המשבר בשוק הקמעונות האמריקאי חילחל לדו"חות דלתא: המכירות בארה"ב ירדו ב-5%

עם זאת, התוצאות הכספיות של חברת האופנה הושפעו לחיוב מאיחוד תוצאות רשתות הפרימיום 7 For All Mankind ,Splendid ו-Ella Moss, שנרכשו ביוני 2016 ■ הרווח הנקי החשבונאי נפל בכ-29% ■ מניית דלתא איבדה כ-5% ב-7 ימי המסחר האחרונים

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אייזק דבח
אייזק דבחצילום: ערן סלם / אינסומני
ערן אזרן
ערן אזרן

החולשה בענף הקמעונות האמריקאי, שהשפיעה לרעה על רשתות ענק כמו סירס, מייסי'ס וג'יי.סי. פני, חילחלה גם לדו"חותיה הכספיים של דלתא גליל. יצרנית האופנה הישראלית שבשליטת אייזק דבח סבלה מחולשה ברבעון הראשון של 2017 - בפעילותה בארה"ב ובייצור עבור מותגים חיצוניים (פלח שוק גלובלי). עם זאת, איחוד התוצאות של הרשתות החדשות - 7 For All Mankind ,Splendid ו-Ella Moss – סייע למיתון הפגיעה.

במהלך שבעת ימי המסחר האחרונים איבדה מניית דלתא כ-5%, על רקע החשש כי המשבר ברשתות האופנה בארה"ב יפגע גם בתוצאותיה. ואכן, דו"חותיה הכספיים של דלתא מלמדים כי המכירות בארה"ב ירדו ברבעון הראשון בשיעור תלול של כ-5% (במונחים אורגניים), ביחס לרבעון המקביל ב-2016. הבוקר נסחרת דלתא בעליות קלות, וזאת ככל הנראה מאחר שהפגיעה בתוצאותיה היתה מתונה יחסית. החברה נסחרת כעת לפי שווי שוק של כ-2.7 מיליארד שקל.

מחפשים תעודת סל שמשקיעה במדדי חו"ל? לחצו כאן לטבלה מפורטת

"הרבעון שלנו היה יותר טוב משחשבנו. אמרנו שיהיה רבעון חלש, אך הוא יצא יותר טוב", אמר דבח לאחר פרסום התוצאות. דבח התייחס לקשיים שחווים רשתות קמעונות גדולות בארה"ב: "היקף המכירות שלנו לרשתות קמעונות גדולות נמוך – פחות מ-1% מסך העבודה. הרבעון הראשון היה קשה באמריקה כי חג הפסחא היה באפריל ולא במארס כמו בשנה שעברה. זה גרם לשינוי בעיתוי הצריכה. לכן הרבעון השני צפוי להיות חזק יותר".

עובדת במפעלצילום: רמי שלוש

מכירותיה הכוללות של דלתא הסתכמו ברבעון הראשון בכ-315.7 מיליון דולר לעומת 256.7 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2016 - גידול של 23%. הגידול נבע מהכללת תוצאות רשתות הפרמיום החדשות, שהכניסו לחברה כ-66 מיליון דולר ברבעון. איחוד התוצאות גם סייע להגדלת הרווחיות הגולמית של דלתא ל-36%, בהשוואה ל-30% ברבעון המקביל ב-2016.

על רקע החולשה בשוק הקמעונות האמריקאי – שסובל ממעבר מאסיבי של צרכנים לרשת האינטרנט - מכירותיה של דלתא ארה"ב קטנו ברבעון בכ-3%, בדומה למגמה ברבעון הקודם, וירדו ל-109.2 מיליון שקל. הרווח התפעולי המגזרי ירד ב-11.6% ביחס לרבעון המקביל ב-2016, ל-6.1 מיליון דולר.

מכירות מגזר פלח שוק עליון – שבו מייצרת דלתא עבור מותגים מובילים כמו ויקטוריה סיקרטיס, נייקי, קלווין קליין ואחרים – ירדו בכ-7%, ל-63 מיליון דולר. בהתאמה, גם הרווח התפעולי המגזרי ירד ב-20%, ל-5.6 מיליון דולר. בדלתא הדגישו כי הירידה המגזרית נבעה בשינוי בעיתוי התפלגות ההזמנות, וכן כתוצאה מהוצאות הקשורות להרצת המפעל החדש בווייטנאם.

סמנכ"ל הכספים של דלתא, יעקב חן, סיפר כי "יש תנועה של קונים לרשתות הזולות ולאינטרנט על חשבון רשתות קמעונות בתמחור ממוצע, כמו מייסיס". לדברי חן, "מאחר שיש לנו פיזור לקוחות גדול, שכולל גם שחקני אינטרנט כמו אמזון, Zalando, אסוס ועוד, דלתא נפגעת פחות מהמצב בשוק הקמעונות ביחס לרשתות הקמעונות הגדולות. ההערכה שלנו היא שהשוק האמריקאי ימשיך להיות מאתגר – וזה מחייב אותנו להתאים את מערך ההפצה שלנו ולהיות חדשנים. בסוף, מוצרים יותר מעניינים ועיצובים מיוחדים מנצחים".

הפסד תפעולי בישראל

מכירותיה של החברה הבת שיסר – המייצרת הלבשה תחתונה ומשווקת אותה בעיקר בגרמניה – ירדו במונחים דולריים בכ-2% ביחס לרבעון המקביל ל-47.3 מיליון דולר. עם זאת, במונחי יורו, המכירות גדלו בכ-1.8%. הרווח התפעולי ברבעון הראשון של 2017 הסתכם ב- 1.4 מיליון דולר, לעומת 1.2 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

גם בישראל דלתא סבלה מחולשה, שהוסברה בהתמשכות עונת החורף, שאילצה את החברה להמשיך ולהאריך את מבצעי סוף העונה. במונחים שקליים, המכירות קטנו ב-4% ביחס לרבעון המקביל לכ-125 מיליון שקל. הפעילות המגזרית הניבה לדלתא הפסד תפעולי של 2.6 מיליון דולר. ההפסד נבע מהירידה בהכנסות, וכן מגידול בהוצאות בשל הרחבת מספר הסניפים מ-170 ל-174 והוצאות הקשורות לפתיחת חנויות פומה, שדלתא היא הזכיינית שלה בישראל.

החולשה בתוצאות הכספיות ניכרת גם מדדים התפעוליים. הרווח התזרימי הנקי (EBITDA) המגלם את הרווח התפעולי לפני פחת והפחתות ובנטרול סעיפים שאינם תזרימיים - הסתכם ברבעון הראשון ב-19.1 מיליון דולר, לעומת 20.2 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.פעילותה השוטפת של החברה הניבה תזרים שלילי של כ-13.1 מיליון דולר, לעומת תזרים שלילי של 23.6 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

בשורה התחתונה, הרווח המיוחס לבעלי המניות של דלתא, בנטרול השפעת סעיפים חד פעמיים נטו ממס, ירד ברבעון הראשון ב-8% בהשוואה לרבעון המקביל לכ-7.2 מיליון דולר. הרווח החשבונאי הסתכם בכ-5.6 מיליון דולר, ירידה של 29% לעומת הרבעון המקביל. הירידה החדה ברווח קשורה לגידול חד של כ-60% שנרשם בהוצאות הנהלה וכלליות ובהוצאות השיווק והמכירה, שמיוחס בעיקר לרשתות הפרימיום החדשות שנרכשו; וכן מעלייה של 13% בהוצאות השיווק של דלתא ישראל.

דלתא הודיעה כי תחלק דיווידנד בסכום של כ –2.75 מיליון דולר, 10.8 סנט לכל בעל מניה. במקביל, החברה אישרה את התחזית ל-2017 לפיה המכירות צפויות להסתכם ב-1,330-1,370 מיליון דולר, בעוד שהרווח מדולל למניה צפוי להסתכם ב-1.95-2.02 דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט