קרן ההשתלמות של עובדי חברת החשמל הגישה ייצוגית נגד פריגו

הקרן טוענת שבכירי פריגו הציגו מצגים כוזבים, כדי להדוף הצעת רכש שפירסמה חברת מיילן לכל מניותיה של פריגו

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ו פאפא
ג'ו פאפא
יורם גביזון
יורם גביזון

קרן ההשתלמות של עובדי חברת החשמל הגישה אתמול תביעה ובקשה להכיר בה תביעה ייצוגית למחלקה הכלכלית של בית המשפט המחוזי בתל אביב נגד חברת פריגו ו-11 מנהלים בכירים ודירקטורים, כולל ג'ו פאפא, לשעבר מנכ"ל פריגו, וג'ודי בראון, לשעבר סמנכ"לית הכספים של החברה.

הקרן, שמיוצגת בידי עורכי הדין אוהד רוזן וחגי קלעי ממשרד קלעי רוזן ושות', טוענת שבכירי פריגו הציגו מצגים כוזבים, כדי להדוף הצעת רכש שפירסמה חברת מיילן לכל מניותיה של פריגו. מצגים אלה גרמו, לפי הנטען בכתב התביעה, לניפוח מחיר מנייתה של החברה. מיילן פירסמה באפריל 2015 הצעת רכש לפריגו במחיר של 205 דולר למניה, ששיקפה פרמיה של עשרות אחוזים ביחס למחיר המניה בבורסה ומחיר שיא לפריגו. ואולם בכירי פריגו הציגו מצגים כוזבים ומטעים, והשמיטו מידע מהותי בנוגע לחברה בארבעה מישורים במטרה לשכנע את המשקיעים לדחות את ההצעה.

הבכירים, שהבינו כי תחזיות הצמיחה הן הפרמטר החשוב ביותר למשקיעים, טענו כי החברה צפויה להציג צמיחה אורגנית, כלומר ללא רכישות, של 5%–10% בשנה. הם טענו שהחברה השיגה בממוצע צמיחה אורגנית של 7.5% בשנה. התובעים טוענים שבכירי פריגו הטעו את המשקיעים, משום שבאף לא אחד מששת הרבעונים שקדמו לתקופת התביעה פריגו לא הצליחה להגיע לצמיחה אורגנית של 7.5%, ובחלק מהם אף הציגה צמיחה אורגנית שלילית. זאת כשבדיעבד נאלצה להוריד דרסטית את תחזיות הצמיחה שלה, והודתה שהציפיות שהתחזיות שהציגה בזמן אמת היו לא ריאליות.

לניתוח מפורט של ביצועי החברות החזקות במשק היכנסו לטבלת הרכב המדד

התובעים טוענים עוד שבכירי פריגו הצהירו שקיימת סינרגיה משמעותית בין החברה לבין חברת אומגה הבלגית, שנרכשה בידי פריגו במארס 2015 תמורת 4.5 מיליארד דולר, והיתה הרכישה הגדולה ביותר שפריגו ביצעה אי פעם. גם במקרה זה הטעו בכירי פריגו, לפי כתב התביעה, את משקיעי החברה, משום שידעו כי הסינרגיה עם אומגה אינה מתקדמת. זאת משום שהחברות אינן מצליחות לשלב בין מערכות המחשב שלהן, וכן שאומגה סובלת מחולשה בשוקי המפתח שלה בספרד, איטליה, בלגיה וטורקיה. התובעים טוענים שהנהלת אומגה עצמה העריכה שהצמיחה האורגנית שלה תסתכם בשיעור של עד 3.2% בלבד, ולא כפי שהצהירו בכירי פריגו.

לפי הנטען בכתב התביעה, פאפא ובראון הטעו את המשקיעים כשהסתירו מהם את ירידת ערך הנכס הפיננסי הגדול ביותר של החברה: זרם התמלוגים ממכירותיה של התרופה טיסברי לטיפול בטרשת נפוצה. בכירי פריגו אחראים לרישום מטעה של זרם התמלוגים כנכס בלתי מוחשי במקום כנכס פיננסי, בניגוד לכללי החשבונאות. בכך הם התחמקו מהצורך לדווח למשקיעים מדי רבעון מה השווי ההוגן והעדכני של הנכס, והסתפקו ברישום ערכו הראשוני - 5.8 מיליארד דולר. כך למשל, שווי הנכס שדווח למשקיעי פריגו בסוף יוני 2015, כלומר באיבו של מאבק השליטה, היה 5.8 מיליארד דולר, בעוד בדיעבד הודתה פריגו שהשווי ההוגן האמיתי שלו באותה עת היה 5.4 מיליארד דולר.

התובעים מדגישים שכחברה אירית חלה על נושאי המשרה הן בחברה שמנסה להשתלט, והן בחברה שהיא מטרה לניסיון ההשתלטות החובה לוודא שהמידע שנמסר בדיווחים אמיתי ומדויק, ולא הושמט מהם מידע מהותי. לטענת התובעים, תוכניתם של פאפא, בראון והדירקטורים עלתה יפה, ובעלי המניות אכן דחו את הצעת הרכש של מיילן, ופאפא ובראון אף קיבלו מענקים של מיליוני דולרים במזומן ובמניות עבור הצלחתם להדוף את הצעת הרכש. אלא שהאמת התגלתה מאוחר יותר: פריגו נאלצה לעדכן כלפי מטה את תחזיות הצמיחה שלה, לחשוף את הקשיים וחוסר הסינרגיה עם אומגה, להודות שהיא מצויה במוקד חקירה בתחום ההגבלים העסקיים, וכן שהרישום של זרם התמלוגים מטיסברי היה שגוי.

חשיפת האמת בנוגע למצבה של החברה הביאה לקריסה של 67% במחיר מנייתה של החברה בתוך שנתיים. קרן ההשתלמות של עובדי חברת החשמל טוענת שנגרם לה נזק של 2 מיליון שקל; ולקבוצה שאותה היא מבקשת לייצג - כל מי שרכש מניות פריגו בין 21 באפריל 2015 ל–3 במאי 2017 - נגרם נזק של 2.7 מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר