אדמה חוזרת להיסחר; רשות ני"ע הסינית אישרה המיזוג עם סנונדה

החברה הממוזגת תיסחר לפי 4.6 מיליארד דולר בבורסות שנזן והונג קונג, ובעתיד עשויה להיסחר בישראל

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בתמונה נראה אדם אוחז מוט שממנו יוצא תרסיס. האדם עומד במרכזו של שדה אורז. הגידולים מגיעים עד לגובה הברכיים
חקלאי מרסס שדה אורז בחומרי הדברה, במחוז איבראקי ביפןצילום: בלומברג
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת אדמה, יצרנית חומרי ההדברה השביעית בגודלה בעולם, הסירה את המכשול המשמעותי האחרון למיזוגה עם חברת האגרו־כימיה הסינית סנונדה, לאחר שקיבלה בסוף השבוע שעבר את אישורה של רשות ניירות ערך הסינית למיזוג. המיזוג יתבצע כך שסנונדה, אשר נסחרת בבורסות שנזן והונג קונג בשווי של 789 מיליון דולר, תרכוש את הבעלות המלאה באדמה תמורת הקצאת 1.82 מיליארד מניות סנונדה בשווי של 10.2 יואן (1.54 דולר) למניה.

חן ליכטנשטייןצילום: יונתן בלום

מניית סנונדה, שחזרה להיסחר בסוף השבוע שעבר בעקבות אישור המיזוג, נסחרת ב–13.29 יואן, כך שהשווי הנוכחי של מניות אדמה הוא 3.66 מיליארד דולר. החברה הממוזגת תגייס 250 מיליון דולר ממוסדיים. כך, חברת כמצ'יינה הסינית, שמחזיקה בבעלות המלאה באדמה, תחזיק ב–78% ממניות החברה הממוזגת, ומשקיעים מוסדיים ופרטיים יחזיקו ב–22%. המיזוג משקף שווי חברה של 4.6 מיליארד דולר לחברה הממוזגת. שווי זה מגלם מכפיל רווח של 25.5 לחברה הממוזגת, ושווי פעילות (מניות בתוספת חוב פיננסי נטו) של 5.7 מיליארד דולר — שמגלם מכפיל שווי פעילות לרווח תפעולי תזרימי של 10.2 לחברה הממוזגת.

משמעות המיזוג היא שמניות אדמה שנמחקו מהבורסה בתל אביב ב–2011, יחזרו להיסחר בשנזן. כתוצאה מהקשר בין הבורסה של שנזן לבורסה של הונג קונג, תיסחר אדמה גם בבורסה של הונג קונג בתוך שישה חודשים. מצב זה יאפשר למשקיעים ישראלים לסחור במניות אדמה בשתי צורות. צורה אחת היא פעילות ישירה במניות A של החברה שנסחרות בבורסה של שנזן, נקובות יואן. בורסה זו מאפשרת מסחר של משקיעים זרים מורשים. לחלופין, משקיעים ישראלים יוכלו לפתוח חשבון השקעות בבנקי השקעות שפועלים בהונג קונג, וחלקם פועלים בישראל, ולרכוש מניות B של החברה שנסחרות בהונג קונג ונקובות דולר הונג קונגי. לפי הערכות, עשויה אדמה לחזור להיסחר בתל אביב אם הבורסה תתיר רישום כפול של חברות הנסחרות בהונג קונג, בדומה לחברות שנסחרות בבורסות בארה"ב.

האג"ח של אדמה עדיין נסחרות

החשיפה היחידה של אדמה כיום למשקיע הישראלי היא באמצעות אג"ח ב' (למח"מ של תשע שנים) שיתרתה היא 6.6 מיליארד שקל ונסחרת בתשואה של 3.2%.

המיזוג עם סנונדה יספק לאדמה, שמנוהלת על ידי חן ליכטנשטיין, כמה יתרונות תפעוליים משמעותיים, שעשויים להגדיל את מחזור המכירות והרווח התפעולי שלה. הייצור בסין של כמה מוצרים רבי־מכר, כמו קוטלי החרקים Acephate ו–Methomyl וקוטל העשבים Paraquat, יאפשר לאדמה לספק מוצרים אלה במחיר תחרותי. אדמה שיווקה מוצרים אלה ב–70 מיליון דולר ב–2016 תמורת עמלת הפצה של 20 מיליון דולר. כך, המיזוג עם סנונדה יגדיל את מכירותיה ב–257 מיליון דולר נטו לפחות. מכיוון שמעתה יהיה לה עניין רב יותר בשיווק מוצרים אלו, משום שתשאיר בידיה גם את מרווח הייצור — סביר שמכירות מוצרים אלו יגדלו עוד יותר. אדמה צופה שתקבל ב–2017 רישוי לשווק את המוצר Paraquat בברזיל. אם תרחיש זה יתממש, עשויות המכירות להכפיל את רמתן בהשוואה ל–2016.

החיבור עם סנונדה יספק גם גישה לשוק האגרו־כימי בסין, שהוא השלישי בעולם, עם מכירות של 5.4 מיליארד דולר ב–2015. שוק זה צומח בקצב שנתי של 8% — כפול מקצב השוק האגרו־כימי העולמי.

העובדה שאדמה כבר קיבלה רישוי ל–200 מוצרים, והחלה לשתף פעולה עם סנונדה בבניית מערך השיווק, שמעסיק 120 אנשי מכירות ומגיע ל–19 מחוזות, יסייע להגדלת המכירות בשוק זה. יתרון תפעולי נוסף במיזוג הוא ייעול שרשרת האספקה של אדמה, כך שתוכל להקטין את המלאי שהיא מחזיקה במאות מיליוני דולרים, ולשפר את זמינות מוצריה ואת השליטה באיכות החומר שהיא מקבלת מספקיה בסין.

כיום אדמה רוכשת חומרי גלם מסין; משנעת אותם למפעלים בישראל, שבהם היא מבצעת פורמולציה ואריזה; ומשנעת אותם שוב ללקוחותיה במזרח אסיה, אוסטרליה ואפריקה. הקמת מפעל פורמולציה בסין בסמוך למפעלי סנונדה תאפשר לבצע את הייצור והפורמולציה בסין, ולשנע ישירות את המוצרים הסופיים ללקוחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון