דירקטוריון בנק הפועלים החליט: פישמן - לפשיטת רגל

הפועלים הוא הנושה הגדול ביותר של פישמן, שחייב לבנק באופן אישי כ-1.8 מיליארד שקל ■ עד כה מימש הפועלים נכסים של פישמן בכ-250 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פישמן בבית המשפט. זרע הרס
פיננסי ב–35 שנה של פעילות
פישמן בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד

הסדר החוב של אליזער פישמן מתרחק: דירקטוריון בנק הפועלים החליט היום (ה') לקדם הליכי פשיטת רגל ומימוש נכסים נגד פישמן ודחה את ההסדר שהציג המנהל המיוחד על נכסיו, עו"ד יוסי בנקל. בנק הפועלים הוא הנושה הגדול ביותר של פישמן כאשר איש העסקים חייב לבנק באופן אישי כ-1.8 מיליארד שקל.

ההחלטה של הפועלים לקדם את הליך פשיטת רגל תחייב את עו"ד בנקל לגשת לנשיא בית המשפט המחוזי, איתן אורנשטיין, שיצטרך להכריע האם לקבל את עמדת הפועלים כבר עכשיו או להחזיר את הצדדים לשולחן המשא ומתן בניסיון לשפר את תנאי ההסדר.

במכתב שהעבירו לעו"ד בנקל כותבים יעקב אורבך, ראש חטיבה עסקית של הפועלים ועו"ד יורם אלרואי, ראש אגף אשראים מיוחדים בבנק כי "ההצעה בדבר הסדר נושים של החייב (אליעזר פישמן) שהועברה אלינו אינה מקובלת על בנק הפועלים. עמדתו של הבנק היתה והינה, שיש לנקוט בכל האמצעיים המשפטיים כנגד החייב, לרבות קידום הליכי פשיטת רגל כנגדו".

האם הפועלים באמת שלם עם ההחלטה שקיבל ונחוש להתקדם עד הסוף עד שפישמן יוכרז כפושט רגל או שמדובר בהצגה ובתרגיל של יחסי ציבור שנובע מהלחץ הציבורי שמופנה באחרונה לכיוון הבנקים, שפישלו לאורך השנים בטיפול בחובותיו של פישמן שזכה מהם ליחס VIP?

מקורבים להפועלים ניסו להעביר אתמול מסר לפיו המנכ"ל, אריק פינטו, שנכנס לתפקידו ב-1 באוגוסט 2016 במקומו של ציון קינן וגם היו"ר החדש עודד ערן אינם "חברים" של טייקון כזה או אחר וכי ההחלטות בבנק מתקבלות על סמך שיקולים כלכליים ומקצועיים בלבד.

עם זאת, לאור הניסיון של העשור האחרון בתקופה שאת הבנק ניהל קינן ולאור היחס הרך שבהפועלים הפגינו כלפי פישמן, קשה שלא לתהות האם הכוונות של הפועלים אמיתיות. שכן הבנק התייחס לפישמן בכפפות משי ולא עשה שום צעד אופרטיבי מול פישמן בכדי לגבות את חובותיו - זאת בדומה ליחס שאליו זכה לווה גדול אחר נוחי דנקנר ולהבדיל מהיחס הנוקשה שאליו זכו מוטי זיסר המנוח ושרגא בירן.

אפילו את השליטה בחברה קטנה כמו טן, המחזיקה בפחות מ-50 תחנות דלק, הפועלים שוקי הון, זרוע בנקאות להשקעות של הפועלים, לא הצליחה למכור ביחד עם פישמן במשך כ-3 שנים, ורק באחרונה הכונסים של הפועלים מכרו אותה תמורת מחיר נמוך של כ-137 מיליון שקל. אלמלא המהלך של רשות המסים שהחלה באוגוסט 2016 בהליכי פשיטת רגל נגד פישמן, סביר להניח כי הפועלים היה ממשיך להתמהמה בהליך מימוש שעבודים שהחזיק כנגד חובותיו של פישמן.

בסך הכל עד כה הפועלים מימש נכסים של פישמן בכ-250 מיליון שקל. בינתיים הפועלים מתקשה למצוא קונה למניות מיעוט שמשועבדות לו בקבוצת ידיעות אחרונות (כ-34%) וגם מסיבות השמורות לו מעדיף להמתין להתאוששות בחברת קמעונאות הום סנטר (כ-90%) ששווייה הכלכלילי של מניותיה כיום נע סביב אפס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"