איטרייד התרברבה ברישיון שקיבלה - וספגה קנס של 150 אלף שקל

ברשות ניירות ערך מאשימים את מפעילת אתר הפורקס בהפרה של חוק ניירות ערך בעקבות סרטון שרמז שהרישיון מהרשות יגן על כספי המשקיעים

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילוסטרציה, מסחר בבית השקעות
אילוסטרציה, מסחר בבית השקעותצילום: JACKY NAEGELEN/רויטרס
אורי תומר
אורי תומר

רשות ניירות ערך הטילה קנס של 150 אלף שקל על חברת הפורקס איטרייד (Atrade), בעקבות סרטון פרסומת של החברה, שרמז, לטענת הרשות, כי הרישיון שקיבלה החברה משמעו שכספי המשקיעים בטוחים יחסית. ברשות מדגישים שרישיון הפעילות שקיבלה איטרייד לא מבטיח כלל הגנה על הלקוחות מפני הפסדים.

הקמפיין הפרסומי של איטרייד, שכלל דימוי של אדם נופל, היה עשוי להטעות לדברי נציגי הרשות את הלקוחות הפוטנציאליים של אתר החברה, ולגרום להם לחשוב שבעקבות קבלת הרישיון מהרשות, הם מוגנים מפני הפסדים שכאלה. ברשות מסבירים כי הרמיזה הזאת עשויה היתה להטעות את הלקוחות בנוגע למידת הסיכון שבהשקעה - הטעיה שהיא הפרה של תקנות הפעלת זירות הסוחר של הרשות.

ברשות הגדירו את הקמפיין של איטרייד "רחב ובעייתי". הקמפיין הושק מיד לאחר קבלת הרישיון מידי הרשות, בסתיו 2016. אייטרייד היא אחת מחמש החברות שקיבלו רישיון להפעיל זירות סוחר - מתוך 21 חברות שביקשו לקבל רישיון שכזה. על שאר החברות נאסר לפעול בישראל.

רוב החברות שפנו לרשות כדי לקבל רישיון, לאחר שזו החלה להסדיר את הפעילות בענף - שעד אז היה פרוץ לחלוטין - נשרו במשך הליך הרישוי הממושך, כשכיום החברות הקיימות בענף עוסקות בתחום המסחר במט"ח (פורקס) בלבד, לאחר שנאסר עליהן לשווק אופציות בינאריות - בתחילה ללקוחות ישראלים ובהמשך גם לחו"ל.

תחום האופציות הבינאריות נחשב לבעייתי במיוחד, אך גם כלפי פעילות הפורקס שמקיימות החברות נטען בשנים האחרונות כי היא מסוכנת מאוד למשקיעים - כשרובם מפסידים ממנה, וכי היא דומה במהותה להימורים יותר מאשר להשקעות בשוק ההון. ברשות מדגישים כי הקנס שהוטל על איטרייד נמוך ב-75% מסכום הקנס המקורי, בשל נסיבות מקלות שבהן התחשבו ברשות בעקבות טענות החברה, שהתייחסו בין השאר לעובדה שהסדרת פעילות הזירות היתה עניין חדש לחלוטין בעת השקת הקמפיין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"