עם רוח גבית מהשרים: הכנסת תדון באופציות הבינאריות כבר ביום שני הקרוב

הצעת החוק שתוביל לאיסור מוחלט על שיווק המכשיר הפיננסי הבעייתי - גם ללקוחות בחו"ל - אמורה לעלות ביום שני הקרוב לקריאה ראשונה במליאה ■ ברשות ני"ע ובממשלה שואפים להשלים את החקיקה בכנסת עוד לפני הפגרה

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מסך טלפון
אופציות בניאריותצילום: Bigstock
אורי תומר
אורי תומר

האופציות הבינאריות מגיעות למליאת הכנסת. כשבוע בלבד לאחר שאושר בישיבת הממשלה ובדיון של ועדת השרים לחקיקה, יעלה ביום שני הקרוב התיקון לחוק ניירות ערך העוסק באיסור השיווק של המכשיר הפיננסי הזה לדיון במליאת הכנסת ולהצבעה בקריאה ראשונה.

התיקון המוצע לחוק ניירות ערך ירחיב באופן חסר תקדים את סמכויותיה של רשות ניירות ערך, ויאפשר לה לפעול נגד חברות הפועלות מישראל ומשווקות אופציות בינאריות ללקוחות בחו"ל. זאת, כשאיסור השיווק של המוצר הזה ללקוחות ישראלים כבר הוסדר כחלק מהליך ההסדרה של פעילות ענף "זירות הסוחר" ב-2016.

עו"ד שרה קנדלר, היועצת המשפטית של הרשות, מבהירה כי התיקון הנוכחי לחוק לא יחייב את זירות המסחר הפועלות מישראל ומשווקות מכשירים פיננסים לחו"ל לקבל רישיון פעילות - אלא מיועד לטפל נקודתית בתחום האופציות הבינאריות, שנחשב לבעייתי במיוחד.

עם זאת, התיקון יאפשר לשר האוצר להרחיב את האיסור גם לגבי מכשירים פיננסיים דומים מבלי להזדקק לשינוי חקיקה מלא לשם כך. המטרה בקביעה הזאת בתיקון היא למנוע עקיפת של האיסור באמצעות יצירה של מכשירים פיננסיים חדשים.

עו"ד שרה קנדלרצילום: גיא אסיאג

בכל הנוגע לפעילות הקשורה לאופציות בינאריות, ההגדרה בתיקון שיובא לאישור הכנסת היא רחבה, וכוללת גם הענקת שירותי תוכנה, תפעול, סליקה ותמחור של אופציות בינאריות. ההצעה כוללת קביעה כי השיווק של אופציות בינאריות יהיה עבירה פלילית על חוק ניירות ערך, שמאפשרת להטיל כשנתיים מאסר, וכן יהיה עבירת מקור לפי חוק איסור הלבנת הון - כלומר יוגדר כעבירת פשיעה חמורה שכוללת סנקציות נוספות.

אישור השרים הפך את הצעת החוק להצעת חוק ממשלתית, ואמור לזרז את הליך החקיקה ולהבטיח את הצלחתו. קנדלר מסבירה כי ברשות ניירות ערך, במשרד האוצר, במשרד המשפטים ובמשרד היועץ המשפטי לממשלה שואפים כעת להשלים את החקיקה עוד לפני תום מושב הקיץ של הכנסת, בעוד מעט יותר מחודש.

בכל מקרה, מרגע שהחוק יאושר סופית, יחלפו שלושה חודשים עד להכללתו ברשומות, כלומר כניסתו לתוקף. כלומר אם החקיקה תושלם לפני פגרת הכנסת, רשות ניירות ערך תוכל לאכוף אותו החל בחודשי הסתיו.

אופציות בינאריות הן מכשיר פיננסי שנחשב לבעייתי ומסוכן, וששמו נקשר לא פעם במעשי מרמה. משווקי המכשיר הזה מציעים ללקוחות לנחש מה יהיו השינויים קצרי הטווח במחיריהם של נכסים פיננסיים, ולהרוויח או להפסיד במהירות סכומי כסף גדולים, וברשות הגיעו למסקנה כי הוא "דומה במהותו להימורים".

מנסחי הצעת התיקון לחוק מתייחסים בהסבריהם לעובדה שרשות ניירות ערך ומשטרת ישראל סייעו לא פעם באחרונה, במסגרת סמכותן, לרשויות זרות שניסו לחקור עבירות מרמה ועבירות אחרות על חוקי מדינות זרות שקשורים בפעילותם של מפעילים זירות אופציות בינאריות.

הפעילות של שיווק אופציות בינאריות בחו"ל ממשיכה בימים אלה לאחר שבאביב 2016 החליטה הרשות לאסור על השיווק של אופציות בינאריות בישראל. לאחר החלטה זו מיהר יו"ר הרשות, שמואל האוזר, להבהיר כי הרשות לא מתכוונת להסתפק בהגנה על הלקוחות הישראלים - במסגרת המנדט החוקי שלה. האוזר הבהיר שיפעל לשינוי החוק כך שיאפשר לו לחסל לחלוטין את הפעילות הענפה של חברות ישראליות בענף האופציות הבינאריות העולמי, וגייס לצורך זה את שר האוצר, משה כחלון, ואת היועץ המשפטי לממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות