חשיפת TheMarker |

כמות הגז בתמר גדלה ב-13% - מניות האנרגיה עולות עד 2%

לפי דו"ח המשאבים המעודכן, היקף העתודות במאגר, כולל מאגר הלוויין תמר SouthWest, גדל לכ-318 מיליארד מ"ק (BCM) ו-14.6 מיליון חביות קונדנסט ■ מנכ"ל דלק קידוחים: "נתוני העתודות המעודכנים מצביעים על כך שטרם מוצה כל הפוטנציאל הגיאולוגי באגן הלבנט"

ערן אזרן
ערן אזרן
קידוח תמר
קידוח תמרצילום: אלבטרוס
ערן אזרן
ערן אזרן

מניות הגז עולות היום (א') בבורסה עד 2%, ודוחפות את מדד הגז והנפט לעלייה יומית של 1.6%. מי שמובילה את העליות היא קבוצת דלק שעולה ב-2%, ולאחריה רציו שמוסיפה 1.5% ודלק קידוחים שמטפסת בכ-1.4%. העליות נרשמות לאחר שדלק קידוחים, בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, פירסמה דו"ח מעודכן לגבי עתודות הגז במאגר הגז תמר, שהצביע על עליה של 13% בעתודות הגז המוכחות והצפויות (2P) ביחס לאומדן הקודם.

הגידול בעתודות הגז נחשף כבר ביום חמישי האחרון ב-TheMarker, שבו נסחרו מניות האנרגיה בעליות של עד 1.2%. לפי הדו"ח, היקף העתודות בתמר, כולל מאגר הלוויין תמר SouthWest, גדל לכ-318 מיליארד מ"ק (BCM) ו-14.6 מיליון חביות קונדנסט (חומר לוואי להפקת הגז, המשמש לזיקוק נפט מסוג ברנט). הדו"ח הקודם מסוף 2016 הצביע על עתודות מוכחות וצפויות (2P) בהיקף 282 מיליארד מ"ק (BCM) ו- 13 מיליון חביות קונדנסט.

בעבר כבר הגדילו דלק קידוחים ושותפתה, מפעילת הקידוחים האמריקאית נובל אנרג'י, את הערכת הגז במאגר השכן לווייתן ל-620 BCM – וזאת בסמוך לדיונים שערכה המדינה סביב שאלת היצוא מישראל. ואולם, פענוח חיצוני שערכה המדינה לאחר מכן, מצא כי במאגר כ-500 BCM של גז בלבד – כלומר כ-20% פחות מהאומדנים הפומביים של דלק ונובל. יצוין כי הדו"ח הוכן על ידי מעריך רזרבות חיצוני - NSAI - (ר"ת של Netherland ,Sewell &Associates, Inc).

תמר, ממאגרי הגז הגדולים שהתגלו מול חופי ישראל, החל לספק גז לשוק המקומי במארס 2013 ולאחרונה גם החל ביצוא גז לירדן. במועד גילויו הכיל המאגר כ-310 מיליארד מ"ק (BCM) של גז טבעי, כולל מאגר הלוויין תמר SW, ו-13 מיליון חביות קונדנסט. מאז תחילת ההפקה כבר סיפק המאגר גז בהיקף של מעל כ-35.5 BCM למשק. כעת, עדכון הרזרבות העלה שוב את האומדן לגבי כמות הגז במאגר.

במהלך החודשים האחרונים נקדחה "תמר 8" - הבאר המפיקה השישית במאגר תמר - בעלות כוללת של 256 מיליון דולר. הקידוח ארך כארבעה חודשים וכלל חיבור למערכת ההפקה. הקידוח, כ-80 ק"מ מערבית לחיפה, נועד לאפשר אספקה רציפה של גז למשק והגדלת התפוקה בשעות השיא. הקידוח בוצע במקום בו עומק הים כ-1.7 ק"מ, ועומק המאגר הינו כ-3.5 ק"מ מתחת קרקעית הים. כמו בכל קידוח אחר, הנתונים שנאספו שימשו לאימות מחדש של כמות המשאבים.

בדלק קידוחים הסבירו כי "במהלך הקידוח נערכו בדיקות מקיפות - "לוגים" מסוגים שונים (ביניהם לוגים חשמליים ומגנטיים) - ונלקחו דוגמאות שבאמצעותן ניתן לטייב את האומדנים לגבי איכות סלע המאגר ואת טיב הזרימה בו. בנוסף, נלקח גלעין (דוגמת סלע גלילית) שקוטרו כ-10 ס"מ ואורכו כ-30 מטרים, אשר אפשר ביצוע בדיקות מעבדה גיאולוגיות והנדסיות מקיפות. תוצאות הקידוח ונתוני ההפקה מהמאגר, שהתווספו למסד הנתונים הקיים, אפשרו עדכון של מודל המאגר, ואת תחזיות ההפקה ממנו".

דו"ח המשאבים המעודכן עשוי לתת רוח גבית להנפקה המתוכננת של תמר פטרוליום, שמתכוונת לבצע השבוע הנפקת אג"ח בהיקף של עד 650 מיליון דולר. תמר פטרוליום היא החברה החדשה שהקימה דלק קידוחים, לשם מכירת זכויותיה, 9.25% בשלב הראשון, במאגר תמר, בהתאם ל"מתווה הגז" שנוסח עם הממשלה. לאחר הנפקת האג"ח, תמר פטרוליום מתכוונת לבצע הנפקת אקוויטי לפי שווי מבוקש של כ-1.1 מיליארד דולר.

הגדלת אומדן הגז בתמר - שבו שותפות נובל אנרג'י (32.5%), דלק קידוחים (31.25%), ישראמקו (28.75%), אלון גז (4%) והראל וקרן תש"י (3.5%) - ממשיכה לתמוך בהערכות כי פוטנציאל התגליות באגן הים התיכון המזרחי גבוה מאוד.

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים, התייחס לגידול באומדנים ומסר כי "נתוני העתודות המעודכנים מצביעים על כך שטרם מוצה כל הפוטנציאל הגיאולוגי באגן הלבנט. מאגר תמר הוביל לעצמאות אנרגטית של המדינה והמשק הישראלי, אך מהפכת הגז הטבעי בישראל עדיין בראשית דרכה. נמשיך לפעול על מנת להטמיע את הגז הטבעי כמניע המרכזי של משק החשמל והתעשייה הישראלית, לצד חדירה לשווקי יעד חדשים דוגמת תחבורה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"