אסי ברטפלד מאשר: קבוצת דלק מקדמת מהלך לפיצול אחזקותיה לשתי חברות

ברטפלד נאם היום בכנס משקיעים שערכה קבוצת דלק ■ לאחר רכישת מפעילת הקידוחים איתקה, 73% משווי נכסי קבוצת דלק בפעילות גז ונפט בישראל ובחו"ל ■ מניית קבוצת דלק עולה ב-4.5%

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסי ברטפלד
אסי ברטפלדצילום: Ariel Jerozolimski / בלומב?
ערן אזרן
ערן אזרן

מנכ"ל קבוצת דלק, אסי ברטפלד, מאשר כי הקבוצה נערכת ובוחנת פיצול אחזקותיה בין שתי חברות - האחת תמתקד בתחום האנרגיה, והשנייה תרכז את יתר האחזקות מהתחומים השונים. את זרוע האנרגיה מתכוונת דלק לרשום למסחר בלונדון, באמצעות רישום כפול. ברטפלד דיבר במהלך כנס משקיעים שערכה היום קבוצת דלק, לרגל השלמת רכישת השליטה במפעילת הקידוחים איתקה. בכך אישר ברטפלד הפרסום בעניין ב-TheMarker לפני כשלושה חודשים. גם שותפויות הגז דלק קידוחים, אבנר ורציו רשמו לאחר כנס המשקיעים של דלק עליות חדות של עד 6%. ייתכן כי העליות קשורות לדברים שאמר תשובה בכנס, ובהם הערכה כי שווי מאגר לווייתן יגיע לפי שתיים מזה של תמר.

לפי התוכנית, לאחר הפיצול, קבוצת דלק תחזיק בחברות הבנות דלק אנרגיה וכהן פיתוח, השולטות בשותפויות המתמזגות דלק קידוחים ואבנר . בנוסף, תחזיק ברציו פטרוליום (17.5%), שותפות החיפושים של משפחות לנדאו ורוטלוי שבה השקיעה באחרונה דלק כ–20 מיליון שקל; במפעילת הקידוחים בים הצפוני איתקה אנרג'י; ברישיון החיפושים הימי בלוק 7 בקנדה (70%); ב–13.2% מחברת האנרגיה Faroe Petroleum, בזכויות לקבלת תמלוגים ממאגרי תנין וכריש ובזכויות בחזקות אשקלון ונועה (4.44%).

חברת האחזקות השנייה, החדשה, תכלול את חברת הביטוח הפניקס (52%) ככל שהעסקה למכירתה לקבוצת יאנגו הסינית לא תושלם, דלק רכב (22.5%), תחנת הכוח IPP באשקלון (100%), חברת ההתפלה IDE (כ–50%), גדות ביוכימיה (100%) ודלק ישראל (100%). החברה החדשה תירשם למסחר בבורסת תל אביב. פיצול האחזקות משתלב באפשרות כי הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, לא תעניק ליאנגו היתר שליטה בהפניקס, כך שדלק תמשיך להחזיק בחברת הביטוח.

קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה (60.5%), מתקדמת לעבר היעד האסטרטגי שקבעה לעצמה לשנים הבאות: התמקדות בתחום הגז והנפט כחברת חיפושים בינלאומית, וזאת על חשבון תחומים שאינם בליבת הפעילות המרכזית. עם השלמת רכישת מפעילת הקידוחים בים הצפוני איתקה, ולפני מכירת השליטה בהפניקס, כ-73% משווי נכסי קבוצת דלק מיוחסים לפעילות גז ונפט בישראל ובחו"ל, כך חשפה היום הקבוצה בכנס משקיעים.

לאחר שהצליחה להגיע לאחזקה של 94.2% באיתקה, קבוצת דלק הודיעה בסוף השבוע כי תבצע רכישה כפויה ליתרת המניות של הציבור. עבור המניות היא תשלם, באמצעות החברה הבת (100%) DKL Investments, כ-35 מיליון דולר, כך שסך הכול יתרת ההשקעה שלה באיתקה תגדל לכ-560 מיליון דולר (כ-2 מיליארד שקל). איתקה היא חברה קנדית, כך שבהתאם לדין הקנדי, בעל שליטה יכול למחוק חברה מהמסחר לאחר שחצה רף אחזקות של כ-90% (ולא 95%, כפי שנקבע בישראל).

איתקה עוסקת בחיפוש, הפקה ומכירה של נפט וגז. מדובר בחברה בסדר גודל קטן, הנסחרת לפי שווי של כ-830 מיליון דולר קנדי. פרט ליכולת הקידוח, איתקה מחזיקה בזכויות בתשעה מאגרי נפט וגז מפיקים (עם 124 בארות), בארבעה נכסים הנמצאים בשלב פיתוח (פרויקט הענק Stella), וכן בזכויות בחמישה נכסים שההפקה בהם הופסקה.

לאחר השלמת הרכישה הכפויה, כל מניות איתקה ימחקו מהמסחר בשתי הבורסות בהן היא נסחרת - לונדון (AIM) וטורונטו. עם זאת, איתקה תמשיך לפרסם את דו"חותיה השנתיים והרבעוניים בהתאם להתחייבויותיה לבעלי האג"ח. מחיקת החברה מהמסחר עשויה לסייע לדלק בקידום מהלכים ופעולות באיתקה, ובין היתר לטיפול בחוב פיננסי נטו משמעותי של כ-612 מיליון דולר, מחציתו לבנקים ומחציתו למחזיקי האג"ח. מניית קבוצת דלק עולה כעת ב-4.5%.

במצגת למשקיעים פירטה דלק את היתרונות שאיתקה מביאה עמה. בין היתר נכתב כי הקבוצה לא תהיה תלויה יותר במפעילים זרים, שתהיה לה יכולת להיות מפעיל לחיפושים ולהפקה, שאיתקה מוכרת נפט וגז באופן שוטף ומייצרת תזרים מזומנים, ושלאיתקה יש מאגרים עם פוטנציאל עתידי למכירת נפט וגז. כמו כן, בדלק הדגישו כי איתקה מרחיבה את הפיזור הגיאוגרפי של נכסי הגז והנפט (מזרח הים התיכון, הים הצפוני, צפון אמריקה), וכן שלאיתקה עלות הפקה צפויה (כולל הוצאות הנהלה ומימון) נמוכה ב-2017 – כ-23 דולר לשווה ערך חבית נפט.

קבוצת דלק ציינה כי לאחר רכישת איתקה תפיק באופן יומי כ-50 אלף חביות או שווה חביות ליום (boe/d). כ-19 אלף חביות מיוחסות לאיתקה, בעוד כ-31 אלף שווה חביות מיוחסות להפקת הגז ממאגר תמר. לקבוצת רזרבות ומשאבים מותנים נטו בהיקף של 1,459 MMBOE (מיליון חביות נפט שווה ערך).

במצגת הדגישה דלק כי האסטרטגיה העסקית שלה כללה ארבעה עקרונות: הפיכה לחברת חיפושים (E&P) בינלאומית; הנבה של תשואת דיווידנד לבעלי המניות; רכישת השליטה באיתקה, כפי שאכן בוצע; ורישום הקבוצה למסחר בבורסה בחו"ל. בשבוע שעבר התראיין ברטפלד לרשת בלומברג, ואמר: "אם קבוצת דלק מעוניינת להיות חברה בינלאומית, אנו חייבים להיסחר בבורסה בינלאומית, ואני חושב שבורסת לונדון היא מקום טוב להיות בו. בטווח הקרוב אנו מתכננים להנפיק בבורסת לונדון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר