מסתמן: עסקים קטנים יוכלו לגייס אשראי באתרי מימון המונים

יו"ר רשות ניירות ערך מקדם הצעת פשרה, שלפיה הלוואות של עד מיליון שקל יוכלו להיות מגויסות דרך אתרי ה–P2P

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שמואל האוזר
שמואל האוזרצילום: מוטי מילרוד
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

לאחר חודשים של מאבקים מסתמנת פשרה בנוגע לאפשרות של עסקים קטנים לגייס אשראי דרך אתרי אשראי ההמונים, אתרי ה–P2P. יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, הסכים אתמול (ב') במסגרת דיוני ועדת הרפורמות של הכנסת, כי הלוואות של עד מיליון שקל יוכלו להיות מגויסות דרך אתרים אלה, וזאת תחת הפיקוח של רשות שוק ההון ולא רשות ניירות ערך.

בכך ככל הנראה הסתיימה המחלוקת בין שתי רשויות הפיקוח, רשות שוק ההון בראשותה של דורית סלינגר מצד אחד ורשות ניירות ערך בראשותו של האוזר מצד שני, בנוגע לשאלה מי יפקח על פעילות אתרי ה–P2P.

המחלוקת נולדה כתוצאה מכך שאתרי ה–P2P הוכפפו לפיקוח החדש על האשראי החוץ־בנקאי, פיקוח שיתחיל לפעול בתוך פחות מחודש, במסגרת רשות שוק ההון. אלא שאז התגלעה בעיה בנוגע להלוואות לעסקים קטנים דרך אתרים אלה: על פי חוק ניירות ערך, כל הצעת גיוס ליותר מ–35 ניצעים — כמוה כגיוס אגרות חוב מהציבור. השאלה שנשאלה היא האם עסק קטן שרוצה לגייס הון מהציבור דרך אתר מימון המונים, אינו למעשה מנפיק בפועל אג"ח לציבור?

לטענת רשות ניירות ערך, כל גיוס של אשראי מהציבור הוא גיוס של אג"ח, ולפיכך חייב להתבצע תחת פיקוחה ולפי תנאי חוק ניירות ערך. אולם אתרי ה–P2P הודיעו שאין בכוונתם לפעול תחת פיקוחה של רשות ניירות ערך משום שדרישותיה מחמירות בהרבה מהדרישות של רשות שוק ההון, ומשום שאין הם מתכוונים לפעול תחת הפיקוח של שני מפקחים שונים. לפיכך, מהאתרים נמסר כי אם הדרישה של רשות ניירות ערך תיוותר בעינה, הם ייאלצו לא לאפשר העמדת אשראי לעסקים קטנים דרכם. צעד כזה היה מביא לכך שהעסקים הקטנים עלולים היו לאבד את אחד ממקורות גיוס האשראי התחרותיים היחידים מול הבנקים.

האוזר נכנע ללחצים

הממשלה ניסתה במשך חודשים לפתור את המחלוקת בין שני הרגולטורים ללא הועיל. בסופו של דבר, התגלגלה המחלוקת לפתחה של ועדת הרפורמות בכנסת, בראשות ח"כ רחל עזריה. עזריה, בתמיכת חברי ועדה נוספים כח"כים חיים ילין, רועי פולקמן ועיסאווי פריג' לחצו על האוזר להתגמש.

אתמול הודיע האוזר על נכונותו להצעת פשרה, שלפיה גיוס אשראי של עד מיליון שקל בשנה יהיה פטור מחוק ניירות ערך — כלומר, עסקים קטנים שיגייסו הלוואות של עד מיליון שקל יוכלו לעשות זאת דרך אתרי ה–P2P תחת הפיקוח של רשות שוק ההון. רק אם היקף ההלוואה יעלה על מיליון שקל — הכוונה גם ליתרת הלוואה משנים קודמות — הגיוס יעבור לפיקוחה של רשות ניירות ערך. כמו כן, הודיע האוזר כי הוא מוותר על גביית עמלה בשיעור של 2% מהיקף הגיוס כתשלום לרשות.

לכאורה, לפי הצעת הפשרה, עסקים קטנים יוכלו לגייס הלוואות של עד מיליון שקל דרך אתרי ה–P2P תחת הפיקוח של רשות שוק ההון; הלוואות של 1–6 מיליון שקל יוכלו להיות מגויסים דרך האתרים תחת הפיקוח של רשות ניירות ערך; והלוואות בסכומים גבוהים יותר יעברו לבורסה לעסקים קטנים, שמתוכננת לקום. אולם מעשית נראה שאתרי ה–P2P לא יאפשרו גיוס של יותר ממיליון שקל כדי שלא להסתבך בפיקוח כפול של שתי רשויות שונות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"