מצלאוי מפרק השותפות עם איש העסקים החרדי קנפלר: "לא רכש מניות כפי שהתחייב"

לפני כשנה נכנס אליהו קנפלר כשותף לשליטה בחברת הנדל"ן מצלאוי, שהיתה נתונה בלחצים תזרימיים, והזרים 44 מיליון שקל תמורת הקצאת מניות ■ אלא שלטענת מצלאוי, קנפלר לא עמד באחד מסעיפי הסכם השליטה, ולא רכש מבני הזוג מצלאוי מניות בכ-10 מיליון שקל

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

השותפות בת השנה בין יזם הנדל"ן סמיר מצלאוי לבין המשקיע הירושלמי החרדי אליהו קנפלר עלתה על שרטון. מצלאוי ואשתו קלרה ביטלו אמש (ג') את הסכם ההשקעה והשליטה המשותפת בחברת הנדל"ן עם קנפלר, וזאת לאחר שלטענתם קנפלר לא עמד בהסכם שנחתם עמם בפברואר 2016, ולא רכש מבני הזוג מניות מצלאוי בכ-10 מיליון שקל. תגובתו של קנפלר טרם פורסמה.

מצלאוי חתם לפני כשנה על הסכם השקעה והסכם בעלי מניות (שליטה משותפת) עם קנפלר, על רקע בעיות תזרימיות בהן היתה נתונה מצלאוי. בהסכם נקבע כי קנפלר יזרים למצלאוי כ-44 מיליון שקל תמורת הקצאת מניות, וירכוש ממצלאוי מניות החברה בכ-10 מיליון שקל. עם השלמת שני השלבים העסקה, קנפלר אמור היה להגיע להחזקה של כ-45% ממניות מצלאווי, בדומה לחלקו של בעל השליטה הנוכחי, כך שהשליטה תיעשה בצורה משותפת.

כיום, לאחר שקנפלר כבר הזרים עשרות מיליוני שקלים, חלקו בהון מניות מצלאוי מסתכם בכ-36.75%, בעוד חלקם של בני הזוג מצלאוי מגיע לכ-53.2%. במארס האחרון מינה דירקטוריון מצלאוי את קנפלר כיו"ר החברה. מקורב למצלאוי ציין כי מאחר שקנפלר לא עמד בשלב האחרון בעסקה ולא רכש את המניות, כפי שהתחייב, הוא ימשיך כבעל מניות רגיל, ללא השליטה המשותפת עם בני הזוג.

מצלאוי - שנסחרת לפי שווי שוק של כ-84 מיליון שקל - עוסקת בפרויקטים של פינוי בינוי, קבלנות ונדל"ן מניב. החברה נקלעה ב-2015 למצוקה תזרימית, לאחר שקצב התקדמות הפרויקטים הנדל"ניים ומסירת הדירות לא הלמו את לוח הסילוקין לחובותיה ומנעו מהבנקים לשחרר כספים מחשבונות הליווי. הקשיים התזרימיים אילצו את מצלאוי לממש נכסים, להעניק לחברה הלוואות גישור, ולהגיע להסכמים עם הבנקים לשחרור מוקדם של הון – וכאמור, להכניס שותף.

סמיר מצלאווי, בעל השליטה בחברת הנדל"ן מצלאוויצילום: עודד קרני

קנפלר הוא דמות לא מוכרת בשוק המקומי. ככל הידוע, מדובר במשקיע חרדי מירושלים, שערך בעבר מו"מ עם מצלאוי לרכישת קרקע ברחוב החילזון ברמת גן. פרט לכהונתו כיו"ר במצלאוי, קנפלר – שלמד בישיבת מנחת יצחק – מכהן כדירקטור בחברות מייסטייט מוביל (2014), לב-אל אבחון מחלות לב, סיטדל השקעות, ובסטיון בע"מ. באתר דירקטורים נכתב כי הוא גם מכהן כדירקטור בחברות גיא יזום, צ'יפלס האוס, שחקים נסיעות ותיירות, שלף קייטרינג ועוד.

למצלאוי חוב של כ-120 מיליון שקל (ערך נקוב) למחזיקי האג"ח (שלוש סדרות), הנסחרות בשוק בתשואות גבוהות יחסית של 5.7%-7.4%. האג"ח מדורגות בדירוג ספקולטיבי של Ba1 ממידרוג. לפני כשלושה חודשים בחרה מצלאוי בשיטה יצירתית לפרוע את חלק מהחוב למחזיקי האג"ח. החברה ביצעה הנפקה פרטית של סדרת אג"ח חדשה, בהיקף של 40 מיליון שקל לשנה לאינפין קפיטל — קבוצת משקיעים בראשות יהונתן כהן, לשעבר מנכ"ל כלל חיתום.

האג"ח, שעומדות לפירעון בתשלום אחד בסוף מארס 2018, הונפקו בריבית רבעונית של 3.15%, המשקפת ריבית שנתית של 13.2% - ההולמת את ה"שוק האופר". מרבית תמורה ההנפקה (35 מיליון שקל) שימשה לפירעון סדרה ג' החודש. להבטחת הפירעון שיעבדה מצלאווי את העודפים בפרויקט "עלית" ברמת גן; את זכויותיה של מצלאווי בדיווידנדים שתחלק החברה הבת אבן השהם, שמחזיקה בארבעה דונם נטו במתחם כורזין בגבעתיים, המיועד להקמת בניין שגובהו עד 165 מטר וכולל 28 קומות על שטח של 34 אלף מ"ר להשכרה; ואת זכויותיה של מצלאווי בקרקע ברחוב החילזון ברמת גן, שהחברה מכרה בנובמבר 2016 תמורת 63 מיליון שקל.

למצלאוי לוח סילוקין גדוש. החברה אמורה לפרוע ב–2017 אג"ח ב–58 מיליון שקל, הלוואות בנקאיות ב–13 מיליון שקל, לעמוד בהוצאות מימון בסך 16 מיליון שקל ובעלויות הנהלה ושיווק בסך 18 מיליון שקל. המקורות לשימושים אלו יהיו התמורה מפרויקטים של יזום קרקעות ודירות למגורים ב–61 מיליון שקל, וכן התמורה ממכירת קרקע של החברה הבת אבן שהם בגבעתיים בסכום של 46 מיליון שקל. נכון לסוף הרבעון הראשון של 2017, לחברה הון חוזר חיובי של 114 מיליון שקל – כלומר, עודף מקרות על פני התחייבויות שוטפות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן