פרשנות |

מפלצת דמי הניהול פחות מפחידה ממה שחשבתם

האם דמי ניהול נמוכים אכן יגדילו משמעותית את הפנסיה? ומה חשוב יותר - תשואה של הקרנות (ריבית על ההשקעה) או דמי ניהול? אחת מקרנות ברירת המחדל השיגה תשואה ממוצעת, אבל השנייה משיגה תשואה שהיא הרבה מתחת לממוצע. האם זה בכלל משנה?

אביה ספיבק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חצי מיליון עובדים חלשים ולא־מאוגדים משלמים כיום את דמי הניהול המרביים הנגבים בפנסיה
צילום: בלומברג
אביה ספיבק

האמנם דמי הניהול הוא הקריטריון המרכזי שלפיו צריך לבחור קרן פנסיה? לכאורה כן. הציבור אמנם לא מבין את מרכיבי הפנסיה לחלוטין, אבל קלט שדמי הניהול זה רע. אחת מקרנות הפנסיה הגיעה עם התאחדות הסטודנטים להסכם עם דמי ניהול אפסיים, והאנשים נוהרים אליה. קרנות ברירת המחדל שנבחרו במכרז על ידי האוצר הציעו גם הן דמי ניהול נמוכים. התחרות בין הקרנות הפנסיה הורידה את דמי הניהול הממוצעים בכולן.

האם דמי ניהול נמוכים אכן יגדילו משמעותית את הפנסיה? ומה חשוב יותר — תשואה של הקרנות (ריבית על ההשקעה) או דמי ניהול? אחת מקרנות ברירת המחדל השיגה תשואה ממוצעת, אבל השנייה משיגה תשואה שהיא הרבה מתחת לממוצע. האם זה בכלל משנה?

ואיזו קרן פנסיה השיגה תשואה עדיפה בסיכון נמוך יותר? לגרף הפיזור לחצו כאן

לשאלות האלה יש תשובה כמותית פשוטה: אם מורידים את דמי הניהול מערכם הממוצע עד לאפס, הדבר שקול בממוצע לעוד חצי אחוז בריבית שהקרן משיגה על ההשקעות. הדבר מתאפשר כיוון שכבר כיום דמי הניהול בפנסיה אינם גבוהים ביחס לתשואה.

פרופ' אביה ספיבקצילום: עופר וקנין

קרנות הפנסיה השיגו בשנה האחרונה בממוצע 7.3% תשואה. הפער בין התשואה הגבוהה ביותר לנמוכה ביותר הוא 4.1%. גם אם נסתכל על טווח של חמש שנים נגלה פער גדול: הפער בין התשואה הגבוהה לנמוכה הוא 2.5% — פי חמישה מהעלות של דמי הניהול של 0.5%.

להיזהר מדמי ניהול של יותר מ–1%

דמי הניהול מורכבים משני חלקים. החלק הפשוט יותר להשוואה עם התשואה הוא דמי הניהול על נכסים — 0.3% לשנה. כלומר, מכל שקל של יתרה גובים שלוש עשיריות האחוז בסוף השנה. אם רוצים להדגים על החוסך הממוצע לפנסיה, נניח כי הכנסתו המכוסה היא 6,000 שקל והיתרה שצבר היא 100 אלף שקל. כך, אחוז אחד הוא 1,000 שקל, ושלוש עשיריות הן 300 שקל — כלומר, דמי הניהול השנתיים על הנכסים הם 300 שקל בלבד.

אם התשואה היא הריבית הממוצעת של 6%, אז בסוף השנה נוספים לקרן 6,000 שקל של רווחי הון. דמי הניהול על היתרה הצבורה כמובן עולים עם הצבירה, אך גם סך רווחי ההון עולים עם התשואה.

ומה באשר לחצי השני של דמי הניהול, 3% מההפקדות בקרן? ההפקדה הממוצעת בקרן היא 1,200 שקל בחודש (20% הפקדות משכר המבוטח — 6,000). אם כך דמי הניהול החודשיים הם 36 שקל בחודש, 432 שקל לשנה — קצת יותר מדמי הניהול על הנכסים, אבל גם זה אינו סכום משמעותי. סך דמי הניהול במקרה הזה של רמת נכסים נמוכה הם כ–0.7% מהנכסים. כאשר יעברו עוד כשש שנים, והיתרה של המבוטח בקרן תגיע ל–200 אלף שקל, יהוו דמי הניהול רק 0.5% מהנכסים. לפני הפרישה, כשהיתרה תגיע לכמיליון שקל, דמי הניהול יהוו רק 0.3% מהנכסים.

האם לא צריך להתמקח על דמי הניהול? חלילה. דמי הניהול הם העלות של הקרן, ומטרת החוסך היא לחסוך בה כמה שיותר. אם הוא יכול להצטרף לקבוצה שיכולת המיקוח שלה מורידה את דמי הניהול — אדרבא ואדרבא. מה גם שדמי הניהול המוצגים כאן הם ממוצעים, ויש מי שמשלם את המקסימום החוקי המותר — 6% מההפקדות ו–0.5% מהיתרה.

הגורם העיקרי שצריך להיזהר ממנו הוא המכשירים הפיננסיים השונים מקרנות פנסיה — שם דמי הניהול על היתרה הם גבוהים ויכולים להגיע ל–1%–2%. גובה כזה משנה את התמונה. עבור תשואה של 6% דמי ניהול של 2% על היתרה הם למעשה הורדת התשואה בפועל ל–4% — גובים שליש מהתשואה. אז באמת דמי הניהול הם המפלצת שאוכלת את הפנסיה.

הכותב הוא כלכלן באוניברסיטת בן־גוריון, לשעבר המשנה לנגיד בנק ישראל ומכהן כדירקטור בקרן פנסיה גדולה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"