התחזית: השמש תזרח וטריליוני דולרים יושקעו באנרגיה סולארית

לפי תחזית האנרגיה של בלומברג, ב–2032 השמש תהיה מקור האנרגיה העיקרי ברשת החשמל העולמית ■ גם לאנרגיית הרוח צפוי עתיד מזהיר

נתניאל בולארד, בלומברג
חממות עם גגות סולאריים בסין
חממות עם גגות סולאריים בסיןצילום: STR/אי־אף־פי
נתניאל בולארד, בלומברג

חברת המחקר Bloomberg New Energy Finance, העוסקת בתחום מימון אנרגיה חדשה, פירסמה באחרונה את תחזית האנרגיה השנתית הרביעית שלה — תחזית מקיפה לתעשיית האנרגיה עד 2040. ובכל שנה, היא מלאה נתונים מעוררי השתאות.

הראשון שבהם מתייחס כבר ל–2017: ביקוש גבוה במיוחד לטכנולוגיית אנרגיה סולארית. עתיד החשמל שטוף שמש — וגם נהנה מרוח גבית — בזכות טריליוני דולרים שהוזרמו להשקעות חדשות בתחומים אלה.

לפי בלומברג, בשני העשורים הקרובים צפויות השקעות בסך של 10.2 טריליון דולר בטכנולוגיות לייצור אנרגיה ברחבי העולם — כשכמעט 75% מסכום זה יושקעו במיזמי אנרגיה מתחדשת. לאנרגיית רוח ינשבו השקעות של יותר מ–3 טריליון דולר, ואנרגיה סולארית תמשוך יותר מ–2.5 טריליון דולר. אנרגיה גרעינית ואנרגיית מים ייהנו, כל אחת, מטריליון דולר של השקעות חדשות — בעוד לאנרגיית גז יוזרמו רק 804 מיליארד דולר, ולפחם אפילו פחות, רק 664 מיליארד דולר.

בזמן שעדיין יקר לייצר אנרגיה מרוח, עלויות הייצור של אנרגיה סולארית ממשיכות לרדת — והיא צפויה לעקוף עוד השנה את תפוקת האנרגיה הגרעינית. את כושר הייצור של אנרגיית הרוח צפויה האנרגיה הסולארית לעקוף ב–2022 ואת הגז — ב–2031. שנה לאחר מכן, ב–2032, כושר הייצור הסולארי יהיה גבוה משל תחנות כוח פחמיות — והשמש תהיה מקור האנרגיה העיקרי ברשת החשמל העולמית.

איך ייראה תמהיל מקורות האנרגיה העולמי ב–2040? שונה לחלוטין מזה של ימינו. בשנה שעברה היוו מקורות אנרגיה מתחדשת 26% מייצור האנרגיה בעולם, ודלק מאובנים שימש ל–64% מייצור האנרגיה. ב–2040, אנרגיה מתחדשת "תתדלק" 51% מייצור האנרגיה העולמי, ודלק מאובנים רק 40%.

התחזיות לאנרגיה הסולארית אופטימיות מאוד, מה שמעורר ספק בקרב אנליסטים. כך סיכם את המצב אנליסט הגז הטבעי ריצ'רד מאייר, בציוץ בטוויטר: "האינסטינקט שלי הוא לומר שתחזית האנרגיה המתחדשת הזאת אגרסיבית ולא מציאותית. אני מתכוון להיאבק באינסטינקט שלי. שימו לב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן