החשיפה של הפנסיה שלכם למניות גדולה יותר ממה שאתם חושבים

דו"ח שפירסם באחרונה בנק ישראל התריע מפני חשיפה נמוכה של המוסדיים למניות - דבר "שעלול לפגוע בחוסכים צעירים" ■ מנגד, לפי האוצר, החשיפה של חסכונות הציבור שמנהלים המוסדיים מגיעה עד ל-37% ■ האם תיאבון המוסדיים להזדמנויות השקעה בחו"ל מסכן את החוסכים?

רונן הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רונן הלפרן
רונן הלפרןצילום: שי שבירו
רונן הלפרן

בנק ישראל פירסם במארס דו"ח נוקב על החשיפה של הגופים המוסדיים בישראל למניות (של קרנות הפנסיה, קופות הגמל וביטוחי המנהלים), בהשוואה לגופים הפנסיוניים במדינות החברות ב–OECD. מהדו"ח עולה תמונה עגומה המגלה כי הגופים הפנסיוניים בישראל "סולידיים מדי" וכי החשיפה למניות קטנה משמעותית בהשוואה לגופים הפנסיוניים במדינות המפותחות. כותבי הדו"ח מתריעים ומדגישים כי ניכר שהחשיפה הנמוכה למניות עלולה ליצור בעיה קשה של תשואות עקב התשואות הנמוכות שמקנה אפיק האג"ח.

"השקעה במכשירים סטנדרטיים כמו אג"ח חברות ואג"ח ממשלתיות במחירים הנוכחיים - אם מחירים אלה יתמידו - לא תספק לחוסכים הצעירים יותר, שנכנסו לשוק העבודה בשנים האחרונות, תשואה משמעותית לפרישה", נכתב בדו"ח.

ואיזו קרן פנסיה השיגה תשואה עדיפה בסיכון נמוך יותר? לגרף הפיזור לחצו כאן

ואולם ההשוואה שערך הבנק למדינות העולם והביקורת שבצדה, אינן מדויקות. כותבי הדו"ח קובעים כי שיעור האחזקה במניות של ביטוחי המנהלים הוא 28%, בעוד השיעור הנכון לפי נתוני משרד האוצר הוא 39%. גם בנושא החשיפה לחו"ל, הדו"ח ממעיט באופן מגמתי, ונוקב בחשיפה נמוכה של 18%, בעוד החשיפה הנכונה היא 37%.

נראה כי כותבי הדו"ח התעלמו בחישוב שלהם מהאחזקת המוסדיים בחוזים עתידיים ואופציות על מדדי מניות. זו הדרך הקלה, המהירה, הנזילה והזולה ביותר של הגופים המוסדיים להשקיע כיום במניות.

מנהל המחקר היישומי של טנדם קפיטל, ד"ר עדו קאליר, עוקב אחר האחזקות של הגופים המוסדיים (המחויבים רגולטורית לפרסם כל חודש את האחזקות שלהם), כך שאפשר לקבל תמונה מדויקת של האחזקות, המגמות והשינויים שהגופים המוסדיים בישראל מבצעים בקופות ובביטוחי המנהלים. מבחינת ההבדלים בין ביטוחי המנהלים לקופות הגמל, הדו"ח של בנק ישראל אכן מציג תמונה נכונה בכל הקשור להבדלי הגישות של ועדות ההשקעה.

ואיזו קרן פנסיה השיגה תשואה עדיפה בסיכון נמוך יותר? לגרף הפיזור לחצו כאן

ניכר שביטוחי המנהלים אגרסיביים יותר בחשיפה המנייתית שלהם (38% בממוצע, לעומת 28% בקופות הגמל), בדומה לחשיפה של ביטוחי המנהלים לחו"ל ולנכסים אלטרנטיביים כגון נדל"ן, אשראי חוץ־בנקאי ונכסים אחרים. העובדה שלחברים בוועדות ההשקעה ומנהלי ההשקעות של ביטוחי המנהלים יש יותר ניסיון בהשקעות בחו"ל ובנדל"ן מקנה להם את היתרון והביטחון להשקיע יותר באפיקים אלה.

בתחילת 2016 נרשמה מגמה מעניינת, כאשר הירידה של קופות הגמל במסלול הכללי בחשיפתם למניות - במסגרת ההתאמה שלהם לגיל העמיתים בקופה (המודל הצ'יליאני) - היתה משמעותית: מ-38% בממוצע לאפיק המניות לאחזקה ממוצעת של כ–25%.

בעקבות זאת, אין יותר קופת גמל "במסלול כללי", אלא קופה המותאמת לגיל החוסך. משום שרוב כספי העמיתים היו במסלולים הכלליים וגילם של מרבית החוסכים היה 50–60, חזינו ירידה חדה במרכיב המניות. מה שמושך כיום את החשיפה הממוצעת למניות ולחו"ל כלפי מעלה הם ביטוחי המנהלים, שעליהם לא חל המודל הצ'יליאני.

סוגיה נוספת היא האג"ח המיועדות שהמדינה הנפיקה בעבר לקרנות הפנסיה. נושא זה יוצר עיוות בין המוסדיים ומקנה יתרון לקרנות הפנסיה הוותיקות על פני שאר אפיקי החיסכון.

התשואה הריאלית של אג"ח מיועדות נותנות כיום היא 4.86% - תשואה מובטחת שהמדינה נותנת, שמשאירה את מנהלי ההשקעות של קרן הפנסיה במקום נוח מול אפיקי ההשקעה האחרים - ובעיקר מאפשרת להם להימנע מהשקעה בנכסים מסוכנים שאמורים לפצות את העמיתים על היעדר התשואה באפיקים הסולידיים הסחירים.

אין ספק שאם שוקי ההון יחוו ירידות חדות כגון אלה שראינו ב–2008, קרנות הפנסיה הוותיקות ייהנו מכרית ביטחון גבוהה מאוד.

הכותב הוא משנה למנכ"ל ושותף בטנדם קפיטל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"