ההכנסה שלכם היא 16 אלף שקל בחודש. כמה תקבלו בפנסיה?

לפי מחקר של ד"ר עדו קאליר, ככל שההכנסה למשק בית גבוהה, שיעור הפנסיה ממנה יהיה נמוך יותר ■ בעשירון הנמוך ביותר, הכנסת משק בית תהיה כ-90% מהשכר המקורי

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פנסיונרים. למצולמים אין קשר לכתבה
פנסיונרים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: בלומברג
אסא ששון
אסא ששון

השאלה המרכזית שמטרידה כל חוסך פנסיוני היא כמה כסף הוא יקבל בגמלה החודשית שממנה הוא אמור להתקיים אחרי הפרישה. הפנסיונרים מקווים לשמור על רמת החיים שהיתה להם לפני היציאה לגמלאות, אך לפי מחקר חדש של ד"ר עדו קאליר, מומחה פנסיה וחיסכון לטווח ארוך מהקריה האקדמית אונו, הפנסיונרים העתידיים ייאלצו להוריד את רמת חייהם באופן דרסטי.

לפי המחקר, התא המשפחתי של העשירון השביעי, שלפני הגמלה נהנה משכר ממוצע של 15.8 אלף שקל בחודש, יקבל רק 57% מהשכר האחרון שלו בעת היציאה לגמלה, כלומר כ–9,000 שקל. העשירון הרביעי, שמשתכר כ–9,700 שקל בחודש, יסתפק ב–6,200 שקל בחודש — כ–64% מהמשכורת האחרונה שלו.

>> קרן הפנסיה הזו השיגה תשואה מצטברת של 43% בחמש שנים – היכנסו לסקירת הקרנות

״כשמשק בית נאלץ להסתפק במחצית מההכנסה שהיתה לו לפני הפנסיה הוא נאלץ לצמצם את הצריכה שלו ולבחון מחדש את הרגליו. כל המצב הפיננסי שלו יצטרך לעבור התאמה, בהנחה שלא שמר עוד כספים לעת הפרישה״, מסביר קאליר.

בעיית הפנסיות אינה בלעדית לישראל, ותהליך דומה מתרחש במדינות רבות. לדברי קאליר, ״אנשים אינם חוסכים מספיק. חלקם התחילו לחסוך בגיל מאוחר, חלקם משכו צבירות במהלך החיים, כמו פיצויי פרישה, חלקם סבלו מכיסוי חלקי. בנוסף הריבית הנמוכה פוגעת בקצב הצבירה, ותוחלת החיים העולה מגדילה את המקדם. במלים אחרות — אנחנו חיים יותר וחוסכים פחות. התוצאה: קצבאות פנסיה נמוכות, שגורמות לירידה ברמת החיים בעת הפרישה״.

לשעבד את הבית

אחד הפתרונות שמציג המחקר של קאליר, שמתמקד במעמד הביניים ויוצג היום בכנס פנסיה בקריה האקדמית אונו, הוא הנכס העיקרי של משקי הבית בישראל — בית המגורים שלו. ההצעה של קאליר אינה חדשה והיא נקראת משכנתא הפוכה.

משכנתא ניתנת לרוב לצעירים שרוכשים דירה. לעומת זאת, משכנתא הפוכה היא מצב שבו בידי הלווים כבר יש דירה (ללא שיעבוד), והם משעבדים אותה לטובת משכנתא — שממנה הם יגדילו את ההכנסה החודשית.

קהל הלווים במשכנתא הפוכה הם בני 60 פלוס שזקוקים לכסף למטרות מגוונות — למשל, מימון המחייה השוטפת או עזרה לילדיהם (במימון חתונה, רכישת דירה ועוד).

לוקחי המשכנתא ההפוכה בעצם "חיים על חשבון הנכס". רבים מלווים אלו, שהם בעלי הנכס וחיים בו, מעדיפים זאת על פני חלופות של מכירת הבית או נטילת הלוואות אחרות (גם בגלל הריבית ופרישת ההחזרים). מנקודת המבט של הבנק, ברגע שיש לו שעבוד על הבית, הוא די רגוע — בשוטף הוא מרוויח על כספי ההלוואה (הריבית היא הרווח של הבנק — גם אם היא לא משולמת, היא נצברת ונרשמת בספרי הבנק כרווח), ובבוא הזמן, כשהלווה מחליט או בעת מוות, הדירה נמכרת והבנק מקבל את סכום ההלוואה בתוספת הריבית שנצברה.

הריבית על משכנתא הפוכה לא אמורה להיות רחוקה מריבית על משכנתא רגילה, אבל לרוב היא מעט גבוהה יותר (בין 0.3% ל–1.3% יותר מריבית משכנתא סטנדרטית). הריבית במשכנתא הפוכה נצברת עם הזמן (להבדיל ממשכנתא רגילה, שבה התשלומים שוטפים). יש עלויות נוספות, כמו דמי טרחת עורכי דין שחותמים על המסמכים בפתיחת התיק, הוצאות פתיחת תיק משכנתא — 1%–2% מערך הנכס — ודמי טרחה לשמאי שקובע את ערך הנכס. תשלום נוסף קבוע הוא ביטוח על הדירה ותשלום דמי שירות. אולם מי שיצטרכו לשלם בסוף את המשכנתא הם הילדים של בעלי הבית. הם יקבלו מהוריהם בירושה רק מחצית דירה, ואילו המחצית השנייה היא של הבנק. במידה שהם ירצו את החצי השני הם יצטרכו לרכוש אותו מהבנק.

אז למעשה אני כהורה משאיר חוב לילדים?

קאליר: ״לא בדיוק. במקום דירה אתה משאיר להם חצי דירה. אבל איפה כתוב בתורה שההורה מתחייב להשאיר לכל ילד חצי דירה? זאת מוסכמה חברתית של העשורים האחרונים, אבל הורים לא תמיד הותירו ירושה לילדים".

מה קורה אם אני כבעל הנכס עובר לדיור מוגן?

קאליר: ״בהסדר הקיים, אם אתה עובר לדיור מוגן, במשכנתא הפוכה אתה חייב בתוך כמה שנים למכור את הנכס. אבל זה פתרון לא טוב, כי זה חותר תחת המצב שאתה נותר בעל הנכס. מי שאמור להתערב פה זאת המדינה, עליה לבנות מנגנון טוב יותר".

בשנים האחרונות יש תופעה של "נדידת פנסיונרים" למדינות שבהן כוח הקנייה שלהם חזק יותר. כך הם יכולים לשמור על רמת חיים גבוהה גם עם הכנסה פנסיונית נמוכה. ״ההסדר הישראלי של משכנתא הפוכה דומה לאמריקאי", אומר קאליר בהקשר זה.

עדו קאלירצילום: עדי אורני

"אם אתה לא גר בנכס אתה צריך למכור אותו תוך שנה, אלא אם אתה גר בדיור מוגן ואז נותנים לך 5–7 שנים כדי למכור את הדירה. אם השוק יגדל ויהיו עוד חברות ביטוח שידעו לתת מענה סטטיסטי, זה פתיר. כיום השוק של משכנתא הפוכה עדיין זניח״.

תדמית בעייתית

אף שמדובר בפתרון פיננסי לגיטימי, המדינה היחידה בעולם המודרני שבה משכנתא הפוכה מקובלת היא אוסטרליה. ביתר המדינות, כולל בארה״ב, פתרון זה לא עובד.

למה משכנתא הפוכה לא עובדת?

קאליר: ״השחקנים שוליים, ואף אחד לא רוצה לגעת בזה כי התדמית היא נוראה — אתה לוקח לכאורה מפת לחמם של זקנים. אבל כשבישראל ביטוח החיים פג בגיל 80 ותוחלת החיים של גברים כבר עברה את גיל 80 ושל נשים היא 83, משכנתא הפוכה צריכה להיכלל בסל הפתרונות״.

מה רע בפתרון הזה?

קאליר: ״המנגנון הפסיכולוגי. אנשים מתייחסים לדירה שלהם בצורה רגשית ולא בצורה שכלתנית. הסיבה לכך היא הקשר למקום המגורים והרצון להשאיר ירושה. הציפיות של הדור הנוכחי מפנסיה שונות משל הדור הקודם, שהיה צנוע יותר וידע לחיות ולהסתפק במועט ולא התמרמר מזה שכפנסיונר הוא נאלץ להצטמצם. האם הפנסיונרים העתידיים יסכימו לוותר על מסעדות וחו״ל לטובת ירושה? אין לכך תשובה ברורה. זו שאלה פילוסופית על ירושה ומה מגיע לדור הבא. להערכתי, הם לא ימהרו לוותר על רמת החיים לטובת ירושה, ומשכנתא הפוכה היא פתרון שיאפשר זאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב