הכי טוב בבית? אלוביץ' עשה לביתו על חשבון בזק

האם אלוביץ' הכפיף את האינטרס של החברה ושל בעלי המניות לאינטרס האישי שלו - ובדרך רמס את המינהל התקין והמשטר התאגידי של קבוצת בזק?

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שאול אלוביץ'
שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג
אמיתי זיו
אמיתי זיו

בפרשיית עסקות בעלי העניין בקבוצת בזק, שאולי נכון לכנות אותה "הכי טוב בבית", עוד רב הנסתר על הנגלה. מה שידוע עד כה, בקליפת אגוז, הוא שככל הנראה איש עסקים אחד, שאול אלוביץ' שמו, הכפיף את האינטרס של החברה ושל בעלי המניות, לאינטרס האישי שלו. בדרך הוא רמס את המינהל התקין והמשטר התאגידי של קבוצת בזק.

איך דבר כזה קורה? הכל מתחיל בלחץ. אלוביץ', בעסקיו הפרטיים, נתון בחובות משמעותיים למערכת הבנקאות. בכדי לא ליהפך לעוד טייקון שנפל הוא מותח את השמיכה ככל האפשר. כבר היינו עדים לשורה של מימושים שביצע אלוביץ' באחזקותיו פיננסיות וריאליות בשנים האחרונות - הכל כדי לסתום עוד חור ולעמוד בעוד פעימה בהחזר ההלוואה.

אבל כשאלוביץ' לחוץ הוא מקיף את עצמו בשומרי סף חלשים מדי או נאמנים מדי ומפעיל לחץ על החברה להזרים לו כסף, לרוב באמצעות דיווידנדים ועסקות בעלי עניין. טרם ידוע מה בדיוק עורר את חמתם של חוקרי רשות ניירות ערך וכמה זמן נערכת החקירה, אך בתקופה האחרונה היו שלושה מקרים שגרמו לכל הפחות להרמת גבה בקרב כל מי שעוקב אחרי החברה.

המקרה הראשון הוא העסקה לרכישת מניות המיעוט של yes על ידי בזק בסכום גבוה משמעותית ממה שהציעו מעריכי השווי. הפרשייה השנייה היא רכישת מקטעי חלל של חלל תקשורת על ידי yes, עסקה ארוכת שנים ובמחיר לא מבוטל.

המקרה השלישי הוא טענה למצג שווא בדו"חות yes. בין השאר נטען כי yes דחתה תשלומים לספקים ברבעון הרביעי של 2016 וכך הצליחה להציג תזרים מזומנים טוב מה"מציאות" החשבונאית. נתון זה איפשר לאלוביץ' לקבל תמורה גבוהה יותר על מכירת חלקו בחברת הלוויין לבזק לפי מתווה העסקה שבה חלק מהתמורה מתונית בביצועים.

כך או כך או כך, אם יתאמתו החשדות - מדובר בכתם משמעותי על המשטר התאגידי של אחת מהחברות הגדולות במשק הישראלי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות

סרט ביתי

לאחת דירה ברעננה, השנייה שוכרת בראשל"צ: המשפחות שחוסכות - ואלה שבמינוס