תספורת הענק של פישמן: עוד בנקים מתנגדים, קריאה ליועמ"ש להורות על חקירה

ח"כ זהבה גלאון במכתב ליועץ המשפטי: "במצב הדברים שבו מערכות אכיפת החוק והרגולטורים עומדות מן הצד ואינן ממלאות את תפקידן, העיניים מופנות אליך, בדרישה שתייצג את האינטרס הציבורי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אליעזר פישמן בבית המשפט
אליעזר פישמן בבית המשפטצילום: עופר וקנין

אחרי בנק הפועלים ולאומי, הודיעו היום הבנקים מזרחי טפחות ודיסקונט על התנגדותם להסדר החוב עם אליעזר פישמן.

החוב של פישמן למזרחי טפחות מוערך ב-250 מיליון שקל. במכתב ששלח היום עו"ד אורי גאון, המייצג את הבנק, למנהל המיוחד לנכסיו של פישמן, עו"ד יוסי בנקל, נאמר כי "מעיון ראשוני בהצעה, אותה ראה הבנק לראשונה לאחר הגשתה לבית המשפט, עולה כי היא איננה הולמת הן לכשעצמה והן ביחס להסדרים אחרים, והבנק מתנגד להצעה". כמו כן ציין מזרחי טפחות במכתב כי "ההצעה והעקרונות הנכללים בהסדר לא היו בידיעתו המוקדמת של הבנק, לא על דעתו ומן הסתם לא ניתנה הסכמה כלשהי של הבנק".

גם בנק דיסקונט שלח היום מכתב לעו"ד בנקל. במכתב נאמר, בין השאר, כי "הבנק מתנגד לכל הסדר שיש בו כדי לפגוע בזכויותיו וביכולתו לגבות את החוב כלפיו, במלואו". החוב של פישמן כלפי דיסקונט מוערך ב-300 מיליון שקל. גם בנק אגוד צפוי להתנגד להסדר המוצע ע"י משפחת פישמן.

בתוך כך, שלחה היום יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ובו שתי בקשות: האחת: שיתייצב בבית המשפט ויתנגד להסדר חוב שלא כולל הכרזה על אליעזר פישמן כעל פושט רגל. השנייה: להנחות את כונס הנכסים הרשמי להצטרף להתנגדות ולקיים חקירה עצמאית ובלתי תלויה בפשיטת הרגל של פישמן.

לדברי גלאון, "במצב הדברים שבו מערכות אכיפת החוק והרגולטורים עומדות מן הצד ואינן ממלאות את תפקידן, העיניים מופנות אליך, היועץ המשפטי לממשלה. חוסר הצדק וההפליה מייצרים בקרב הציבור תחושה עגומה של רפיון מערכות, אשר אינן רוצות ואינן מוכנות להתמודד באופן שוויוני והוגן עם אדם שהיה איל הון, בעל עיתון, בעלי כלי תקשורת, ואשר שועי הארץ שחרו לפתחו".

גלאון כתבה בפנייתה "אני פונה אלייך בבקשה שתיכנס לעובי הקורה בסוגיית פשיטת הרגל של פישמן, ושעמדתך בנושא תובא בפני בית המשפט בדיוניו. לעניות דעתי, העמדה המשפטית היחידה שעולה בקנה אחד עם האינטרס הציבורי המובהק היא להתנגד לכל הסדר החוב שאינו כולל הכרזה על אליעזר פישמן כפושט רגל".

"במצב הדברים שבו מערכות אכיפת החוק והרגולטורים עומדות מן הצד ואינן ממלאות את תפקידן, העיניים מופנות אליך, היועץ המשפטי לממשלה, בדרישה שתייצג את האינטרס הציבורי. אני מבקשת ממך להנחות את נציגיך, ובכלל כך גם את כונס הנכסים הרשמי, לסרב להסדר נושים עם פישמן ולבקש להכריז עליו לאלתר כפושט רגל על מנת שתתקיים החקירה העצמאית והבלתי תלויה של כונס הנכסים הרשמי בפשיטת רגל משמעותית זו".

"פשיטת הרגל של אליעזר פישמן היא פשיטת הרגל הגדולה ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל. מדובר באחד האנשים המשפיעים ביותר בחברה הישראלית שמבקש לסגור את ענייניו מחוץ לכותלי בית המשפט תוך כדי כך שהוא משלם פרוטות לנושיו, בטענה שכל נכסיו רשומים על שם אשתו וילדיו. מקרה זה, של אדם שקנה מהמדינה נכסים בהפרטות, היה בעל זיכיון לשידורי כבלים, והיה בעל עיתון – לא יכול לעבור לסדר היום מבלי שתתקיים חקירה עצמאית ובלתי תלויה: כיצד הגיע למצבו זה, ומהם הלקחים שיש להפיק מכך, בין אם ליחידים כמוהו ובין אם לגבי המערכת בכללותה".

"נדמה כי מר פישמן, הבנקים, ואפילו הפיקוח על הבנקים, חפצים בחתימה על הסדר חוב, ללא הכרזה על מר פישמן כפושט רגל. במצב דברים זה, מתעורר החשש שמא כל הצדדים הנוגעים בדבר מעוניינים בסגירת הפרשה במחשכים, מבלי שיינקטו כל ההליכים אשר היו ננקטים על ידי הבנקים כנגד חייבים אחרים שלא נושאים את השם ״פישמן״. חוסר הצדק וההפליה מייצרים בקרב הציבור תחושה עגומה של רפיון מערכות, אשר אינן רוצות ואינן מוכנות להתמודד באופן שוויוני והוגן עם אדם שהיה איל הון, בעל עיתון, בעלי כלי תקשורת, ואשר שועי הארץ שחרו לפתחו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט