מה דחף את מניית צ'ק פוינט לשיא של כל הזמנים?

פריצות הסייבר המתוקשרות בשנים האחרונות שלחו את המשקיעים למניות של החברות הצעירות יותר ■ ואולם מתחילת השנה ניתן להבחין בשינוי מגמה - היציבות של צ'ק פוינט הוותיקה וההתמקדות ברווחים הזניקו את המניה ב-35%

עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משרדי צ'ק פוינט בתל אביב
משרדי צ'ק פוינט בתל אביבצילום: Nir Elias / REUTERS
עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'

מניית צ'ק פוינט הגיעה השבוע למחיר של 114 דולר, שמשקף לה שווי של 18.7 מיליארד דולר. בעבור המשקיעים זאת נקודת ציון: המניה עקפה את מחיר השיא שבו נסחרה בתחילת שנות ה–2000, בתקופת בועת הדוט.קום, שבה מחירי המניות היו מנופחים. הסיבה לכך שהמניה בשיא ברורה על פניו: הביזנס של צ'ק פוינט - הגנה מפני מתקפות סייבר - חזק מתמיד, והלקוחות מחפשים פתרונות אבטחה רבים ומתקדמים. היקף המתקפות צמח בשנתיים־שלוש האחרונות בשיעור חד, ונפגעו מהן גם חברות ענק כמו חברת האינטרנט יאהו וחברת האלקטרוניקה סוני. גם רשתות קמעונות, גופים ממשלתיים ועוד סבלו מנחת זרועם של תוקפי הסייבר.

להשוואה מפורטת של הביצועים למניות אחרות במדד נאסד"ק - לחצו כאן

צ'ק פוינט היא חברה ותיקה בתחום, שעיקר הכנסותיה עדיין מגיע ממערכת ההגנה ההיקפית (פיירוול). לאחר הפריצות המתוקשרות גדלו הביקושים בקרב המשקיעים והלקוחות לחברות שמספקות פתרונות אבטחה מתקדמים וחדשים יותר בשוק - חברות כמו סייבר ארק ואימפרבה צמחו בעשרות אחוזים ומניותיהן נסחרו במכפילים גבוהים. גם פאלו אלטו של ניר צוק, מתחרתה הגדולה של צ'ק פוינט, רשמה שיעורי צמיחה גבוהים, ולפני כשנתיים שוויה אף הגיע לזה של צ'ק פוינט, אך לזמן קצר בלבד. המניה של צ'ק פוינט היתה פחות אטרקטיבית למשקיעים: בחמש השנים האחרונות השקעה במניה הניבה תשואה דומה לזאת שהניב מדד נאסד"ק. ואולם בחודשים האחרונים משהו השתנה, ומתחילת השנה זינקה המניה ב-35%, לעומת עלייה של 16% של נאסד"ק.

צ'ק פוינט היא חברה יציבה ועקבית, וב-15 השנים האחרונות היא צמחה בכל שנה (למעט 2006), בהשוואה לזו שלפניה. אמנם ההכנסות מהמוצרים המתקדמים שלה צומחים ביותר מ-25% בשנה, אך הצמיחה שלה התייצבה בשנים האחרונות על שיעורים של 6%–9% בשנה. אז מה גרם למניה לקפוץ בחודשים האחרונים?

הסיבה היא ככל הנראה דווקא אופיה השמרני של החברה, שבמהלך השנים גרר ביקורת עליה. למשקיעים נמאס ממניות הסייבר התנודתיות ומההפסדים שחלק מהחברות מציגות. מול זה מציגה צ'ק פוינט שיעורי רווחיות פנומנליים. הכנסות החברה מאז הקמתה הסתכמו ב-17 מיליארד דולר, ומתוכן 50% הגיעו לשורת הרווח. זה מה שמאפשר לחברה להציג מאזן חזק, ובקופתה יש קרוב ל-4 מיליארד דולר.

צ'ק פוינט שומרת על מבנה הוצאות קבוע: הוצאות השיווק והמכירות הן 20%–25% מההכנסות, והוצאות המחקר והפיתוח הן כ-10% מההכנסות. התנהלותה שונה מאוד מהתרבות הפזרנית שיש בחברות רבות בעמק הסיליקון. חברות הסייבר הצעירות נהנו מאוד מהמתקפות על הארגונים, והמשקיעים בוול סטריט העניקו להן מכפילים נדיבים. אך ככל שעבר הזמן הביקושים נרגעו מעט, ואצל חלק גדול מהחברות התגלו קשיים שנבעו מהצמיחה המהירה. הן גם מתקשות להעביר את הכסף מהשורה העליונה לשורה התחתונה. מול התנודתיות וההפסדים, המניה של צ'ק פוינט פתאום נראית הרבה יותר אטרקטיבית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר