אדלטק תמיר הלוואה מלאומי באחת ממזרחי

ההלוואה הנוכחית, של כמיליארד שקל, נושאת ריבית שנתית יקרה של יותר מ–5% — בעוד ההלוואה ממזרחי תישא ריבית נמוכה יותר ■ ההלוואה נועדה למימון תחנות כוח במפעלים מכתשים ואגן כימיקלים ■ אדלטק נאלצה לבצע הסדר חוב עם לאומי בשל קשיים פיננסיים של התחנות

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תחנת כוח של אדלטק
תחנת כוח של אדלטקצילום: אדלטק
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

חברת האנרגיה והתשתיות אדלטק הישראלית, שבשליטת אורי אדלסבורג וקונצרן זורלו הטורקי, מקדמת מהלך פירעון הלוואה של כמיליארד שקל. ההלוואה נלקחה מידי קונסורציום בראשות בנק לאומי, שכולל גם את הגופים המוסדיים כלל ביטוח, פסגות ומנורה מבטחים.

אדלטק צפויה ליטול הלוואה חדשה בהיקף של כמיליארד שקל ובריבית נמוכה יותר מידי בנק מזרחי טפחות, שאת החטיבה העסקית שלו מנהל אופיר מורד. מזרחי טפחות מנהל מגעים עם גופים נוספים בימים אלה, כדי לצרפם לקונסורציום המממנים החדש.

את ההלוואה המקורית נטלה אדלטק ב–2012 לצורך הקמתן של תחנות כוח פרטיות על ידי רמת נגב אנרגיה ואשדוד אנרגיה מקבוצת אדלטק, במפעלים מכתשים ואגן כימיקלים מקבוצת אדמה (לשעבר מכתשים אגן), שבשליטת כמצ'יינה הסינית.

אדלטק נאלצה לבצע בתחילת 2015 — עם לאומי ושותפים נוספים — הסדר לפריסת חובות בגין תחנות הכוח שנקלעו לקשיים תזרימיים. במסגרת ההסדר שהושלם סוכם כי התרומה של הבעלים תגיע להיקף מצטבר של יותר מ–300 מיליון שקל.

בשלב הראשון, הבעלים הזרימו לשתי חברות הפרויקטים כ–50 מיליון שקל במזומן. בנוסף, הם התחייבו לממן את יתרת עלויות ההקמה, הכוללות בין השאר ביצוע עבודות רכישה של ציוד וחלקי חילוף וכן תוספת כוח אדם. בנוסף לכך, החוב נהפך מנון־ריקורס — כפי שמקובל במימון פרויקטים מסוג זה — למימון ריקורס (כלומר, עם זכות החזרה של הבעלים) של החברות והבעלים של הפרויקטים. כמו כן, ניתנו כביטחונות נכסים אישיים וציוד של הבעלים ושל חברות הפרויקטים. בתמורה, המממנים יתגמשו בריבית, במועדים להחזר הקרן והריבית (שאמורים להסתכם בכ–100 מיליון שקל בשנה במשך 18 שנה) וכן בסוגיות נוספות.

בנוסף, סוכם כי בתמורה להזרמות ושיפור ביטחונות, המממנים יוותרו לאדלטק על עמלת פרעון מוקדם של החוב — שעשויה להגיע לעשרות מיליוני שקלים.

בהתאם לכך מעוניינת כעת אדלטק לפרוע את ההלוואה ללאומי הנושאת ריבית שנתית יקרה של יותר מ–5% (וזאת בזמן שבשווקים שוררת ריבית אפס במשך תקופה ארוכה) וליטול ממזרחי הלוואה בריבית נמוכה של כ–2%–3%.

מזרחי מרחיב את האשראי לתחנות הכוח

בלאומי הרוויחו על מימון זה בעבר סכומים נאים, אך כעת החליטו לא להילחם על העסקה החדשה בכל מחיר. עבור מזרחי טפחות מדובר בהרחבת מתן אשראי בתחום תחנות כוח. מזרחי טפחות, המנוהל ע"י אלדד פרשר, העניק בשנים האחרונות יחד עם דויטשה בנק מימון של כמיליארד שקל להקמת שתי תחנות כוח בצפון של חברת רפק (אחת ברמת גבריאלי והשנייה באלון תבור).

אשראי נוסף שהעניק מזרחי טפחות בהיקף של כ–435 מיליון שקל היה לדור אלון אנרגיה ושותפות סיגמה מסד, עבור הקמת תחנת כוח של מפעל סוגת בקרית גת שבדרום.

שתי תחנות הכוח הפרטיות של אדלטק הוקמו בשיטת הקו־גנרציה. האחת, שהספקה כ–120 מגה־ואט, הוקמה על ידי רמת נגב אנרגיה במתחם מפעל מכתשים שברמת חובב, והשנייה, שהספקה כ–55 מגה־ואט, הוקמה על ידי אשדוד אנרגיה במפעל אגן כימיקלים.

התחנות הללו הוקמו על ידי הקבלן M+W Israel. במקור תוכנן כי התחנות יתחילו לפעול באופן מסחרי במחצית השנייה של 2014. אדלטק, שבשליטת יוסף אדלסבורג, פועלת בתחום הייזום וההקמה של תחנות כוח פרטיות לייצור חשמל המופעלות בגז טבעי והיא פעילה גם בתחומי התשתיות והנדל"ן. אדלטק וזורלו שותפות גם בהקמת תחנת הכוח הפרטית דוראד, וצפויות להקים שתי תחנות כוח נוספות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים