הפירמידה מתחילה לרעוד: חובות הענק של אלוביץ' - והנכסים שהוא עשוי למכור

מפלס החששות של המשקיעים עולה בעקבות החקירה נגד בכירים בבזק וב–yes - ואלוביץ' עשוי למכור אחזקות תחת לחץ של מצוקת מזומנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שאול אלוביץ'
שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג

ניירות הערך של החברות הציבוריות שבשליטת שאול אלוביץ' ספגו אתמול ירידות שערים חדות, של עד כ–7.5%. הירידות האלה — בחברות אינטרנט זהב, בי קומיוניקיישנס (בי קום) ובזק — נובעות בעיקר מחוסר הוודאות השורר בקבוצת יורוקום. זאת, לאחר שבשבוע שעבר פתחה רשות ניירות ערך בחקירה הגלויה נגד בכירים בבזק וב–yes, בנוגע לחשדות חמורים לביצוע עבירות מרמה והפרת אמונים, ודיווח מטעה.

עסקיו של אלוביץ' בנויים בצורה פירמידלית. הוא ואחיו יוסף מחזיקים בקבוצת החברות הפרטיות יורוקום (בשיעורים של 80% ו–20%, בהתאמה); זו מחזיקה ב–61% מאינטרנט זהב הציבורית; אינטרנט זהב מחזיקה ב–64.6% מבי קום — וזו בתורה מחזיקה 26.3% מבזק.

לניתוח מפורט של ביצועי החברות החזקות במשק היכנסו לטבלת הרכב המדד

התגובה של המשקיעים נובעת בעיקר מאי־ודאות לגבי הנעשה במעלה הפירמידה של אלוביץ', בחברות יורוקום תקשורת ויורוקום נדל"ן, שחייבות יחד כמיליארד שקל לבנקים. מתוך סכום זה, יורוקום תקשורת חייבת כ–600–700 מיליון שקל לשלושה בנקים ישראליים — דיסקונט, הפועלים והבינלאומי.

מתוך חוב זה, יורוקום תקשורת חבה יותר מ–300 מיליון שקל לכל אחד מהבנקים דיסקונט והפועלים. ב–2015 יורוקום הקטינה בכמה מאות מיליוני שקלים את חובותיה לבנקים אלה, לאחר שקיבלה כ–680 מיליון שקל בגין אותה עסקת בעלי עניין שעומדת כיום במרכז החקירה של רשות ניירות ערך — העסקה למכירת מניות של yes מיורוקום לבזק. יורוקום תקשורת גם חייבת כ–40–50 מיליון שקל לבנק הבינלאומי.

נוסף על כך, יורוקום נדל"ן חייבת כ–260 מיליון שקל לקונסורציום המממנים של יורוקם נדל"ן בראשות בנק מזרחי טפחות, שבו חברות גם פסגות, כלל, אלטשולר שחם ומנורה מבטחים. בנק לאומי, שהיה בעבר חבר בקונסורציום הממנים של בי קום, אינו נמנה עם הבנקים המממנים של יורוקום, אלא מממן את החברות התפעוליות בקבוצה, כמו בזק.

ללא חובות אישיים

לפי מקורבים ליורוקום ולאלוביץ', למשפחת אלוביץ' אין ערבויות אישיות לחובותיהן של יורוקום תקשורת ויורוקום נדל"ן. המקורבים טוענים גם כי לאלוביץ' אין חובות פרטיים אחרים לבנקים — כמו אלה שהיו, למשל, לנוחי דנקנר בחברות פרטיות כמו טומהוק וגנדן, שדרכן שלט בקבוצת אי.די.בי. לדבריהם, הבנקים המממנים של יורוקום בינתיים לא נוקטים פעולות אופרטיביות לגביית החובות, אלא מקיימים דיאלוג עם יורוקום ומחכים להתפתחויות סביב פרשת החקירה.

מלבד האחזקה באינטרנט זהב, לאלוביץ' יש עדיין אחזקות שאותן הוא יכול לממש כדי לפרוע חלק ניכר מהחוב של יורוקום. הנכסים האלה לא הועמדו רשמית על המדף, אך הדבר עשוי לקרות בתקופה הקרובה — לאחר שבשנתיים האחרונות מכר אלוביץ' נכסים בסך מאות מיליוני שקלים. הנכסים שעשויים להימכר כוללים חברות כמו חלל תקשורת ואנלייט אנרגיה, הנדל"ן הפרטי של יורוקום נדל"ן (העודפים שיישארו לאחר פירעון החוב לקונסורציום בראשות מזרחי טפחות), סאטקום מערכות ועוד. שווי הנכסים האלה מוערך ביותר מ–500 מיליון שקל, אבל מכירה תחת תנאי לחץ של מצוקת מזומנים עשויה להניב לאלוביץ' תמורה נמוכה יותר, ללא אפשרות ליהנות מפרמיית שליטה.

אם לא תהיה לאלוביץ' ברירה, הוא עשוי להעמיד למכירה גם נתח ממניות אינטרנט זהב, הנסחרות אחרי הירידות האחרונות שחלו בהן לפי שווי שוק של כ–641 מיליון שקל.

לילך אשר טופילסקיצילום: עופר וקנין

בי קום: המניה נפלה, אך מצבה הפיננסי יציב

מניית בי קום נפלה אתמול ב–7.4% והחברה נסחרת כיום לפי שווי שוק של כ–1.9 מיליארד שקל. מצבה הפיננסי של בי קום יציב, וגם ללא חלוקת דיווידנדים מבזק החברה יכולה לפרוע את מלוא התחייבויותיה לפחות עד תחילת 2020 — בזכות המהלך של מימון מחדש של החוב שלה, שהוביל מנכ"ל החברה דורון תורג'מן (המשמש גם מנכ"ל של אינטרנט זהב) בספטמבר 2016, כשהחברה גייסה בישראל אג"ח בכ–2 מיליארד שקל בעל משך חיים ממוצע (מח"מ) של כשש שנים בריבית של כ–5.97% (סדרה ג' השקלית — לא צמודה למדד). חוב זה נושא ריבית שנתית של כ–3.6% — לעומת חוב קודם של בי קום, שגויס בחו"ל ונשא ריבית שנתית דולרית של כ–8%.

בי קום חייבת גם כ–540 מיליון שקל לבעלי אג"ח ב'. כנגד חובות אלה יש לחברה מזומנים של כ–450 מיליון שקל וכן כ–1.34% במניות חופשיות מגרעין השליטה בבזק, ששווי שוק שלהן הוא כ–200 מיליון שקל. בינתיים, מניית בזק ירדה אתמול בכ–4%, ושווי השוק של החברה ירד לכ–16 מיליארד שקל.

הסכומים שבידי בי קום אמורים להספיק לחברה לעמוד בהתחייבויותיה ב–2017 וכן בהתחייבויות של כ–250–300 מיליון שקל בכל אחת מהשנים 2018 ו–2019.

אינטרנט זהב: תוכל לעמוד בהתחייבויות

מנית אינטרנט זהב נפלה אתמול בכ–7.5% לשווי שוק של כ–641 מיליון שקל. בדומה לבי קום, מצב הנזילות של אינטרנט זהב מאפשר לה לעמוד בהתחייבויותיה לפחות עד תחילת 2020.

לאינטרנט זהב יש חוב פיננסי נטו המוערך ב–580 מיליון שקל (לאחר ניכוי מזומנים של כ–220 מיליון שקל) בגין ההתחייבויות למחזיקי אג"ח מסדרה ב' הקצרה וסדרה ג' הארוכה (שבה מרוכז חלק גדול יותר של החוב — כ–530 מיליון שקל) .

בנוסף לכך, לאינטרנט זהב יש מניות לא משועבדות של בי קום (כ–14.6%) בשווי שוק של כ–280 מיליון שקל, שהן מניות שאינן דרושות לה כדי לשלוט בחברה ואותן היא יכולה לממש בשוק. המזומנים האלה, בסך כ–500 מיליון שקל, אמורים להספיק לה למלוא הפירעונות לפחות עד תחילת 2020 — אלא שבמצב הנוכחי, היכולת של אינטרנט זהב לגייס אג"ח בשוק ההון הציבורי נהפכה לחלופה לא רלוונטית. הדבר אילץ את החברה לבטל את הגיוס המתוכנן של כ–150–200 מיליון שקל באמצעות הנפקת סדרת אג"ח חדשה, שהיתה אמורה להיות פרטית ולהיסחר בפלטפורמת רצף מוסדיים.

גיוס באמצעות סדרה זו היה אמור לשמש את אינטרנט זהב כתשתית לקראת רכישה הדרגתית, עד סוף 2019, של האג"ח הציבוריות מסדרה ד' של אינטרנט זהב. הרכישה אמורה היתה לאפשר לקבוצת אלוביץ' לעמוד בדרישות החוק לצמצום הריכוזיות במשק בכל הקשור לצמצום שכבה בפירמידה — משימה שבה עליה לעמוד עד סוף 2019. ביורוקום תכננו למחוק את אינטרנט זהב מהמסחר בישראל, בעוד החברה תמשיך להיסחר בארה"ב, בבורסת נאסד"ק.

אם שוק הון הישראלי ייסגר בפני אינטרנט זהב לתקופה ממושכת, היא תבחן אפשרויות מימון מידי בנקים זרים או קרנות שונות המתמחות בניצול הזדמנויות במצבי לחץ, כמו זה שבונמצאת החברה כיום — תמורת שעבוד על מלוא מניות בי קום המוחזקות על ידה.

מנכ"ל בי קום ואינטרנט זהב, דורון תורג'מןצילום: עופר וקנין

בסוף השבוע האחרון פנו לאינטרנט זהב כמה גופים והציעו לה מימון. חלופה זו יקרה יותר לאינטרנט זהב לעומת גיוס אג"ח בשוק ההון הישראלי, שבו שוררות זה תקופה ארוכה ריביות ברמת שפל היסטורית. כמו כן, החלופה בעייתית מבחינת דרישות החוק לצמצום הריכוזיות.

השוק לא חושש מהפסקת הדיווידנדים

תורג'מן, מנכ"ל אינטרנט זהב ובי קום, אמר אתמול: "מצבן הפיננסי של שתי החברות שאני מנהל טוב מאוד. לוחות הסילוקין של האג"ח שלהן פרוסים היטב ולטווח ארוך, כל מניות אינטרנט זהב בבי קום וכל מניות בי קום בבזק אינן משועבדות. לשתי החברות שווי נכסי נקי חיובי מאוד וגבוה מאוד, ודירוגי חוב גבוהים והגמישות הפיננסית של שתיהן חזקים ביותר. ה–NAV (השווי הנכסי הנקי) של בי קום כרגע, אחרי כל הירידות של הימים האחרונים, גבוה מ–2 מיליארד שקל — מה שגוזר לאינטרנט זהב שיעור מינוף (LTV) של כ–40% בלבד, אחרי כל הירידות האחרונות".

הירידות בניירות הערך של קבוצת אלוביץ' מאז תחילת החקירה, בשיעור של עד 17% אך לא יותר מכך, מעידות על כך כי השוק אינו חושש ממצב שבו בזק תפסיק לחלוטין לחלק דיווידנדים. אנליסט בכיר בשוק טען כי החקירה אינה אמורה להטריד יותר מדי את המשקיעים בקונצרן. "בזק היא חברה טובה מספיק, והיא תמשיך לשרוד, שכן מקור ההכנסה של בזק יציב מאוד, והם חוסמים את המתחרים", אמר. "האיום היחידי על בזק הוא שינוי ברגולציה — שעד היום פעלה לטובתה".

לדברי האנליסט, כל עוד בזק תמשיך להרוויח, בי קום ואינטרנט זהב יהיו יציבות. "אלוביץ' הבין את הבעיה של החוב וביצע בשנים האחרונות פעולות מדהימות להקטינו", אמר. "רק אם הרגולציה באמת תצליח ליצור תחרות, בזק תיכנס לבעיה".

למה אלוביץ' היה לחוץ על עסקת yes?

העסקה למכירת yes לבזק, שבוצעה ב–2015, הניבה לשאול אלוביץ' תשלומים שנכנסו היישר ליורוקום — במעלה הפירמידה שלו. אם הוא היה רוצה להשיג סכום כזה באמצעות דיווידנדים בבזק, החברה היתה נדרשת לחלק דיווידנדים נוספים בסכום עצום, של כ–7 מיליארד שקל. עסקת המכירה של yes נועדה להעביר לידיו של אלוביץ' כספים שהיו דרושים לו כדי לפרוע חובות פרטיים.

אלוביץ' הבחין כי בעלי מניות המיעוט בבזק עוקבים אחר כל חלוקה וחלוקה שמבצעת החברה. ראיה לכך היא התביעות הנגזרות שהוגשו נגד חלוקות אלה במשך השנים.

מאז שרכש את בזק ב–2010 בתמורה ל–6.5 מיליארד שקל, הצליח אלוביץ' לגרום לכך שבזק תחלק 17.5 מיליארד שקל לבעלי המניות. מתוך סכום עצום זה, כ–5.2 מיליארד שקל הגיעו לקופת בי קום — סכום הזהה לקרן ההלוואה אותה לקחה בי קום לצורך הרכישה. עם זאת, הדיווידנדים העצומים לא כיסו את סכומי הריבית השנתית הגבוהה שנדרשה בי קום לשלם בגין ההלוואה לקונסורציום המלווים — הבנקים בראשות בנק הפועלים, וחברת הביטוח מגדל — בשיעור של כ–5%–8% (ריבית של 1.4 מיליארד שקל).

למזלו של אלוביץ', הוא הצליח פעמיים באמצעות שוק ההון למחזר את החוב ולדחות את ההתמודדות עם תשלומי הריבית. ב–2014 גייסה בי קום 800 מיליון דולר (כ–2.8 מיליארד שקל) באג"ח דולריות. באותה הנפקה, שתמורתה נועדה לחיסול החובות לקונסורציום, נקבע כי האג"ח תישא ריבית שנתית דולרית של כ–7.37%, והקרן תעמוד לפירעון בתשלום אחד (הריבית והקרן ישולמו בבת אחת בסוף התקופה) בעוד שבע שנים.

כשנתיים וחצי לאחר אותה הנפקה יקרה, ניצל אלוביץ' את הריביות הנמוכות בישראל כדי לבצע גיוס אג"ח גדול של 2 מיליארד שקל. באמצעות הגיוס פרע את החוב הדולרי. כיום נדרשת בי קום לשלם עד סוף 2022 חוב של 3 מיליארד שקל לסדרות ב' וג'. במסגרת הנפקה זו התחייבה בי קום לא לשעבד 25% ממניות בזק ללא הסכמת בעלי האג"ח. כמו כן, היא חייבת להמשיך ולהחזיק את השליטה בבזק, שאם לא כן מחזיקי האג"ח יכולים להעמיד את החוב לפירעון מיידי. עובדה זו מותירה את אלוביץ' עם יכולת למכור באופן מיידי רק 1.34% ממניות בזק — בשווי של כ–200 מיליון שקל בלבד.

מכיוון שלבי קום עצמה אין כל פעילות עצמאית, ועתיד החוב שלה תלוי במדיניות החלוקה שקבע דירקטוריון בזק באוגוסט 2009 — חלוקה של 100% מהרווח החצי שנתי אחרי מס — הרי שעתידה שלוב ביתרת הרווחים לחלוקה של בזק. לטענת מקורבים לחברה, גם אם בזק תמשיך לחלק 400–500 מיליון שקל בשנה, בחברה יוכלו להסתדר עם החוב הקיים, תחת ההנחה כי הם יוכלו בשלב מסוים לבצע שוב מחזור חוב.

יתרת הרווחים הניתנים לחלוקה בבזק הסתכמה בסוף רבעון הראשון של 2017 ב–350 מיליון שקל, בנוסף ליתרה של 12 מיליון שקל שנותרה לחלוקה לאחר הדיווידנד של 578 מיליון שקל שחילקה בזק במאי השנה, בגין רווחי המחצית השנייה של 2016.

בי קום תיכננה לחלק לבעלי המניות כ–500–600 מיליון שקל בשנה הקרובה, אך תוכנית זו נעצרה לאחר בקשה לאישור תביעה נגזרת נגד חלוקת דיווידנד של 335 מיליון שקל שהתבצעה במאי 2016. תיק זה מצוי כעת בדיונים בבית המשפט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי