders) האירופי (4.3%), ו–Invesco Perpetual, ממנהלי הכספים הגדולים בבריטניה (4.2%).

בשונה מאיתקה, שאותה רכשה דלק עם חוב פיננסי כבד של כ–600 מיליון דולר, ההשקעה בפארו נראית בריאה יותר — וכנראה המעניינת מבין הרפתקאותיהם של יזמי האנרגיה הישראלים ברחבי העולם. על פי הדו"חות הכספיים, לפארו אין חוב פיננסי. נכון לסוף יוני, לחברה יתרות מזומנים גדושות של 114 מיליון ליש"ט. החברה רשמה ב–2016 עודף של 55 מיליון ליש"ט בתזרים מפעילות שוטפת, ורווח תפעולי תזרימי לפני הוצאות אקספלורציה (EBITDAX) של 26 מיליון ליש"ט.

בדרך לבורסה זרה

יצחק תשובהצילום: Ahikam Seri / Bloomberg

פארו רשמה ב–2016 הכנסות של 95 מיליון ליש"ט — פחות מ–113 מיליון ליש"ט שהציגה ב–2105, בעיקר בשל ירידה במחירי הנפט. ב–2016 צימצמה החברה את ההפסד התפעולי כמעט בחצי, ל–57 מיליון ליש"ט. ההפסד נבע בעיקר מהמשך ההפחתות בגין נכסי גז ונפט, לאור הירידה במחירי האנרגיה. בשורה התחתונה, החברה הפסידה ב–2016 32.8 מיליון ליש"ט (מיוחס לבעלים), בהשוואה ל–52.9 מיליון יורו ב–2015. ההון העצמי המיוחס לבעלי המניות הסתכם בסוף 2016 ב–246 מיליון ליש"ט (מאוחד) — כלומר, היא נסחרת בפרמיה של כ–20% על ההון.

ההשקעה בפארו, כמו גם רכישת איתקה, נעשית כחלק מתוכניתה האסטרטגית של דלק — שנסחרת לפי שווי של 9.2 מיליארד שקל — להיות שחקנית אנרגיה בינלאומית, בעלת פעילות משמעותית מעבר לים. בדלק מנסים לנצל את השפל במחירי הנפט, שהכניס חברות רבות לסחרור פיננסי והעמיד לא מעט נכסים "על המדף", לאיתור הזדמנויות ולהתרחבות. בשלב מאוחר יותר, מקווים בחברה לרשום את מניותיה של דלק למסחר בבורסה זרה, כנראה לונדון.

בקבוצת דלק סירבו אתמול להרחיב על ההשקעה בפארו פטרוליום, ואמרו: "ההשקעה מעניינת פיננסית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"