הצפת ערך |

Black Swan Fund

אירועי אסון שנראים נדירים אינם כה נדירים כפי שניתן לחשוב, וכשהם קורים, הם עלולים לגרום לפגיעה מתמשכת בכלכלה ■ מי שחושש - יכול להתגונן מפניהם, אבל המחיר עלול להיות גבוה

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ציור: ברבורים לבנים וברבור אחד שחור הפונה לכיוון הנגדי
צילום: דובי קייך
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

קרן ברבור שחור.

קרן השקעות שמטרתה לתת תשואה הפוכה לזו שנותן שוק המניות. השקעה בקרן כזאת נעשית כמעין ביטוח על תיק ההשקעות הכולל. כשמתחולל אסון גדול ובלתי צפוי שגורם לצלילה של עשרות אחוזים בשוק המניות, קרן הברבור השחור תניב תשואה גבוהה, ובכך תחפה על ההפסדים בתיק השקעות. מאידך, בתקופות נורמליות, שבהן שוק המניות עולה, קרן כזו תניב דווקא הפסדים. אלה יכולות להיות תקופות ארוכות, והשקעה בקרן ברבור שחור בוודאי שאינה מתאימה לשוק מניות עולה.

מחפשים כתבי אופציות ? לחצו כאן לסקירת אופציות לפי מדדים, מט"ח, מניות וכתבי אופציה

האסטרטגיה העיקרית של קרן ברבור שחור היא להשקיע בחוזים עתידיים ואופציות נגד כיוונם של שוק המניות והאג"ח (אופציות PUT ומכירה בחסר). זו אסטרטגיה יקרה יחסית, שגורמת לעלויות גבוהות לקרן. דרך אחרת היא להשקיע במניות של חברות שעשויות להרוויח ממשברים גיאו־פוליטיים - כמו מניות של חברות ביטחוניות.

"ברבור שחור" הוא כינוי לאירוע נדיר ומאוד ל א צפוי. כשאירוע כזה מתרחש — הוא עלול לגרום לפגיעה מתמשכת בכלכלה. גם מלחמה פתאומית ולא צפויה עשוי להיכלל תחת ההגדרה הזאת.

המונח ברבור שחור מתייחס לאמונה שרווחה בעבר באירופה, שלפיה כל הברבורים הם לבנים, משום שבאירופה לא נצפו מעולם ברבורים בצבע שאינו לבן. גילויו של ברבור שחור ביבשת אוסטרליה גרמה להבנה שהעובדה שמשהו לא נצפה במשך הרבה שנים אינה אומרת שהוא לא קיים או שאירועים נדירים לא מתרחשים לעולם.

הקישור בין תאוריית הברבור השחור לאירועים נדירים שפוגעים בכלכלה התחיל ב–2008 בעקבות ספר שכתב הסטטיסטיקאי נאסים טאלב שנה קודם לכן, ונקרא בפשטות: הברבור השחור. טאלב הסביר שאירועי אסון שנראים נדירים אינם כה נדירים כפי שניתן לחשוב, וניתן להעריך שהם יתרחשו מדי כמה שנים.

ב–2016 התרחשו בעולם כמה אירועים שנחשבו למפתיעים מאוד בעת התרחשותם, ובראשם הצבעת הברקזיט של אזרחי בריטניה (עזיבת האיחוד האירופי) ובחירתו של דונלד טראמפ לנשיא ארה"ב. בפועל, שני האירועים האלה לא גרמו לשוק לרדת. הברקזיט גרם אמנם לירידות חדות בשוקי המניות של אירופה, אבל אחרי ימים ספורים המגמה התהפכה. בחירתו של טראמפ גרמה דווקא למהלך של עלייה מהירה וחדה יחסית בשוק המניות. בכל מקרה, אי־אפשר להתייחס לשני האירועים האלה כאל אירועי "ברבור שחור", משום שההפתעה בהם מוגבלת. הסקרים שהקדימו את משאל העם בבריטניה ואת בחירת טראמפ נתנו הסתברות לא נמוכה להתממשות של שני האירועים האלה, ולכן לא ניתן לראות בהם הפתעה מוחלטת.

אירוע מפתיע יותר היה הצלילה החדה שרשמו שוקי המניות באוגוסט 2015, בעקבות מה שנראה כמו בלימה בצמיחה של סין. באחד מימי המסחר צלל מדד דאו ג'ונס ביותר מ–5%, וקרנות מסוג ברבור שחור רשמו באותו זמן רווחים גבוהים. ואולם הנפילות של קיץ 2015 התבררו לבסוף כמשבר נקודתי, ולא שינו את מגמת השוק הכללית.

הבחירות שצפויות להתקיים השנה בשתיים מהמדינות המובילות באירופה — צרפת וגרמניה — שיש הרואים בהן מבחן לחוסנו של גוש היורו, עשויות לגרום גם הן, במקרה של הפתעה לרעה, לנפילות בשווקים. אנשים שחוששים מכך יכולים להתגונן בפני נפילות אפשריות בשוק בעזרת השקעה בקרנות מסוג ברבור שחור. חשוב לזכור כמובן, שאם השווקים ימשיכו לעלות, הקרנות האלה יניבו הפסדים, ואפילו גבוהים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה