לאחר חשיפת TheMarker |

איש העסקים גורטובוי יועמד לדין בגין הברחת כספים; פעל בשיתוף אלכסנדר גרנובסקי

העמדתו לדין של גורטובוי - בכפוף לשימוע ■ גורטובוי חשוד בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות הלבנת הון ■ נמצאה תשתית ראייתית גם למעורבותו יוסי שניאורסון

ערן אזרן
ערן אזרן
גרגורי גורטובוי
גרגורי גורטובויצילום: עופר וקנין
ערן אזרן
ערן אזרן

כשנה לאחר חשיפת TheMarker בנוגע לכספים שהוצאו לכאורה שלא כדין מפירמידת החברות ששלטה ביבואנית המזון הישראלית ויליפוד, פרקליטות מחוז תל-אביב מיסוי וכלכלה, תמליץ להעמיד לדין, בכפוף לשימוע, את בעל השליטה איש העסקים הרוסי-ישראלי גרגורי גורטובוי, בגין עבירות גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, עבירות הלבנת הון, עבירות דיווח ועוד.

פרט לגורטובוי, נמצאה תשתית ראייתית למעורבותו של בעל השליטה בקודם ב-BGI - האוליגרך האוקראיני אלכסנדר גרנובסקי ואנשים מטעמו, בהם יוסי שניאורסון (לשעבר מנכ"ל BSD ודירקטור ב-BGI) ומעורבים נוספים לביצוע עבירות על חוק ניירות ערך וחוק העונשין, ובכלל זה עבירות דיווח, קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות מנהלים ועובדים בתאגיד, מרמה והפרת אמונים בתאגיד והלבנת הון. כבר לפני כשנה וחצי פורסם ב-TheMarker החשד כי גורטובוי הוא "איש צללים" של גרנובסקי.

המלצת הפרקליטות ניתנה לאור חקירה ממושכת שניהלה מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ני"ע בחודשים האחרונים, בנוגע לחשד כי גורטובוי, ששלט בחברות BGI (תל אביב), BSD קראון (לונדון) ויליפוד השקעות (תל אביב), ביצע הברחת כספים לא חוקיות מהחברות הציבוריות.

על רקע החקירה, רשות ני"ע עצרה בפברואר 2016 את גורטובוי, בחשד לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות הלבנת הון. מעצרו של גורטובוי הוארך למשך מספר ימים, ורשות ני"ע אף פשטה על משרדי חברת ויליפוד וחברות נוספות בפירמידה. לפני כחודש הורה יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, להעביר את תיק החקירה לפרקליטות, לצורך בחינת הגשת כתבי אישום כנגד המעורבים בפרשה.

"מדובר בתיק חמור, מורכב, מרובה חשודים אשר פעלו בתחכום רב תוך הסוואת הפעילות התרמיתית הענפה אשר נמשכה על פני מספר שנים ופגעה באופן חמור בחברות ובציבור המשקיעים וכל זאת על מנת לגרוף כספים לשימושים שונים שלהם. התיק כולל חומר ראיות רב ובמהלכו נגבו עדויות רבות ממעורבים ועדים בישראל ובמדינות נוספות, בוצעו חיפושים רבים, ונאספו ראיות משמעותיות התומכות בחשדות המיוחסים למעורבים השונים", נמסר בהודעת רשות ני"ע.

מממצאי החקירה עולה כי משנת 2013 ועד יום זה שועבדו פיקדונות של חברות בפירמידה בסכום של כ-60 מיליון דולר בבנקים באוסטריה ובאזרבייג'אן לטובת הלוואות לחברות הקשורות לגרנובסקי. עוד עולה מממצאי החקירה כי פעולות גנבת הכסף מהחברות נעשו תוך שימוש במצגי שווא, זיוף והטעייה של נושאי משרה ודירקטורים בחברות הנ"ל.

על פי החשד, גורטובוי - שרכש את השליטה בחברות בשנת 2015 - פעל עם אחרים ואף בצוותא עם גרנובסקי להמשיך ולהוציא במרמה כספים מהחברות הנ"ל, להסתיר את השעבודים ואף פעל לאפשר את המשך קיומם תוך הצגת מצגי שווא לנושאי משרה לדירקטורים בחברות הנ"ל ולמנוע דיווחי אמת לציבור כנדרש.

עוד עולה ממצאי החקירה כי גורטובוי הוציא במרמה 3 מיליון דולר מחברת ויליפוד לטובת רכישת אג"ח של חברה צ'כית תוך הסתרה כי מדובר בדרך לקבל אשראי אישי בהיקף של מיליוני שקלים מבנק אוסטרי לשימושים שונים. הדבר נחשפף ב-TheMarker לפני כשנה וחצי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"