תהל מוכרת לקרן נוי 40.5% מפרויקט אגירה שאובה ב-116 מיליון שקל

הפרויקט יכלול שני מאגרי מים ליד מושב מולדת ובמסגרתו תיכרה מנהרה שתזרים 2.5 מיליון מ"ק במשך 8-10 שעות ■ סיכוני הביקוש של הפרויקט נמוכים ביותר, שכן המדינה התחייבה לספק 94.4% מהכנסותיו ב-20 השנים הראשונות להפעלתו

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סער ברכה, מנכ"ל תהל
מנכ"ל תהל, סער ברכהצילום: ולדימיר אסקין
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת תהל ששליטת חברת קרדן אן.וי חתמה על הסכם למכור את אחזקתה (40.5%) בחברת כוכב אגירה שאובה תמורת 116 מיליון שקל. הבעלות בכוכב אגירה שאובה התחלקה קודם לעסקה בין תהל והאצ'יסון ווטר (40.5% לכל אחת) וקרן נוי (19%).

פרויקט האגירה השאובה שינוהל במתכונת עד מפתח (Turn Key) כולל הפעלה יוקם בהשקעה של 1.7 מיליארד שקל. הפרויקט מבוסס על ייצור חשמל באמצעות שני מאגרי מים, עליון ותחתון, שמחוברים בצינור לחץ.

פרויקט אגירה שאובה יכלול שני מאגרי מים ליד מושב מולדת שבין הקיבוצים נווה אור וגשר, וביניהם תיכרה מנהרה שתזרים 2.5 מיליון מ"ק במשך 8-10 שעות. סיכוני הביקוש של הפרויקט נמוכים ביותר, שכן המדינה התחייבה לספק 94.4% מהכנסותיו ב-20 השנים הראשונות להפעלתו עבור העמדת זמינות קבועה של כושר ייצור.

המתקן לא יתחרה בחברת החשמל, אלא יגבה את מערכת החשמל הארצית בזמן תגובה של 70 שניות עד לייצור החשמל במתקן. כוכב אגירה שאובה ורשות החשמל מנהלות מו"מ על המחיר שלפיו יירכש החשמל מהחברה בתום 20 השנים הראשונות. שכן הרשות מעוניינת למנוע מצב שבו הפרויקט מספק את החשמל ללקוחות פרטיים במקום להעמיד גיבוי לרשת החשמל לצורך איזון העליות והירידות בייצור החשמל באמצעות אנרגיות מתחדשות, כמו רוח, פרויקטים פוטו-וולטאיים ותרמו-סולריים.

הכנסות הפרויקט הוערכו בידי תהל, שמנוהלת בידי סער ברכה, ב-230 מיליון שקל בשנה ב-20 שנותיו הראשונות עבור הזמינות, ועוד 16 מיליון שקל בשנה עבור הפעלת הפרויקט לפי דרישת מנהל רשת החשמל.הסכם עקרונות למימון הפרויקט נחתם עם בנק הפועלים ובנק לאומי וכיום הוא מצוי בהליך מתקדם של סגירה פיננסית. חברת MNS שימשה כבנקאי ההשקעות של תהל בעסקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית