הנפקת נאוויטס של גדעון תדמור נעצרה; ביקושים נמוכים, החתמים לא פתחו את המעטפות

בנאווטיס תיכננו לבצע היום את השלב המוסדי ולהנפיק שתי סדרות אג"ח בהיקף כספי של כ-130 מיליון דולר ■ הגיוס אמור היה להיעשות באמצעות החברה הבת נאוויטס בקסקין

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גדעון תדמור
גדעון תדמורצילום: תומר אפלבאום
ערן אזרן
ערן אזרן

הנפקת הענק, שבה תיכנן גדעון תדמור – לשעבר בכיר בקבוצת דלק - לגייס כחצי מיליארד שקל מהציבור, נכשלה – לפחות לעת עתה. במהלך היום (ה') הזרימו הגופים המוסדיים ביקושים נמוכים, ועל רקע זאת החתמים החליטו שלא לפתוח את המעטפות. גורם מקורב להנפקה ציין כי החברה מתכוונת להמשיך בגיוס בשבוע הבא ולעשות תיקונים בשטר הנאמנות.

בנאווטיס תיכננו לבצע היום את השלב המוסדי ולהנפיק שתי סדרות אג"ח בהיקף כספי של כ-130 מיליון דולר. הגיוס אמור היה להיעשות באמצעות החברה הבת נאוויטס בקסקין, והוא נועד למימון פיתוח תגלית הנפט "Buckskin" שבמפרץ מקסיקו (שלב 1א'). החברה הציעה לציבור המשקיעים שתי סדרות אג"ח דולריות מגובות בביטחונות, שקיבלו דירוג של A מינוס (בינוני-גבוה) מ-S&P מעלות.

נאווטיס הציעה את האג"ח בריבית מקסימום של 6.5%, למח"מ (משך חיים ממוצע) של 3.6 שנים. הריבית משקפת משקף אפקטיבית מקסימלית של כ-6.76% למשקיעים המוסדיים. ההנפקה בוצעה בשעה שמחיר הנפט המשיך לרדת בשווקים – ונגע השבוע במחיר של 43 דולר לחבית – שפל של שמונה חודשים, ירידה של 20% בתוך מספר שבועות.

פרט לצניחה בנפט, ההנפקה של נאווטיס לא היתה חפה מחסרונות, שככל הנראה הרתיעו חלק מהמוסדיים. בין היתר בהערת שוליים בתשקיף ההנפקה, החברה ציינה כי מקדם ההפקה (Recovery Factor), שנגזר מאיכות הסלע במאגר בקסקין עומד על 8% עד 15% בלבד, וזאת בהשוואה לשיעור ממוצע של 30% במאגרי נפט במים העמוקים של מפרץ מקסיקו; כלומר, נמוך יחסית.

מקדם ההפקה נקבע באמצעות השוואה למאגרים בעלי מאפיינים דומים וקרובים מבחינה גיאוגרפית, כאלו שנאספו לגביהם נתוני הפקה. מקדם ההפקה משקף את היחס המוערך שבין כמות הנפט שניתן להפיק מהמאגר לבין כמות המשאבים שבו. מקדם ההפקה הנמוך קשור לשכבה הגיאולוגית שבה התגלה מאגר בקסקין – שכבת Wilcox. לפי הנכתב בתשקיף, למאגרים בשכבת Wilcox מקדם הפקה "נמוך משמעותית מהממוצע".

גם העומק המתוכנן של הקידוח העלה את הסיכונים. המבנה הגיאולוגי (פרוספקט) שמכיל את הנפט במאגר בקסקין נמצא בעומק של 8.25 ק"מ (לשם השוואה, מאגר תמר נמצא בעומק של קרוב ל-5 ק"מ). מדובר בעומק עצום, מה שמעלה את הסיכונים התפעוליים בעת הקידוח בצורה משמעותית. עם זאת, בעבר כבר הופק נפט ממאגרים שהיו עמוקים, ובאותה שכבת סלע בעייתית שבמפרץ מקסיקו (למשל: המאגרים ג'ק וסט מאלו של שברון, Cascade Chinook של טוטאל ופטרובראס או Faith של שברון).

מאגר בקסקין התגלה על ידי ענקית האנרגיה שברון בשנת 2006. המאגר, מתגליות הנפט הגדולות במפרץ מקסיקו, מכיל 486 מיליון חביות נפט. לפיתוח המאגר, שברון הכינה תוכנית שאפתנית בעלות כוללת של 2.1 מיליארד דולר. אלא שהמשבר בענף האנרגיה אילץ את שברון – שהיתה מוגבלת בזמן הפיתוח – לשנות תוכניות. ב-2015, שיא המשבר בענף, שברון החליטה לוותר על הרישיון, לאחר שכבר הושקע בו לא פחות ממיליארד דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?