תספורת הענק של פישמן קורסת? בנק הפועלים מתנגד, לאומי מבקש הבהרות

החברות הפרטיות של פישמן חייבות לבנקים ולגופים הפיננסיים 4.5 מיליארד שקל, מהם כ-3.5 מיליארד שקל לפועלים ולאומי, כך שקולם בהצבעה על ההסדר עשוי להיות מכריע

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אליעזר פישמן
אליעזר פישמןצילום: ניר קידר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

תספורת הענק (92%) של אליעזר פישמן קורסת? בנק הפועלים הודיע היום כי הוא מתנגד להסדר החוב החדש שגובש עם איש העסקים. בפועלים אמרו כי נראה שהסדר אינו מבטא מאמץ ראוי להחזיר את החוב לבנק. בבנק לאומי מבקשים לקבל נתונים נוספים והבהרות לפני שיחליטו האם ההסדר המוצע עדיף על הליכי פשיטת רגל. בבנק אמרו כי "מעיון ראשוני בהסכם העקרונות עולה כי הוא מסתמך על נתונים רבים ומהותיים לצורך בחינה, ולו ראשונית, של הדברים, אשר לא פורטו לנושי החייב".

הסדר החוב שגיבש בימים האחרונים איש העסקים אליעזר פישמן יחד עם בני משפחתו והמנהל המיוחד שמונה לנכסיו, עו"ד יוסי בנקל, כולל שני שלבים. לפי המתווה של הסדר חוב, יחזירו פישמן ובני משפחתו עד 400 מיליון שקל. בשלב הראשון תעביר משפחת פישמן לקופת הנושים 140 מיליון שקל (כולל השווי הנוכחי של מניות של פישמן רשתות וא.ט קירור) וכן 15 מיליון שקל לטובת רשות המסים בעבור תשלום חובות של חברת פישמן רשתות - וזאת בכדי לאפשר את המשך פעילותה כעסק חי. עם זאת, בשלב זה לא ברור מהו השווי הכלכלי בפועל של אותם הנכסים שפישמן מעמיד לטובת השלב הראשון של ההסדר.

בשלב השני של ההסדר, שיחול רק בעוד 5 שנים, תעביר משפחת פישמן עד 260 מיליון שקל. סכום זה מתבסס על הכנסות חזויות ממכירת אחזקות בפישמן רשתות ובא.ט. אחזקות קירור. החלק הזה מותנה בכך שלחברות תוענק עתה הערכת שווי מצרפית של 40 מיליון שקל לפחות.

לפישמן עשרה נושים, בהם רשות המסים והבנקים הפועלים, דיסקונט, מזרחי, לאומי, אגוד ומרכנתיל דיסקונט. החובות של החברות הפרטיות של פישמן לבנקים ולגופים הפיננסיים מוערכים ב-4.5 מיליארד שקל, מהם כ-3.5 מיליארד שקל לבנקים הפועלים ולאומי, כך שקולם בהצבעה על ההסדר עשוי להיות מכריע.

פישמן ערב באופן אישי לחובות בכ-3.4 מיליארד שקל. לפי הערכות, השווי של הנכסים המשועבדים הוא כ-1.7 מיליארד שקל. בהתאם לכך, היקף חשיפתו הישירה של פישמן לחובותיו מוערך ב-1.7 מיליארד שקל - הסכום שנדון כעת בתיק פשיטת הרגל שמתנהל נגדו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר