EMG זכתה בבוררות בקהיר; הפיצוי עשוי להיות מעל למיליארד דולר

טענתה העיקרית של EMG התקבלה על ידי הבוררים, שקבעו כי חברות הגז הפרו שלא כדין את ההסכם; מדובר בחדשות טובות עבור נושי אמפל, שהחזיקה ב-12% ממניות EMG

שלי אפלברג
שלי אפלברג
צינור גז במצרים
צינור גז במצריםצילום: VIA BLOOMBERG NEWS
שלי אפלברג
שלי אפלברג

חדשות טובות לנושי אמפל: מוסד הבוררות בקהיר קבע ב-7 באפריל 2017 כי חברות הגז המצריות ביטלו את ההסכם עם EMG שלא כדין. כך עולה ממסמך אותו הגיש עו"ד אלכס ספיץ, המנהל המיוחד של אמפל, לבית המשפט בניו יורק, הדן בתיק הפירוק של החברה.

חברות הגז המצריות תבעו במוסד הבוררות במצרים מאות מיליונים מ-EMG. טענתם היתה כי EMG חבה להם כספים בגין גז שסופק וחובות נוספים. מנגד, הוגשה לאותו מוסד בוררות תביעה על סך 3.56 מיליארד דולר על ידי EMG. טענתה המרכזית היתה כי ההסכם מולה בוטל שלא כדין. הטענה התקבלה על ידי שלושת הבוררים שישבו בתיק, בראשם ישב הלורד קולינס, לשעבר שופט בית המשפט הלורדים בבריטניה.

אמפל היא חברת השקעות שהתאגדה בארה"ב, גייסה בישראל, ונמצאת מאז 2013 בהליכי פירוק בארה"ב. קריסתה הותירה חוב שלא שולם, בסך כ–800 מיליון שקל, למחזיקי אג"ח בישראל. לחברה היו חובות של כ–70 מיליון דולר לבנקים, בעיקר לדיסקונט, שהוסדרו על ידי המפרק באמצעות מכירתה של החברה הבת גדות מיכליות. לאמפל נותר חוב למחזיקי האג"ח, וחוב נוסף של כ–10 מיליון דולר לרשויות המס. ספיץ מונה כמפרק של אמפל מטעם בית המשפט בארה"ב.

הנכס העיקרי של אמפל היה אחזקה ב–12% ממניות החברה האמריקאית EMG, שהפעילה בעבר צינור שהוביל גז ממצרים לישראל. פעילות הצינור הופסקה בשל חבלות שנעשו בו על ידי גופי טרור. הקשיים הכלכליים שאליהם נקלעה EMG בעקבות ביטול הסכם הגז המצרי־ישראלי ב–2012 ו והחבלות בצינור, הובילו גם לקריסת אמפל. לכן התביעות אותם מנהלת EMG נגד חברות הגז המצריות ברחבי העולם מהוות את הנכס העיקרי מהם נושי אמפל יוכלו להיפרע.

בשוק מעריכים כי הסכום שייפסק בתביעה המתנהלת בקהיר יעלה על כמיליארד דולר, שכן EMG זכתה רק בחלק מרכיבי התביעה, ושלושת הבוררים במצרים לא קיבלו את כל רכיביה. "בעוד שאנחנו לא יכולים לצפות מה יהיה גובה הנזק הסופי שיוכרע הפעם, מפסק הדין החלקי עולה שהסכום הסופי שיוענק לEMG יהיה גדול באופן משמעותי מהסכום שניתן על ידי הטריבונל של ה-ICC", כתב ספיץ לבית המשפט בניו יורק.

מוסד הבוררות הבינלאומי בז'נבה (ICC) דרש מחברות הגז והנפט הלאומיות של מצרים לשלם ל–EMG פיצוי של 324 מיליון דולר, בגין הגז שלא סופק לחברת החשמל במסגרת ההסכם, ובהמשך לפסק דין שניתן בעבר לטובת חברת החשמל, בסכום כולל של 1.74 מיליארד דולר. החברות המצריות הגישו בקשה לפסילת פסק הבוררות לבית המשפט העליון בג'נווה. הכרעה בערעור אמורה להינתן בתקופה הקרובה.

מקור נוסף אפשרי לכספים שנושי אמפל נושאים עיניהם אליו, הוא תביעה נגד יוסי מימן בגין הלוואה של כ–20 מיליון דולר שאמפל נתנה לו ב–2007 לטובת פרויקט הפקת אתנול בקולומביה. בית המשפט בארה"ב קבע כי על מימן להשיב לחברה כ–25 מיליון דולר. מימן סירב להשלים עם פסק הדין, ועירער לבית המשפט העליון בארה"ב.

לא ברור האם חברות הגז המצריות, הנמצאות בבעלות ממשלת מצרים, ישלמו את הסכום שייקבע נגדם. עו"ד ניב סבר, שותף במשרד מ. פירון ושו"ת, ייצג בבוררות את EMG יחד עם עו"ד נוח רובינס ממשרד פרשפילדס פריז ועו"ד שהיד ממשרד סרוואת אל־שהיד (מקהיר).

בהאג הולנד מתנהלת בבית הדין הקבוע לבוררויות תביעה נוספת, רביעית, הנוגעת לאותה פרשה. מימן תבע לקבל ממשלת מצרים כ-400 מיליון דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"